OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

14 grudnia 2018 w naszej szkole odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool!” (etap szkolny). Organizatorem konkursu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL).

W I etapie konkursu brało udział 1600 osób ze szkół średnich z całej Polski, z tego 600 osób zakwalifikowało się do II etapu.

Miło nam jest poinformować, że wśród nich jest aż 6 osób z naszego Liceum. Są to:  Klaudia Filipiec 2e, Anna Obajtek 3e,  Tomasz Zięba 2a, Kinga Makusek 3g, Anna Strzelec 2g oraz Aleksandra Piątek 2a.  Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.                                                                                                                             

Anna Biela

Odszedł prof. Ryszard Sikorski

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

ś†p
Profesora
RYSZARDA SIKORSKIEGO

długoletniego Profesora obecnego Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach, wybitnego pedagoga, wychowawcy myślenickiej młodzieży, człowieka dobrego serca i niespotykanej życzliwości. Absolwenta tajnych kompletów organizowanych w naszej Szkole w czasie II wojny światowej. Egzamin dojrzałości typu matematyczno-fizycznego złożył 29 lipca 1944 r. przed Komisją pod przewodnictwem Dyrektora ówczesnego tajnego Liceum i Gimnazjum w Myślenicach, Prof. Seweryna Udzieli. Żołnierza Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej „Murawa”, ps. Artur, w oddziale partyzanckim „Szkoleniowy”.

Nabożeństwo Żałobne odbędzie się w naszym dawnym gimnazjalnym kościółku, pw. św. Jakuba, na Stradomiu w Myślenicach w piątek, 18 stycznia 2019 r. o godz. 11:00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Rodzinie Zmarłego przekazujemy tą drogą głębokie wyrazy współczucia

Dyrekcja, Grono Profesorskie, Pracownicy Administracji i Młodzież
I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach

Zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Akcji „Lecę w Kosmos!”

Jesteśmy studentami i członkami Koła Naukowego INTEGRA przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Właśnie spełniły się nasze marzenia – ukończyliśmy budowę polskiego satelity KRAKsat. Planowany start ma nastąpić w kwietniu bieżącego roku. Jeśli wszystko się powiedzie, za kilka miesięcy KRAKsat stanie się piątym polskim satelitą pracującym w Kosmosie.

Chcemy wykorzystać tę niepowtarzalną okazję i dać szansę młodzieży szkolnej z całej Polski na bycie częścią naszej misji. Wewnątrz sześciennego satelity znajdzie się karta SD, na którą planujemy wgrać zdjęcia nadesłane przez entuzjastów kosmosu, aby te trafiły następnie na orbitę.

W ramach akcji „LECĘ W KOSMOS”, uczniowie  przygotowują związane z tematyką szeroko pojętego kosmosu, prace plastyczne dowolnego formatu (z podpisem – imię dziecka, wiek, szkoła). Prosimy aby fotografie lub skany prac (max. 5MB) przekazane zostały nam  za pośrednictwem strony www.lecewkosmos.pl. Gwarantujemy iż wszystkie z nich znajdą się na pokładzie naszego satelity! Najciekawsze wyróżnimy na naszych stronach internetowych.

Przygotowaliśmy również specjalny certyfikat dla szkół, potwierdzający Państwa udział w naszej misji kosmicznej. Wszelkie niezbędne informacje i szczegóły znajdą Państwo w załączonej do tej wiadomości broszurze. Akcja „LECĘ W KOSMOS” rusza już 9 stycznia i potrwa do 16 stycznia.

Nowa pomoc dydaktyczna już zmontowana

Z niejakim przerażeniem mamy zaszczyt zaprezentować najnowszą pomoc dydaktyczną, którą Panie Profesorki od biologii (z nieznaczną jedynie pomocą jednego z Pracowników obsługi Szkoły) zmontowały w kantorku nr 1. Przed zbliżającymi się feriami zimowymi życzymy całej Uczniowskiej społeczności… miłej nauki z tak profesjonalną pomocą. Oto jej parametry:
– szkielet naturalnych wymiarów,
– ruchomy kręgosłup,
– elastyczne krążki międzykręgowe,
– ruchome kończyny,
– 3-częściowa czaszka (możliwość zdjęcia),
– wykonany z anatomicznymi detalami,
– ruchomy stojak,
– wysokość 180 cm. [WRGF id=6389]

PRODUKT CHIŃSKI.

JESIEŃ W DZIAŁANIACH WOLONTARIATU

Jesienią Szkolny Wolontariat nie próżnował, a pierwszą akcją jaką zorganizowaliśmy był BhaterON. 31 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły napisali ponad osiemdziesiąt kartek do powstańców- żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

W listopadzie podczas zebrań z rodzicami Szkolny Wolontariat zorganizował kiermasze ozdób świątecznych i książek na rzecz bezdomnych piesków i kotków. Fundacji Dog Rescue, gdzie myślenickie bezdomniaki mają swoje subkonto, zostało przekazane 816,50 zł.

Czytaj dalej „JESIEŃ W DZIAŁANIACH WOLONTARIATU”

Sukcesy humanistów

W X Powiatowym konkursie Historycznym pod hasłem „100 niepodległości-okoliczności odzyskania niepodległości- oraz walka o granice i kształt ustrojowy kraju do 1921r” brała udział piątka naszych uczniów Emilia Raźniak 1f, Julia Tymczyszyn 1f, Krystian Nieckula 1f, Olaf Menzel 2g, Grzegorz Mirek 3a. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Lubniu. Nasi uczniowie odnieśli sukces: I miejsce zajął Grzegorz Mirek, II miejsce Krystian Nieckula, a wyróżnienia otrzymały Emilia Raźniak i Julia Tymczyszyn.

12 grudnia w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie odbyła się czwarta już edycja Konkursu „PRoLog – wstęp do PRL-u”. Jej tematem były lata 60. w Polsce Ludowej, w której uczestniczyły drużyny liceów krakowskich, wśród nich znalazła się drużyna „Orły Kościuszki” z naszej szkoły.  W skład zespołu wchodzili Emilia Raźniak, Julia Tymczyszyn, Marzena Zych, Krystian Nieckula – uczniowie 1f. Najlepszy wynik z testu uzyskał Krystian Nieckula.

Wszystkim uczestnikom konkursów historycznych  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nauczyciele historii

Tajniki Myślenic – spotkanie z Andrzejem Boryczką

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz młodzież naszego Liceum uczestnicząca w projekcie MYŚLENICE MIASTO MŁODYCH zapraszają na Tajniki Myślenic – spotkanie z Andrzejem Boryczką, które odbędzie się 4 stycznia 2019 r., w piątek, o godz. 18:00, w Galerii MOKiS w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20. Spotkanie jest realizowane w ramach projektu „Myślenicka Młodzieżowa Mapa Miasta Miejsce Myślenice – moje miejsce w Małopolsce” w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Myślenickie Towarzystwo Kultury. Główne cele projektu to poznanie przez młodzież zasobów swojego środowiska lokalnego wraz ze wzmocnieniem tych zasobów, wykształcenie w młodych umiejętności zjednywania sobie innych, umiejętności komunikacyjnych oraz umiejętności współpracy zarówno z osobami indywidualnymi, jak i instytucjami. Czytaj dalej „Tajniki Myślenic – spotkanie z Andrzejem Boryczką”

Niecodzienne szkolenie Służby Więziennej

W czwartek 13 grudnia w naszej szkole odbyło się niecodzienne szkolenie z funkcjonariuszami krakowskiej Służby Więziennej. Pierwszym etapem było spotkanie i pogadanka klasy 2H z Rzecznikiem SW, kpt. Anną Czajczyk. Tematyka obejmowała odpowiedzialność karną i organizację zakładów karnych. Następnie dwóch instruktorów z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej zapoznało uczniów z podstawami samoobrony. Tak nietypowa forma zajęć bardzo przypadła do gustu młodzieży, ponieważ mieli możliwość zapoznania się z tematyką, która rzadko jest poruszana w szkole, a do tego spędzili aktywne dwie godziny na wyczerpujących, ale potencjalnie przydatnych ćwiczeniach. Uczniowie zobaczyli jak ciekawa jest praca w służbie więziennej oraz zostali poinformowani o możliwościach w niej zatrudnienia. Klasa 2H już planuje wycieczkę do krakowskiego Aresztu Śledczego. O niecodziennym szkoleniu można też przeczytać na stronie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie: www.sw.gov.pl/aktualnosc/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-w-krakowie-nietypowa-lekcja.

Tekst: Julia Ingarden, klasa 2h; fot.: Maja Ingarden

[WRGF id=6331]