III miejsce w województwie w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

mistrzostwa_pierwszej_pomocy_01Po wygranej w strefowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy przyszedł czas na etap okręgowy (wojewódzki). Drużyna naszego liceum w składzie Dominika Sanowska – kapitan, Daria Kaczorowska, Iwona Hanusiak, Katarzyna Trybała, Marysia Słonina przygotowana przez panią mgr Zuzannę Zawadzińską reprezentowała naszą szkołę ale także powiat myślenicki w tej rywalizacji. Nie lada zadanie stało przed uczestnikami. 24 maja br. w centrum handlowym „ Bonarka” w Krakowie rywalizowało ze sobą 13 zespołów. Czytaj dalej „III miejsce w województwie w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy”

Konkurs „Mój las” rozstrzygnięty!

W tegorocznej XXVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Mój Las” wzięli udział także uczniowie naszego liceum. Ich opiekunem merytorycznym była Pani mgr Małgorzata Twardowska. Zadaniem było napisanie pracy literackiej, której temat przewodni brzmiał „Moja wizja lasu”. Liczyły się przede wszystkim pomysłowość i inwencja twórcza. Rezultaty prac konkursowych okazały się naprawdę znakomite. Zachwyt nad pięknem przyrody w wydaniu naszych humanistów został doceniony. Jury powołane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Ligę Ochrony Przyrody przyznało dwa miejsca uczniom z naszej szkoły. Bartłomiej Pacułt (2J) zajął II miejsce, a Magdalena Pawlik (również 2J) IV. Nagrodą jest wyjazd w dniu 24 czerwca bieżącego roku na zajęcia edukacyjne „Lasy Wierzchosławickie”. Wycieczka obejmie zwiedzanie tradycyjnych i nowoczesnych szkółek leśnych, sadzenie drzewek, posiłek w plenerze oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu.

 Zwycięzcom gratulujemy!

Pola Nadziei

Jak co roku w kwietniu i maju młodzież należąca do Klubu „Ośmiu” działającego przy naszym liceum pomagała w zbiórce pieniędzy na wsparcie działalności hospicjum w Wiśniowej. Akcja była realizowana w miejscowościach, z których pochodzą uczniowie naszej szkoły. Nasi wolontariusze zorganizowali akcję w 7 miejscowościach: w Pcimiu, Tenczynie, Krzeczowie, Bysinie, Stróży, Krzczonowie i Myślenicach. W dniach zbiórki pogoda nie zawiodła. Promienie słońca ogrzewały nasze twarze i wprawiały nas w dobry nastrój. Ludzie byli bardzo hojni i mieli dla nas dużo ciepła, co sprawiało, że mieliśmy więcej energii do dalszej pomocy. Za każdy grosz dziękowaliśmy uśmiechem, który został odwzajemniony przez ofiarodawców. Podczas kwesty rozdawane były papierowe żonkile i ulotki, z których można było dowiedzieć się więcej o przeprowadzanej akcji. Udział w tym przedsięwzięciu naładował nas pozytywną energią i chęcią do dalszego działania. Zebrane pieniądze w sumie 7861.7zł. zostały przekazane Stowarzyszeniu Hospicyjnemu w Wiśniowej „Bądźmy Razem” które opiekuje się osobami cierpiącymi i ich rodzinami. Od przedstawicieli stowarzyszenia otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc. Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie pomoże w popularyzowaniu pomocy innym.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję.

Opiekun Klubu „Ośmiu”
Bożena Serwińska

Konkurs piosenki niemieckiej

dzien_niem_622 maja odbył się w auli szkolnej Konkurs Piosenki Niemieckiej. Uczniowie klas: 1a,1d,1h,2e i 2g zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar – od piosenek dla dzieci po mocne rockowe rytmy grupy Rammstein. Jury w składzie: siostra Lucyna Semik-przewodnicząca, prof.Czesława Szczęsna i prof.Szymon Nowacki oceniało piosenki w kategorii solistów i duetu oraz w wykonaniu grup z poszczególnych klas. Czytaj dalej „Konkurs piosenki niemieckiej”

Regulamin rekrutacji do pobrania!

logo_chmura_sNasza Szkoła jest jedną z 21 szkół w województwie, wytypowanych do udziału w pilotażowym projekcie Małopolska Chmura Edukacyjna. W ramach projektu uczniowie mają uczestniczyć on-line w zajęciach prowadzonych przez pracowników akademickich, a korzyścią dla Uczelni ma być możliwość poznania uczniów i „wyławianie” najzdolniejszych. Poniżej znajduje się odnośnik z Załącznikiem nr 7 do Umowy partnerskiej na rzecz realizacji Projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – wykorzystanie nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania i rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół licealnych z terenu WM – pilotaż” realizowana w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zachęcamy do zapoznania się z § 5 Procesu rekrutacji.

Geografia na żywo

20 maja br. uczniowie klasy 1E – pod opieką prof.prof.: siostry Lucyny Semik i pana Szymona Nowackiego – brali udział w wycieczce przedmiotowej z geografii w Pieniny i do najstarszego w Polsce parku narodowego. Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach terenowych na trasie Czorsztyn – hala Majerz – Macelak – Krościenko.
W Pienińskim Parku Narodowym zapoznali się ze sposobami certyfikowania przez Unię Europejską lokalnych produktów gastronomicznych (m.in. z procesem produkcji oryginalnych oscypków w bacówce na hali Majerz), środowiskiem kulturowym (m.in. historią zamku czorsztyńskiego) oraz środowiskiem przyrodniczym (m.in. za pośrednictwem materiału filmowego na Wystawie Przyrodniczej w Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku). Młodzież miała możliwość sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę teoretyczną uzyskaną w szkole, oglądając naturalne okazy roślin i zwierząt oraz dyskutując z przewodnikiem naukowym parku, jak również przygotowując krótkie, 5-minutowe referaty, które następnie prezentowali na trasie wycieczki na forum grupy.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

MPP03W dniu 10 maja 2014 r. w naszej szkole zostały zorganizowane XXII Strefowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK szkół ponadgimnazjalnych powiatu myślenickiego. Pomysłodawcą reaktywacji Mistrzostw była pani Zuzanna Zawadzińska- nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa będąca jednocześnie instruktorem pierwszej pomocy PCK. Dzięki współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem i Grupą Ratowniczą PCK ta impreza mogła się odbyć. Drużyny reprezentujące poszczególne szkoły rywalizowały ze sobą udzielając pomocy poszkodowanym w scenkach pozoracyjnych przygotowanych przez GR PCK. Był też test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz BLS (resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Czytaj dalej „Mistrzostwa Pierwszej Pomocy”

Biologia na żywo

DSC_030712 maja uczniowie klasy 2c (biol-chem) pod opieką pani Grażyny Kucharczyk i pani Elżbiety Święch pojechali do Krakowa do Muzeum Archeologicznego i najstarszego w Polsce Ogrodu Botanicznego. W Muzeum Archeologicznym uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Ewolucja człowieka” i mogli obejrzeć rekonstrukcję ówczesnych form ludzkich, których szkielety znaleziono na terenie Małopolski.
W Ogrodzie Botanicznym zapoznali się z różnorodnymi modyfikacjami roślin oraz ich przystosowaniem do życia w odmiennych warunkach środowiskowych. Młodzież miała możliwość sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną uzyskaną w szkole, oglądając naturalne okazy roślin oraz dyskutując z przewodnikiem naukowym ogrodu.