Sukces uczennic klasy 2F!

Małopolski FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie, odbywa się wiosną i ma swoją długą tradycję. Przeglądy konkursowe obejmują następujące dziedziny: teatr, muzykę, taniec, plastykę, fotografię, film oraz literaturę. Oceny dokonuje jury złożone z profesjonalnych twórców i laureatów poprzednich edycji festiwalu. Celem festiwalu jest promowanie twórczości młodych ludzi  ze szkół  ponadpodstawowych  Małopolski.
W tegorocznym  41. Festiwalu film uczennic naszego liceum  „Lalka – alternatywne zakończenie” zdobył nominację. Film powstał w czasie nauki zdalnej jako jeden z projektów realizowanych na lekcjach języka polskiego. Zainspirowane powieścią B. Prusa dziewczyny stworzyły  trailer, wykazując się niesamowitą inwencją .   
22. czerwca w sali Teatru Scena „i” Martyna Rapacz, Magdalena Bolisęga, Natalia Olesek, Amelia Kutrzeba, Gabriela Burtan i Kinga Kozak  wzięły udział w Spotkaniu Finałowym, podczas którego ogłoszono werdykty . W Festiwalu obowiązuje „oskarowy” system przyznawania nagród, zatem do ostatniego momentu nie wiadomo, kto okaże się laureatem. Emocje były niesamowite!
Film uczennic klasy  2F zdobył III nagrodę w tegorocznej 41.edycji FAM „za podjęcia dialogu filmowego z lekturą szkolną, zaproponowanie własnej interpretacji w niełatwej formie horroru i thrillera oraz świadome użycie narzędzi filmowych.”
Cieszymy się ogromnie z sukcesu i składamy gratulacje!

opiekun Agnieszka Panuś

JAK ZOSTAĆ PRAWDZIWYM GWIAZDOREM?

Czy wiecie, że w niektórych regionach Polski prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor? Wspaniale jest być Gwiazdorem przynoszącym ludziom radość, choć niektórzy twierdzą, że taka osoba naprawdę nie istnieje. Ma to też podstawową wadę – dzieje się tylko raz do roku.

Dobra wiadomość jest taka, że można zostać prawdziwym gwiazdorem, który na dodatek działa przez cały rok! Wystarczy zostać wolontariuszem i poświęcić nieco swojego czasu i energii na pomoc innym. To naprawdę proste! W czasie pandemii nie jest to może najłatwiejsze, ale są osoby, które potrafią sprostać każdemu wyzwaniu. W naszej szkole taką osobą w mijającym roku szkolnym był Aleksander Trystuła z klasy 1F.

Olek już w szkole podstawowej był aktywnym wolontariuszem, pomagając m.in. w zbiórkach żywności, kwestując, czy spotykając się z osobami niepełnosprawnymi. Doprowadziło go to do finału gminnego konkursu Ośmiu Wspaniałych, który wygrał.

W trudnym, pandemicznym roku szkolnym 2020/2021 był podporą Szkolnego Wolontariatu. Sam inicjował akcje, pomagał, kiedy tylko była taka potrzeba, brał udział w akcji „Choinki Jedynki”, kwestował na WOŚP, poza szkołą współpracował z Caritas przy zbiórkach i wydawaniu żywności, spotykał się z osobami niepełnosprawnymi oraz brał udział w szkoleniach dotyczących pracy z nimi.

Dlatego też Olek zostaje wyróżniony w tym roku jako pierwszy tytułem Gwiazdora Wolontariatu, który od tej pory przyznawany będzie co rok. Serdecznie gratulujemy!

Opiekunka Szkolnego Wolontariatu Katarzyna Sosin

Zajęcia z samoobrony

Korzystając z uprzejmości K.S. Spartan Myślenice w dniu 17.06.2021 uczniowie ZSO Myślenice brali udział w zajęciach samoobrony opartych na brazylijskim Jiu-Jitsu prowadzonych na Sali sportów walki na Zarabiu. Zajęcia prowadził wieloletni instruktor Jan Paniak razem z : Dawidem Gołębiem, Tomaszem Koziołek oraz Krystianem Piekarzem. Młodzież poznała podstawy samoobrony i poprawnego zachowania się w trakcie sytuacji stresowych, wywołanych niespodziewanym zagrożeniem. Zajęcia uświadomiły młodzieży ,że każdy powinien znać podstawy samoobrony aby umieć zareagować w sytuacji zagrożenia. Miejmy nadzieję ,że to dopiero początek zajęć, które pomogą młodzieży w poznawaniu sztuk walki, a przede wszystkim prawidłowym i zgodnym z ich ideą zastosowaniem (jedynie w sytuacji wymagającej samoobrony). Opiekę nad młodzieżą pełnili: mgr Agnieszka Łotocka i mgr Łukasz Kucharczyk.