Odeszła Pani prof. Józefa Wójcik

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w wieku 86. lat

ś†p
Profesor
JÓZEFY WÓJCIK z d. GORĄCZKO

długoletniej Profesorki historii i pedagogiki oraz Kierowniczki Internatu Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach, wybitnej pedagog i wychowawczyni myślenickiej młodzieży. Absolwentki naszej Szkoły (rocznik 1951) oraz Wydziału Filologiczno–Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Uczyła historii w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie, Studium Nauczycielskim w Kołobrzegu,  Szkole Podstawowej w Brzesku, była Dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, a w latach 1976-1991 uczyła w naszym Liceum. Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej”.

Nabożeństwo Żałobne odbędzie się w kaplicy cmentarnej na Polance w środę, 27 lutego 2019 r. o godz. 14:00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Różaniec w intencji Zmarłej zostanie odprawiony 26 lutego (wtorek) w kaplicy przyszpitalnej o godz. 18:00 i 27 lutego (środa) w kaplicy cmentarnej na Polance o godz. 13:30.

Rodzinie Zmarłej przekazujemy tą drogą głębokie wyrazy współczucia

Dyrekcja, Grono Profesorskie, Pracownicy Administracji i Młodzież
I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach

64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

We wtorek 12 marca 2019 r. o godzinie 13:30 w auli odbędą się eliminacje szkolne    64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do 11 marca 2019r. (poniedziałek) do p. Katarzyny Bandoły lub p. Joanny Rychlickiej. Serdecznie zapraszamy!

Nasi Uczniowie w etapie okręgowym Olimpiady Znajomości Afryki

Uprzejmie informujemy, że w XVII edycji Olimpiady Znajomości Afryki uczniowie naszej Szkoły: Michał Dziadkowiec i Konrad Pilch, zakwalifikowali się do etapu okręgowego. Odbędzie się on 4 marca 2019 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Trzymamy nadal kciuki za kolejny sukces, a Pani prof. Izabeli Rokosz-Kowalskiej gratulujemy tak wybitnych Uczniów.

CEL OLIMPIADY

Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury.

Sesja biologiczno-chemiczna

Sesja biologiczno- chemiczna to duży projekt organizowany w naszej szkole od 2000 roku. Pierwsza impreza została przygotowana przez uczniów jednej klasy w ramach lekcji biologii jako sesja ekologiczna. Zaprezentowano ją pozostałym uczniom naszego LO i została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Za rok postanowiono pomysł powtórzyć na większą skalę. Zaproszono do współpracy inne szkoły naszego powiatu i pomysł się bardzo spodobał. Wszedł na stałe do szkolnego kalendarium i jest kontynuowany do dziś. Zatem tegoroczna sesja naukowa o zasięgu powiatowym osiągnęła już pełnoletniość!

Co roku klasy realizujące biologię na poziomie rozszerzonym przygotowują prezentacje związane z przewodnim tematem i przedstawiają je przed dużą publicznością na auli szkolnej. W tym roku był to temat: „ Zwierzęta w życiu człowieka”. Słuchaczami są pozostali uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz biologiczno-polonistycznych, a także przedstawiciele gimnazjów  i starszych klas szkół podstawowych oraz zaproszeni goście. Zawsze możemy liczyć na obecność przedstawicieli Nadleśnictwa i Ligi Ochrony Przyrody. W tym roku gościliśmy także emerytowanych nauczycieli biologii i chemii.

Czytaj dalej „Sesja biologiczno-chemiczna”

VII Ogólnopolski Konkurs Logiczny

Szanowni Uczniowie,

zapraszamy Was do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Logicznym organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Celem Konkursu jest rozwój sprawności logicznego myślenia u młodzieży. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywa się corocznie w dwóch etapach. Pierwszy etap – szkolny polega na rozwiązaniu testu (nadesłanego przez Organizatorów Konkursu na adres szkoły zgłaszającej udział w Konkursie). Wyniki testu szkoły przesyłają na adres Organizatorów. Laureaci etapu szkolnego biorą udział w Finale Konkursu, który odbywa się na KUL w dniu 11 kwietnia 2019 roku i jest częścią LXI Tygodnia Filozoficznego. Laureaci Konkursu otrzymują nagrody rzeczowe lub książkowe oraz prawo studiów na kierunkach filozofia, retoryka stosowana oraz kognitywistyka prowadzonych przez Wydział Filozofii KUL.

Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie Konkursu konkurslogiczny.kul.pl.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy VII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego



Podsumowanie projektu

Jak już wcześniej wielokrotnie można było przeczytać na naszej szkolnej stronie od września 2016 do września 2018  zespół nauczycieli z naszej szkoły,  wraz z podobnymi zespołami ze szkół: Louis-Baare-Berufskolleg (Niemcy), Karsiyaka Suleyman Demirel Anadolu Lisesi (Turcja) i Torbali Piri Anadolu Meslek Lisesi (Turcja), brał udział projekcie w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

     W trakcie trwania projektu spotykaliśmy się pięć razy ( trzy razy w Turcji, raz w Niemczech i raz w Polsce), w pracach zespołu projektowego wzięli udział: Anna Biela, Grażyna Łętocha, Aleksandra Podgórska, Joanna Rychlicka, Katarzyna Sosin oraz Renata Radoń i Szymon Nowacki (oboje w ostatnim spotkaniu), ponadto w przedostatnim spotkaniu brali też udział uczniowie: Gabriela Cienkosz (3b), Weronika Kęsek (3b), Karol Kiszka (3g), Grzegorz Mirek (3a) i Radosław Podoba (3a). Tematem projektu było „Indywidualne wsparcie wyzwanie dla szkół w jednoczącej się Europie”,  zadaniem naszym było omówienie i udoskonalenie środków wsparcia indywidualnego ucznia  w naszych szkołach (pomoc psychologiczno-pedagogiczna, doradztwo zawodowe), aby polepszyć umiejętności i szanse naszych uczniów. Ponadto analizowaliśmy i porównywaliśmy systemy edukacyjne państw biorących udział w projekcie oraz wzięliśmy udział w szkoleniach na temat mindfulness (uważności), „peer education” (pomocy koleżeńskiej), inkluzji i digitalizacji we współczesnej szkole. Natomiast nasi uczniowie wraz z rówieśnikami z Niemiec i Turcji omawiali własne cele życiowe, oczekiwania, wartości jak również wyzwania i trudności, które mogą im pomóc lub przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonych celów, próbowali także „zaprojektować” idealną szkołę. 

          Z efektami naszej pracy w postaci prezentacji multimedialnych i zdjęć można się zapoznać na stworzonej specjalnie w tym celu stronie internetowej.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia:

https://europa-am-lbb.jimdo.com

Joanna Rychlicka

Wieczór indyjski

Młodzież naszego Liceum skupiona w projekcie Myślenice Miasto Młodych serdecznie zaprasza na Wieczór Indyjski w Myślenicach.
Każdy znajdzie coś dla siebie: kinowy hit – film „Kedarnath”, hinduska kuchnia, indyjskie zabawy i warsztat plastyczny dla dzieci, muzyka, tatuaże malowane henną, indyjska fotobudka…

Wszystko to pod dachem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy ul. Piłsudskiego 20, już w sobotę 16 lutego 2019 r. od godz. 16:30.
Zapraszamy całe rodziny!
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Wyjazd na narty do Spytkowic

04.02.2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe narciarskim do Spytkowic. Pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego doskonalili swoje umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie. Warunki były sprzyjające i uczniowie w pełni wykorzystali ten czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ważne, że dzięki takim inicjatywom uczniowie mają szansę rozwijać swoje zainteresowania i uczestniczyć czynnie w „sportach całego życia”.

Zmarł dr inż. Stefan Patyk

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w wieku 76 lat

ś†p
STEFANA PATYKA

długoletniego pracownika naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który na emeryturze zamieszkał w Stróży koło Myślenic i od razu z niezwykłą aktywnością włączył się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Był częstym Gościem w murach naszej Szkoły. Początkowo jako uczestnik i widz spotkań organizowanych przez nasze Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z okazji stulecia Rzeczypospolitej Rafajłowskiej (w młodości uprawiał taternictwo jaskiniowe, a współcześnie pomagał Polakom w Kutach na obecnej Ukrainie), następnie jako słuchacz, a później współorganizator odbywających się również na naszej szkolnej auli wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myślenicach (m.in. z udziałem naszej szkolnej młodzieży, na fot. powyżej na wykładzie nt. Orlej Perci), ponadto był wolontariuszem myślenickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (angażował się także w zbiórkę funduszy na rzecz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego), działał w Komitecie Obrony Demokracji, współtworzył Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny, upowszechniał wiedzę nt. kopca Józefa Piłsudskiego w Osieczanach, był redaktorem, drukarzem i kolporterem drukowanego od 1981 r. do upadku komunizmu „Małopolskiego Biuletynu Solidarności” (za działalność w podziemnej „Solidarności” został odznaczony medalem „Dziękujemy za wolność”), laureat małopolskiego plebiscytu „Poza stereotypem – Senior Roku 2017”.

Nabożeństwo Żałobne odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w czwartek, 7 lutego 2019 r. o godz. 12:20, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Rodzinie Zmarłego przekazujemy tą drogą głębokie wyrazy współczucia

Dyrekcja, Grono Profesorskie, Pracownicy Administracji i Młodzież
I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach