Odwiedziny  Św. Mikołaja !!!

    Ostatnio w naszej szkole przebywał z krótką wizytą zacny gość Św. Mikołaj z dalekiej Laponii, który wraz z swoją świtą ( aniołki, diabły)  rozdawał uczniom i pracownikom naszej szkoły słodkie prezenty. Oczywiście wizyta ta została udokumentowana dużą ilością zdjęć a ja wybrałem tylko kilka z nich.

Św. Mikołaj obiecał , że przyszłym roku również postara się  nas odwiedzić. Zapraszamy!!!!!!

                                                                          mgr Ryszard Paliński

                                                                                  Opiekun SU 

Myślenickie obchody Święta Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która w tym roku
zbiega się z 680. rocznicą nadania Myślenicom praw miejskich. Z tej okazji poczet sztandarowy I LO
wziął udział w lokalnych uroczystościach, które odbyły się w kościele parafialnym i na myślenickim
rynku. Społeczność uczniowską reprezentowali przewodniczący szkoły Paweł Miętus oraz członkowie
samorządu uczniowskiego Aleksandra Kochan z 3g i Natalia Luberda z 2d.

J.K.

Praga – miasto o wielu twarzach.

Dnia 27 września uczniowie klas maturalnych I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach wraz z nauczycielami udali się na trzydniową wycieczkę do Czech, aby odbyć niezapomnianą podróż, a także przeżyć ostatnią wspólną przygodę.

Naszym pierwszym przystankiem było magiczne Skalne Miasto w Adrspach – rezerwat przyrody bogaty w różne formacje skalne. Niektóre z nich otrzymały nieprzeciętne nazwy: Kochankowie, Fotel Babci, Gotycka Brama, Wieża Elżbiety, Głowa Cukru, Żółw czy Starosta i Starościna. Spacer międzynimi to przejście przez labirynt, a więc przygoda, która na długo zostanie w pamięci. Trzy charakterystyczne punkty to Skalna Brama (umieszczono tu tablicę upamiętniającą pobyt w 1790 roku Johanna Wolfganga Goethego), skrzyżowanie pod Siekierą oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał.

W połowie drogi czekał na nas rejs łodzią turystyczną po urokliwym jeziorku, okraszony zabawnymi opowieściami “sternika” łodzi, który przez całą drogę namawiał nas do bezpiecznej ewakuacji, nazywając nasz rejs “drugim Titanikiem”.

Drugiego dnia  zwiedzaliśmy stolicę Czech – Pragę. Pogoda choć deszczowa nie zepsuła naszych planów, a czerwona parasolka naszego towarzysza Pana Łukasza, pozwoliła nam bezpiecznie przejść ulicami miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Hradczan, dzielnicy Pragi zlokalizowanej na zachodnim brzegu Wełtawy. Powszechnie nazywa się ją królewską, ponieważ na jej terenie zlokalizowany jest Zamek Praski, dawna siedziba królów czeskich. Jak podaje Księga rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie, całość obejmuje ponad 7 ha. Weszliśmy do Katedry św. Wita, która jest przykładem połączenia stylu gotyckiego i neogotyckiego.

Katedra św. Wita, a właściwie Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, powstawała przez prawie 600 lat i jest jednym z najciekawszych elementów Zamku na Hradczanach. Nie bez powodu nazywa się ją klejnotem architektonicznym Europy.

Później udaliśmy  się w kierunku zabytkowej dzielnicy Mala Strana, a dalej spacerem przez Most Karola, będący spoiwem dwóch brzegów Wełtawy, to jest Malej Strany i Starego Miasta. Powstał w XV w., jego długość to ponad pół kilometra i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Pradze. Następnie przeszliśmy na Rynek Staromiejski, by zobaczyć powstały na przełomie XIV i XV w. ratusz z zegarem astronomiczny Orloj, wykonany na początku XV-tego stulecia. Ostatnim etapem tej części zwiedzania był Plac Wacława. Jest to przestrzeń znajdująca się w dzielnicy Nove Mesto, będąca centrum kulturalno-towarzyskim Pragi. Urokliwe miasto z pewnością długo zostanie w naszej pamięci, a piękną architekturą Pragi zachwycamy się do dzisiaj.

Ostatnim punktem wycieczki był wspólny spacer w Koronach drzew w miejscowości uzdrowiskowej Janské Lázně.

