Widowisko „Panteon Polaków 2”

zdj. Oliwia Słowiak29 kwietnia bieżącego roku w MOKiS-ie miała swoją premierę Akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. „Panteon Polaków 2”. Współorganizatorami akademii byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach. W tym roku spektakl został poświęcony Polakom, którzy realizowali się
w różnych dziedzinach, od muzyki i pisarstwa, po podróże czy motoryzację. Przybliżono nam sylwetki tak znakomitych osobistości jak Julian Ursyn Niemcewicz, Edmund Strzelecki, Stanisław Hołuj, Krystyna Skarbek, Irena Szewińska czy Wojciech Kilar. Występy aktorskie były przeplatane koncertami licealnego chóru „Cantabile” oraz zespołów „Anafora” i „Gryps”, a także występami cheerleaderek
z naszej szkoły i grup tanecznych z Gimnazjum nr 1.

Akademia powstała w ramach 24. edycji małopolskiego programu „Młodzież Pamięta”, realizowanego już od 2002 roku. Patronem działań podjętych w 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja był Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski. Widowisko odbywało się również pod patronatem Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego, Marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy, Wojewody małopolskiego Jerzego Millera, prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidra, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Miechowa Dariusza Marczewskiego.

Spektakl, który ponownie odbył się 3 maja w sali widowiskowej MOKiS, obejrzeć mogli wszyscy mieszkańcy  Myślenic. Zaraz spektaklu miał miejsce koncert młodych muzyków – „Majówka”, w którym między innymi wystąpili Natalia Hodurek i  grupa „Anafora”.

W akademii brali udział następujący uczniowie naszej szkoły

 Aktorzy:

Bartosz Wilki (Julian Ursyn Niemcewicz), Paulina Rusek (Krystyna Skarbek),  Gabriela Marcinek (Irena Szewińska), Jakub Kurek (Wojciech Kilar) – przygotowani przez prof. Joannę Kazanecką
i Katarzynę Dziadek.

Cheerleaderki:

Natalia Hodurek, Angelika Mardaus, Karolina Podmokły, Aleksandra Biel, Dagmara Możdżeń, Maria Frączek, Karolina Sobczak, Monika Bała, Patrycja Profic, Agnieszka Pasiowiec, Karolina Sikora, Natalia Korzeń, których opiekunem jest prof. Ryszard Paliński.

Chór „Cantabile”:

Dominika Nalepa, Gabriela Wojtycza, Justyna Bugaj, Patrycja Pazdur, Aleksandra Bruzda, Małgorzata Sukta, Patrycja Maślerz, Beata Kasprzyk, Justyna Hodurek, Justyna Kołodziejczyk, Agnieszka Rogala, Robert Nosal, Szymon Kasperek, Artur Szarek – pod batutą Magdaleny Starzec.

Utwór muzyczny „Ostatni List” Lecha Makowieckiego: 

wokal Beata Kasprzyk, Paulina Rusek, gitara: Barbara Gatlik, Joanna Mistarz,
opiekun Jarosław Pietrzak.

Zdjęcia wykonała Oliwia Słowiak.

Nad całokształtem czuwali nauczyciele naszego Liceum Joanna Kazanecka i Katarzyna Dziadek oraz Gimnazjum nr 1 – Jarosław Pietrzak i  Zbigniew Wiącek.

 Alicja Wątorek kl.1G