Piętnasta myślenicka kwesta

Jesień to czas wspomnień  i nostalgii, szczególnej troski o miejsca spoczynku naszych bliskich. Na początku listopada w całym kraju odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii. Nasza myślenicka kwesta, zainicjowana w 2003 roku, ma już piętnastoletnią tradycję.

I w tym roku, w dniu Wszystkich Świętych  na cmentarzu miejskim  na Stradomiu trwała zbiórka pieniędzy  z udziałem nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja. w Myślenicach oraz zaproszonych gości.  Po raz pierwszy akcję wsparli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolskiej Szkoły Gościnności.  W gronie kwestujących znalazło się wielu zasłużonych mieszkańców gminy i powiatu myślenickiego. Wśród nich należy wymienić:  posła V, VI, VII kadencji Marka Łatasa, senatora VII kadencji Stanisława Bisztygę, starostę Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala, burmistrza Miasta i Gminy  Myślenice Macieja Ostrowskiego, byłego burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Stanisława Nowackiego, komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach Sławomira Kaganka, przewodniczącego Rady Gminy Tomasza Wójtowicza, radnych gminnych: Mirosława Fitę, Mateusza  Sudra, Wacława Szczotkowskiego, Roberta Pitalę, Józefa Błachuta, Aleksandra Kowala i radnych powiatu Piotra Dziadkowca i Władysława Kurowskiego oraz członka Zarządu Powiatu Myślenickiego Krzysztofa Halka.

W kweście wzięli również udział byli dyrektorzy I LO w Myślenicach: Henryk Bidziński, Stanisława Żelazna oraz Józef Bałuk. Przy cmentarzu na Stradomiu kwestowali, jak co roku, także przedstawiciele środowiska sportowców: Jerzy Bicz (były siatkarz, trener „Dalinu” Myślenice), Anna Kucharczyk-Kosek (była siatkarka i reprezentantka Polski), Agnieszka Lehman-Dybała (była siatkarka, reprezentantka kadry narodowej juniorek, „Dalinu” i „Wisły” Kraków). W zbiórkę pieniędzy włączyli się również: dyrektor MOKiS Anita Werner, Marek Stoszek – kierownik Myślenickiego Towarzystwa Historycznego oraz współpracujący z towarzystwem Andrzej Boryczko, kierownik Reprezentacyjno-Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Piotr Szewczyk, myślenicki artysta Rafał Zalubowski- grafik, właściciel Galerii. Bibliotekę Pedagogiczną reprezentowała Dorota Kamińska. W gronie kwestujących nie mogło zabraknąć  przedstawiciela lokalnej prasy  Macieja Hołuja („Dziennik Polski”), a także przedstawiciela PTTK Jana Batko.  W zbiórce pieniędzy uczestniczyli również Jacek Hołuj (myślenicki kolekcjoner), Teresa Święch (emerytowana nauczycielka historii w ZST-E w Myślenicach), Mateusz Matoga (Teatr   „W Stodole”), Natalia Nowacka (założycielka galerii „30 kilometr”), Jerzy Fedirko (artysta, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”) Jakub Kutrzeba (myślenicki przedsiębiorca, producent wina) oraz przedstawiciele społeczności myślenickiej: Anita Wygona–Wątor, Kamil Kazanecki, Szymon Kazanecki, Tomasz Kisiel, Dawid Chorabik i Adrian Burtan.

Tradycyjnie całą akcję prowadziła Joanna Kazanecka z ramienia I LO, a nad całością czuwał prezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Franciszek Piwowarczyk. W kwestę włączyli się dyrektor Jacek Ślósarz, wicedyrektor  Roman Pitak, nauczyciele I LO      w Myślenicach: Beata Strzelec, Joanna Klemp, Grażyna Kucharczyk, Zuzanna Zawadzińska. Nauczyciele  ZST-E: dyr. Marek Łatas, Agnieszka Lehman-Dybała, Bożena Kosakowska, Małgorzata Czop, Teresa Mitan – Szymańska.

Nauczyciele Małopolskiej Szkoły Gościnności: Agnieszka Dmytrzyk,  Jolanta Pitala, Katarzyna Żak.

W kweście uczestniczyło  42 uczniów –wolontariuszy.

Uczniowie ZSTE : Róg  Jadwiga 4NP, Maciuszek Klaudia 4A, Pitala Patrycja 3A, Mirek Dagmara 3A, Piekarz Krystian 2FM, Dominik Baran 2FM, Panuś Karolina 1A, Szatkowski Jakub 1N, Matlak Eryk 1N, Kunecka Magdalena 1H, Suchan Nikola 1H.

Uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności: Dawid Baranik, , Agata Dmytrzyk,  Natalia Haras, Nikola Kubala, Artur Rapacz

Uczniowie I LO:

Julia Górecka, Anna Strzelec (1A)

Karolina Kurek, Kinga Sikora (1B)

Julia Senderska, Weronika Szymańska, Gabriela Sanowska, Katarzyna Per, Emilia Wilk (1E) Julia Kutepova, Karol Loch, Patryk Firek (2F)

Sonya Ponomaniova, Karol Kiszka (2G)

Anna Mizia – Ossolińska, Monika Ostafin, Kinga Oskwarek (2H)

Łukasz Bagiński, Konrad Hajdas (3D)

Klaudia Podmokły, Anna Włoch, Justyna Szymczyk, Marzena Musielak, Karolina Batko, Anna Łętocha (3G)

W czasie tegorocznej XV kwesty, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz na Stradomiu, udało się zebrać kwotę  13 839,01 zł.

Wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli renowację obiektów upamiętniających bohaterów lokalnej historii oraz przyczynili się do konserwacji zabytków myślenickiego cmentarza, organizatorzy kwesty pragną serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanej każdego roku akcji ocalimy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.

J.K.