Na początku trasy, w przyziemiu, zwiedziliśmy interaktywną wystawę opowiadająca     o wszystkich podziemnych domownikach lasów. Dalej, meandrując w okolicach konarów            i koron drzew, przechadzaliśmy się spiralną konstrukcją wśród piękna karkonoskiej przyrody i dotarliśmy na wysokość 45 m na taras widokowy, z wyjątkową panoramą polskiej i czeskiej części Karkonoszy. Po drodze czekało wiele niespodzianek. Należały do nich m.in. “Kącik Adrenaliny, gdzie każdy mógł  sprawdzić czy ma lęk wysokości (oczywiście był to test w bezpiecznych warunkach) czy „Przystanki Edukacyjne”, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach. Komu jeszcze było mało emocji, ten mógł spróbować zjazdu zjeżdżalnią o długości 80 m, która dodatkowo skróciła czas powrotu na dół 🙂

Wspólna wycieczka pozostawiła nam wiele wspaniałych wspomnień, bo przecież Praga jest miastem, do którego zawsze chce się wracać, a docenienie jej piękna na arenie międzynarodowej jest wyraźnie potwierdzone w każdym zakamarku zabytkowych dzielnic.

Nasza Mistrzyni Speed-Balla!

Pod koniec października we Francji w Puttelange aux Lacs odbyły się XXXIII Mistrzostwa Świata w Speed-ballu. Nasz kraj reprezentowało dziesięcioro zawodników, w tym troje z klubu Sportownia z Myślenic. 

Nasi reprezentanci walczyli w różnych kategoriach: grze singlowej, super-solo, solo-relay i grze deblowej. W prawie każdej z nich zdobyli medale, co zapewniło im pierwsze miejsce w rankingu narodów.

Speed-Ball to sport stosunkowo młody. Powstał w latach 70-tych XX wieku w Egipcie. Był treningiem refleksu dla tenisistów. Jednak szybko ewoluował do odrębnej dyscypliny sportowej. W Polsce jest on obecny od 2014 i zrzesza wielu zawodników w różnym przedziale wiekowym.

Co roku w międzynarodowych rozgrywkach przeważali Tunezyjczycy i Egipcjanie. Jednak w tym roku to Polska reprezentacja zdominowała przeciwników. Najwięcej medali z grupy kobiecej z Mistrzostw Świata przywiozła uczennica naszego liceum – Marcelina Ryś z klasy IV D.

Zdobyła ona :

W kategorii juniorskiej:

 – złoto w grze singlowej kobiet,

 – złoto w super-solo kobiet,

W kategorii seniorskiej:

– srebro w super-solo kobiet

– złoto w grze singlowej kobiet

– wraz z  Vanessą Półtorak, Dawidem Orawinem i Karolem Nowakowskim – brąz w sztafecie mix-relay.

Ten niebywały sukces zapewnił Marcelinie rozpoznawalność na całym świecie. Została najbardziej utytułowaną zawodniczką z Kadry Polskiej 2022. Stoi za tym jej ciężka praca, treningi z grupą kilka razy w tygodniu i surowa samodyscyplina. Każdą wolną chwilę wykorzystuje, by doskonalić swoje zdolności.

Następne sportowe zmagania Marceliny można będzie zobaczyć podczas III Klubowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w weekend 10-11 grudnia w Krakowie na hali sportowej UEK. Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszej Mistrzyni.

Amelia Pachoń

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego

W skład Rady Samorządu Uczniowskiego wchodzą:


PRZEWODNICZĄCY: Paweł Miętus 3G
Wiceprzewodniczący:   Jakub Kania 3G
Skarbnik:    Grzegorz Filipek  3A
Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego:
Aleksandra Kochan 3G
Wiktoria Ostafin 3G
Patrycja Blak  3G

Karol Kowalcze 3C


Opiekunem Samorządu Uczniowskiego mgr Ryszard Paliński .

Protokół Szkolnej Komisji Wyborczej dotyczący wyboru Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w ZSO w Myślenicach

Szkolna Komisja Wyborcza do przeprowadzenia wyborów na  Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w ZSO w Myślenicach na rok szkolny 2022/2023 w składzie:

Przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej  –   Piotr Klęp IVG  

 Członkowie Szkolnej Komisji Wyborczej:

 1. Michał Czepiel  kl. IV G
 2. Urszula Jędrzejowska kl.  IV G
 3. Nadia Leńczowska kl. IV G
 4.  Agnieszka Płachta kl. IV G
 5.  Maciej Gościniak  kl. IV E
 6. Jakub Suder kl. IV D  
 7. Anna Wierzba  kl. IV G  – wskazana przez opiekuna SU

  Stwierdza że,  

– uprawnionych do głosowania było 1018 uczniów ( co stanowi 100%)

– głosów ważnych oddano 779 ( co stanowi 76,5% )

– głosów nieważnych oddano 60 ( co stanowi 5,9%.)

 Poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

1) Klemens Kopera z klasy III D   258  głosów  co stanowi 33,1 %

 2) Jan Piwowarczyk z klasy III A  247 głosów co stanowi  31,7%,

3) Paweł Miętus z klasy III G  274 głosy co stanowi 35,2%

Zgodnie z regulaminem wyborów Komisja stwierdza że, Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2022/2023  wybrany został Paweł Miętus z klasy III G.

Na tym protokół zakończono

Szkolna Komisja Wyborcza
Myślenice, 31.10.2022

Kandydaci na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

Cześć! Nazywam się Jan Piwowarczyk i w tym roku jestem jednym z
kandydatów na przewodniczącego naszej szkoły. Jestem uczniem klasy 3A o profilu matematyczno – fizycznym. Jestem osobą otwartą, kreatywną, pełną charyzmy i chęci do działania. Moją pasją jest sport, podróże i muzyka. Chcę sprawić, aby nasza szkoła była jeszcze lepsza niż dotychczas, a żeby to uczynić potrzebny jest mi Twój głos!
Program:
⦁ Dni tematyczne (w miarę możliwości z nagrodami)
⦁ Merch szkolny
⦁ Dni wolne od pytania
⦁ Zadbanie o sprawy uczniowskie
⦁ Realizowanie dotychczasowych zadań Samorządu Uczniowskiego
⦁ Urozmaicenie sklepiku szkolnego
⦁ Aktywna współpraca i pomoc dla uczniów, aby każdy czuł się komfortowo
⦁ Turnieje sportowe

Cześć! Nazywam się Klemens Kopera. Chodzę do III D i w tym roku kandyduje na przewodniczącego samorządu uczniowskiego.

Pragnę stworzyć w naszej szkole bezpieczną przestrzeń, w której każdy może być sobą i czerpać z życia pełnymi garściami.

Ale nie dam rady zrobić tego samemu. Potrzebuje Was.

Razem możemy więcej!!!

Mnie już znacie. Poznajcie więc moje plany, postulaty.

Siema! Nazywam się Paweł Miętus i chodzę do 3G na profil polski-geografia-angielski. Na co dzień interesuje się motoryzacją i sportem, trenuje k1. Przyjaciele uważają mnie za osobę otwartą, pomocną, troskliwą i odpowiedzialną, dlatego uważam, że spełniłbym się w roli
przewodniczącego szkoły i służyłbym pomocą w waszych problemach na co dzień.
Program:
• Powrót automatów do szkoły (kawa, słodycze)
• Ajent w sklepiku szkolnym i zwiększenie jego oferty
• Obowiązkowe wyjścia na spektakle do MOKiS’u (w ramach lekcji)
• Postaram się wprowadzić do statutu szkolnego zapis o nieprzygotowaniu i szczęśliwym numerku.
• Zbiórki pieniędzy poprzez organizowanie kiermaszy zarówno na cele charytatywne jak i na cele szkolne.
• Organizowanie różnego rodzaju dni tematycznych i konkursów np. Konkurs kolęd
• Ubrania z logiem szkoły
• Przede wszystkim chciałbym zapewnić komfort wszystkim uczniom

Sprawozdanie z pracy wolontariatu 2021/2022

i zaproszenie do współpracy w bieżącym roku szkolnym

Ubiegły rok szkolny obfitował w liczne akcje Szkolnego Wolontariatu skierowanie zarówno do potrzebujących osób z Polski i Ukrainy jak i do bezdomnych zwierząt.

    We wrześniu, jak co roku wzięliśmy udział w akcji BohaterON upamiętniając  Powstanie Warszawskie i przesyłając pozdrowienia żyjącym jeszcze powstańcom.

    Współpracowaliśmy z  OREW-em, a nasi wolontariusze przygotowali  liczne atrakcje dla osób niepełnosprawnych mi.in. prezentację  pt. „Wspomnienia z wakacji”. Uczeń z klasy 2D nagrał płytkę z autorskimi utworami „Jesienne melodie” . W okresie przedświątecznym wolontariuszki z klasy 3B przygotowały „Opowieść wigilijną” jako prezent mikołajkowy dla podopiecznych i nauczycieli ośrodka.

