Ocalić od Zapomnienia

Jesień to czas wspomnień i nostalgii, szczególnej troski o miejsca spoczynku naszych bliskich. Na początku listopada w całym kraju odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii. Nasza myślenicka kwesta, zainicjowana w 2003 roku, ma już jedenastoletnią tradycję.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w dniach od 1.11. do 2.11. na cmentarzu miejskim na Stradomiu trwała zbiórka pieniędzy przeprowadzona przez nauczycieli i uczniów I Liceum im. T. Kościuszki w Myślenicach oraz Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego z udziałem zaproszonych gości. W gronie tym znalazło się wielu cieszących się autorytetem mieszkańców gminy i powiatu myślenickiego. Wśród nich należy wymienić: Posła na Sejm RP Marka Łatasa, Senatora VII kadencji i szefa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Stanisława Bisztygę, byłych dyrektorów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki Henryka Bidzińskiego, Stanisławę Żelazną, Józefa Bałuka, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego, Mieczysława Kęska Dyrektora Urzędu Mig, starosty Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala oraz Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Jarosława Szlachetkę, byłego Burmistrza MiG Myślenice Stanisława Nowackiego, Radnego Gminy Leszka Gowina, oraz Radnego Powiatu Stanisława Cichonia, Zbigniewa Filiczaka byłego prezesa Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego, oraz członka Fundacji (byłego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach) Ludwika Starzaka.

W kweście wzięli również udział przedstawiciele środowisk kulturalno-sportowych: Jerzy Bicz (były siatkarz, trener „Dalinu” Myślenice), Anna Kucharczyk – Kosek, Agnieszka Lehman-Dybała (byłe siatkarki: reprezentantki kadry narodowej, Dalinu i Wisły Kraków) dyrektor MOKiS-u Anita Werner, kierownik Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Myślenice Marek Stoszek, przedstawiciel Towarzystwa Andrzej Boryczko, właściciele: Księgarni „Pod Arkadami” Lucyna i Leszek Gowinowie, Biura Projektów Anna Papież, Kierownik Reprezentacyjno Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Piotr Szewczyk i choreograf Karolina Druzgała, przedstawiciel lokalnej prasy: Stanisław Cichoń – „Gazeta Myślenicka” oraz Maciej Hołuj – „Dziennik Polski”, przedstawiciel PTTK Jan Batko. Muzeum Regionalne „Dom Grecki” reprezentowały Bożena Kobiałka (dyrektor) oraz Agnieszka Turska(pracownik), Bibliotekę Pedagogiczną Dorota Kamińska. W kweście uczestniczyli również Teresa Święch (emerytowana nauczycielka historii w ZSTE w Myślenicach), Antonina Sebesta (założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myślenicach), Jacek Hołuj (myślenicki kolekcjoner) i Jerzy Fedirko, (artysta, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice&#8221), Natalia Nowacka (założycielka galerii „30 kilometr&#8221).

Po raz kolejny akcję prowadziły Joanna Kazanecka i Beata Strzelec a ponadto z naszej szkoły w kwestę włączyli się: dyrektor Jacek Ślósarz, wicedyrektor Roman Pitak oraz nauczyciele:, Agnieszka Panuś, Czesława Szczęsna, Anita Szymoniak, Agnieszka Ruman, Grażyna Kucharczyk, Katarzyna Dziadek, Dominika Jania – Michalak, Iwona Dobrzyńska – Bicz oraz siostra Lucyna Semik.
Wolontariuszami zaangażowanymi w zbiórkę pieniędzy było 95 uczniów z następujących klas :

1A Daniel Drabik
1B Magdalena Mizera , Ewa Hechsman
1D Kinga Swachta , Katarzyna Chowaniec , Daria Popiel , Aleksandra Bicz
1E Agnieszka Solińska , Joanna Bujas , Justyna Urbanik , Katarzyna Żądło, Klaudia Panuś , Martyna Salawa , Wiktoria Latoń , Sylwia Bryndza , Aleksandra Bizoń, Maciej Łapa, Łukasz Ogrodny
1F Monika Baran, Gabriela Siatka, Julia Błaszczyk, Milena Klimas, Klaudia Seta, Bartłomiej Mirek, Jan Wątor
1G Agnieszka Bafia, Basia Gatlik, Gabriela Brytan, Patrycja Pazdur, Jakub Talaga, Kamila Majda, Mateusz Sabała, Konrad Grandys, Marcelina Gołąb, Daniel Pulchny, Agata Moryc, Sebastian Piwowarczyk
2B Mateusz Bolesta, Maria Chalota, Olga Święch, Szymon Kasperek, Michał Jania, Sylwia Sopiak, Olimpia Horecka, Artur Biela, Bartłomiej Górka
2C Julia Malina, Daria Kaczorowska, Kinga Gramatyka, Katarzyna Leśniak, Katarzyna Matelowska, Mateusz Kipek, Dominika Sanowska, Maria Słonina
2D Wiktor Zięba, Beniamin Wilkołek
2E Małgorzata Wielgus, Faustyna Cygan, Weronika Góra, Dominika Olszowska, Sylwia Bagińska, Paulina Rusek,
Łubińska Natalia
2H Małgorzata Figlewicz, Wiktoria Krakowiak, Monika Przała, Szymon Wątor, Michał Krygier, Oliwia Ewe, Katarzyna Bugajska
2G Arek Bieszczad, Paulina Hudaszek
3A Julia Szybowska
3D Oskar Marcinkowski, Bartek Wójcik
3E Natalia Tondera
3G Sandra Klemensiewicz, Gabriela Święch, Sylwia Suder, Monika Pasionek
3H Kamila Stręk, Karolina Podmokły, Magdalena Stręk, Joanna Starowicz, Brygida Biela
3J Daniel Mistarz, Joanna Majczyk, Anna Suder, Katarzyna Górka

W czasie tegorocznej XI kwesty, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz na Stradomiu, udało się zebrać kwotę 10932,91zł oraz 15 euro 20centy , 10 szekli. Co po wymianie waluty dało łączną kwotę 10996,29zł

Wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli renowację obiektów upamiętniających bohaterów lokalnej historii oraz przyczynili się do konserwacji zabytków myślenickiego cmentarza organizatorzy kwesty pragną serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanej każdego roku akcji ocalimy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.

Agnieszka Panuś Joanna Kazanecka