Liczby rządzą nocą.

Miniony piątek upłynął pod znakiem liczb, twierdzeń i zadań maturalnych, bowiem 10 kwietnia w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach po raz pierwszy odbyła się „Noc Matematyki”. Kto nie był – niech żałuje, bo oprócz ostatnich przygotowań do matury, uczestnicy mogli wziąć udział w wykładzie pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Pawła Zawiślaka na temat wzoru Eulera i kolorowania map, a nieco później zmierzyć się ze sobą w konkursie logicznym. Spośród dwunastu uczestników godzinnego konkursu najlepszy okazał się Paweł Talaga z 3B, do którego powędrowała główna nagroda przy oklaskach ze strony pozostałych uczestników, szkolnych matematyków oraz Pana Dyrektora.
Ostatni punkt programu stał się okazją do powrotu do dzieciństwa. Spytacie: „ Jak to?” Otóż odpowiedź jest prostsza niż myślicie – nie tylko małych przyszłych matematyków interesują klocki Lego. Choć sterta elementów była mniejsza niż sobie wyobrażacie, to każdy chętny miał okazję przebudować nie wóz strażacki czy helikopter, ale roboty Lego i zaprogramować je wedle instrukcji i własnej kreatywności pod czujnym okiem inż. Mateusza Kłeczka, mgr inż. Małgorzaty Hundli – Wawok i studenta AGH Szczepana Łapy.
„Noc Matematyki” upłynęła tak szybko, że niektórzy siedzieli przy swoich robotach do ostatniej minuty, co nie znaczy, że tylko oni wyszli ze szkoły zadowoleni.
W trakcie całego wieczoru uczniowie klas trzecich, pod opieką szkolnych matematyków, utrwalali i ćwiczyli rozwiązywanie najtrudniejszych zadań z arkuszy maturalnych na poziomie rozszerzonym oraz całych arkuszy na poziomie podstawowym.
Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 120 uczniów.
Przez pięć godzin wydarzyło się wiele – było trochę zabawy, niemało notowania, podekscytowania i odrobina stresu, ale poszerzać wiedzę można na wiele sposobów, czego dowiódł piątkowy wieczór. Oby do następnego roku!
Obszerniejsza relacja – już w kwietniowym „igLO”

Magdalena Mizera 2B.