     Z myślą o potrzebujących i ekologii zarazem,  postanowiliśmy zrealizować akcję z fundacją „Ubrania do oddania”, w której niepotrzebnych „ciuszków”  udało nam się uzbierać aż 12 dużych kartonów po przynajmniej 10 kg,  łącznie było to ponad 130kg! Uzyskane z akcji środki przekazaliśmy fundacji „Daj Herbatę”.

     Kolejnym przedsięwzięciem była zbiórka dla zwierząt „Przynieś  fanta dla zwierzaka, on na pewno da buziaka”. Podczas akcji zbieraliśmy m.in. sadzonki roślinek, domowe przetwory, kubki, książki, ozdoby świąteczne, rękodzieło i rzeczy, które sami chcielibyśmy nabyć. Fanty te przekazaliśmy na świąteczną licytacje, która odbyła się na Facebooku „Myślenickie bezdomniaki  bazarkują” oraz na kiermaszu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.  Pozostałe rzeczy, których nie udało się sprzedać podczas kiermaszu bożonarodzeniowego postanowiliśmy wystawić  przy bibliotece szkolnej. Uczniowie mogli sobie coś kupić i jednocześnie wesprzeć „bezdomniaki” . Łączna kwota zebrana podczas tej akcji – 789 zł- została przekazana na subkonto myślenickich bezdomniaków w fundacji Dog Rescue.

    Współpracowaliśmy również z myślenickim Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym (ZOL) przekazując z okazji Świąt Bożego Narodzenia drobne upominki  oraz pomagając w transporcie pomocy rzeczowej od innych darczyńców.

        Nasza szkoła wzięła także udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – charytatywnej „Tusz do paki”.  Akcja polegała na oddaniu zużytych tuszów zapakowanych w woreczkach foliowych. Celem tej kampanii było wyedukowanie dzieci, jak i dorosłych w sprawach ekologicznych.

      Wolontariat Szkolny zorganizował także wycieczkę dla klasy ukraińskiej na polanę Mikołaja w Myślenicach. Wycieczka pozwoliła na większą integrację, wszyscy bawili się świetnie, poprawiliśmy kondycję bawiąc się z psami uczestników, a także grając w gry zespołowe. Na zakończenie dostaliśmy kiełbaski prosto z ogniska. Opiekunami tej wycieczki był p. Ryszard Paliński oraz p. Katarzyna Sosin

       Szkoła uczestniczyła w zbiórce dla dzieci ukraińskich przebywających w hotelu w Dobczycach. Zebrano : ok. 244 zeszytów (z czego 67 dostarczono ze szkoły podstawowej w Bysinie), kilkadziesiąt paczek kredek, flamastrów, długopisów i ołówków, kilka opakowań farb, strugaczki, nożyczki, ryzę papieru do ksero, plastelinę oraz słodycze. Dodatkowo dzieci otrzymały od nas całe pudło pluszaków.

       Pomoc uzyskały również zwierzaki z Ukrainy, zbieraliśmy karmę mokrą i suchą, koce, miski, smycze, obroże, transportery. Rzeczy przekazaliśmy stowarzyszeniu  „Przytul sierściucha” w Myślenicach.

      Zorganizowaliśmy kiermasz biżuterii dla „bezdomniaków” i Ukrainy- niepotrzebne  naszyjniki, kolczyki, bransoletki zyskały drugie życie u innego właściciela, a równocześnie pomogły potrzebującym.

         Nasi uczniowie z Ukrainy zyskali wsparcie  poprzez akcję „A resztę zostaw…”. W sklepiku szkolnym postawiliśmy słoik, do którego uczniowie mogli wrzucać resztę ze swoich zakupów. Z tych środków oraz ze zbiórki wśród nauczycieli i pracowników szkoły mogliśmy dofinansować  pomoc dla naszych gości. Akcja cieszyła się popularnością wśród uczniów i nauczycieli.

        Ukraina z naszej strony  otrzymała także  pomoc rzeczową. Zbieraliśmy artykuły higieniczne, takie jak: podpaski, żele pod prysznic, mydła, szampony, pampersy dla dzieci, bieliznę, grzebienie, szczotki, pasty do zębów, ubrania oraz baterie i powerbanki, które zostały przekazane do centrum powiatowego oraz naszym ukraińskim uczniom.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą działalność w ubiegłym roku i wszystkim, którzy wspierali nas swoją życzliwością.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do współpracy w bieżącym roku szkolnym. Wystarczy pobrać deklarację wolontariusza, wypełnić i oddać w bibliotece szkolnej. Zachęcamy również do podzielenia się swoimi pomysłami na akcje Szkolnego Wolontariatu.

Emilia Chartuniewicz

Karolina Włodarczyk

Katarzyna Sosin

Deklaracja wolontariusza:

Wybory do Samorządu Uczniowskiego!

W dniu 11.10.2022 r. zebrał się Samorząd Uczniowski I LO w Myślenicach i powołał Szkolną Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów na Przewodniczącego  Samorządu Uczniowskiego  na rok szkolny 2022/2023. Komisja wybrała Przewodniczącego Szkolnej Komisji Wyborczej.

Przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej  –   Piotr Klęp IVG  

 Członkowie Szkolnej Komisji Wyborczej:

 1. Michał Czepiel  kl. IV G
 2. Urszula Jędrzejowska kl.  IV G
 3. Nadia Leńczowska kl. IV G
 4.  Agnieszka Płachta kl. IV G
 5.  Maciej Gościniak  kl. IV E
 6. Jakub Suder kl. IV D  
 7. Anna Wierzba  kl. IV G  – wskazana przez opiekuna SU

    Kalendarz wyborczy:

11.10. 2022r.  –  Powołanie Szkolnej Komisji Wyborczej i ogłoszenie wyborów przez Szkolną  Komisję Wyborczą i podanie jej do wiadomości uczniów ( strona szkoły, Instagram).

12 -19.10. 2022 r. Zgłoszenia kandydatów na Przewodniczącego SU do Komisji.

19.10.2022 r. Ogłoszenie listy kandydatów i dostarczenie  do Przewodniczącego Komisji Wyborczej  informacji o kandydacie i jego programie.

20.10.27.10. 2022 r. Kampania  wyborcza prowadzona  przez sztaby wyborcze  kandydatów.

27.10.2022 r.  Debata kandydatów z młodzieżą  ( aula/ sala gimnastyczna).

 28.10.2022 r. Wybory godz. 8-15.

31.10.2022 r. Ogłoszenie wyników wyborów.
Kandydaci  na przewodniczącego SU mają  dostarczyć do przewodniczącego  Komisji Wyborczej ( Piotr Klęp IV G ) w formie elektronicznej program , informacje o sobie ,zdjęcie . Materiały te będą wykorzystane do prezentacji o kandydatach i zamieszczone na stronie szkoły. Materiały reklamowe mogą być zawieszane tylko i wyłącznie na tablicach ogłoszeń !!!!!!

Opiekun SU mgr Ryszard Paliński

Przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej: Piotr Klęp

Muzeum Anatomii

Klasy biologiczno- chemiczne oraz biologiczno- matematyczne naszego LO mają zapewnioną możliwość poszerzania horyzontów także poza szkołą. Był już Ogród botaniczny, ZOO, ekologia w plenerze, czyli „Sprzątanie świata”, teraz kolej na … Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie.

To miejsce szczególne. Ponad 2 tysiące preparatów… ludzkiego ciała. Robi wrażenie. Tu zabiera się uczniów klas, które ukończyły kurs anatomii i fizjologii na poziomie rozszerzonym. Wielu z nich myśli o zawodzie związanym z medycyną. W salach muzealnych mają możliwość skonfrontować swoją wiedzę i wyobraźnię z rzeczywistością.

We wrześniu 2022 r. to jedyne w swoim rodzaju muzeum zwiedziły klasy: 4 B oraz 4 C. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji, które przekazywał nieoceniony dr Jacenty Urbaniak. Był też czas na samodzielny ogląd doczesnych ludzkich szczątków. Jednych bardziej interesowały preparaty osteologiczne, innych mokre, zatopione w formalinie. Wszyscy jednak byli zgodni, że taka lekcja jest cenna i potrzebna. Żaden atlas nie jest w stanie jej zastąpić.

Klasa 4 B dzięki uprzejmości Rodzica jednej z uczennic miała także możliwość zobaczenia nowoczesnego sprzętu stosowanego w badaniach biotechnologicznych w Katedrze Biochemii Lekarskiej CMUJ w Ośrodku Genomiki Medycznej Omikron. Informacje z zakresu inżynierii genetycznej i biotechnologii, z którymi uczniowie zetknęli się tu po raz pierwszy będą przez nich zgłębiane w ramach szkolnych lekcji w najbliższej przyszłości.

                                                                                          Małgorzata Twardowska

                                                                                          Grażyna Kucharczyk