Myślenickie obchody Święta Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która w tym roku
zbiega się z 680. rocznicą nadania Myślenicom praw miejskich. Z tej okazji poczet sztandarowy I LO
wziął udział w lokalnych uroczystościach, które odbyły się w kościele parafialnym i na myślenickim
rynku. Społeczność uczniowską reprezentowali przewodniczący szkoły Paweł Miętus oraz członkowie
samorządu uczniowskiego Aleksandra Kochan z 3g i Natalia Luberda z 2d.

J.K.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Dnia 28.10.2022 pod opieką wychowawczyni Pani Joanny Kazaneckiej klasa 1F udała się na odsłonięcie tablicy na cmentarzu cholerycznym. Cmentarz ten znajduję się na stokach Dalinu na tak zwanej Bukówce. W uroczystości brali udział przedstawiciele Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego, burmistrz Jarosław Szlachetka, sekretarz gminy Robert Pitala, starosta Józef Tomal, sekretarz powiatu Mieczysław Kęsek, dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski. Modlitwę w intencji spoczywających na cmentarzu prowadził i odmówił ksiądz Zdzisław Balon.  Fundatorami tablicy są: Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego oraz Zenon i Maria Kazek z d. Obieżyńska. O stronę merytoryczną tablicy zadbali Andrzej Boryczko i Marek Stoszek. Z punktu historycznego sprawa wygląda następująco: Nekropolia w wieku XIX służyła jako miejsce wiecznego spoczynku ofiarom epidemii oraz klęsk głodu, z tej przyczyny usytuowana była z dala od miasta. Kroniki myślenickiej parafii wspominają o ofiarach epidemii już na początku XVII w. w roku 1601, sytuacja taka trwa praktycznie przez cały wiek XVII, aż do roku 1710. Wtedy jednak zmarłych w wyniku epidemii chowano na cmentarzach przy kościołach. Stan ten zmienił dopiero dekret cesarza austriackiego Józefa II z roku 1783 , nakazujący chowanie zmarłych poza obrębem miast. Główne pochówki na Bukówce przypadają na lata 1806, 1831, 1846 i 1847, choć również poza tymi latami grzebano tam zmarłych, którzy stracili życie w niewyjaśnionych okolicznościach, jak wtedy określano. Według źródeł spoczywa tam około 2500 osób. Cmentarz od bardzo wielu lat systematycznie popadał w ruinę. Oprócz naturalnych przyczyn, spowodowanych upływającym czasem i erozją nagrobków, część jego dewastacji spowodowały też niestety kradzieże nagrobków. Dziś widok jest bardzo smutny, bo cmentarza praktycznie już nie ma. Pozostały dwa zdewastowane pomniki i ślady pól grobowych, po reszcie nie ma śladu. Cmentarz popadał w zapomnienie.  Każdy cmentarz jest nie tylko miejscem spoczynku zmarłych, jest również miejscem, gdzie historia łączy się z teraźniejszością. Odsłonięcie tablicy informacyjnej, jest ważnym elementem pozwalającym chociaż w części przywrócić to miejsce pamięci. Zachęcamy do odwiedzenia cmentarza i zapoznanie się z jego historią.                                             

 Gabriela Trychta Alicja Drzymalska

 

Praga – miasto o wielu twarzach.

Dnia 27 września uczniowie klas maturalnych I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach wraz z nauczycielami udali się na trzydniową wycieczkę do Czech, aby odbyć niezapomnianą podróż, a także przeżyć ostatnią wspólną przygodę.

Naszym pierwszym przystankiem było magiczne Skalne Miasto w Adrspach – rezerwat przyrody bogaty w różne formacje skalne. Niektóre z nich otrzymały nieprzeciętne nazwy: Kochankowie, Fotel Babci, Gotycka Brama, Wieża Elżbiety, Głowa Cukru, Żółw czy Starosta i Starościna. Spacer międzynimi to przejście przez labirynt, a więc przygoda, która na długo zostanie w pamięci. Trzy charakterystyczne punkty to Skalna Brama (umieszczono tu tablicę upamiętniającą pobyt w 1790 roku Johanna Wolfganga Goethego), skrzyżowanie pod Siekierą oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał.

W połowie drogi czekał na nas rejs łodzią turystyczną po urokliwym jeziorku, okraszony zabawnymi opowieściami “sternika” łodzi, który przez całą drogę namawiał nas do bezpiecznej ewakuacji, nazywając nasz rejs “drugim Titanikiem”.

Drugiego dnia  zwiedzaliśmy stolicę Czech – Pragę. Pogoda choć deszczowa nie zepsuła naszych planów, a czerwona parasolka naszego towarzysza Pana Łukasza, pozwoliła nam bezpiecznie przejść ulicami miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Hradczan, dzielnicy Pragi zlokalizowanej na zachodnim brzegu Wełtawy. Powszechnie nazywa się ją królewską, ponieważ na jej terenie zlokalizowany jest Zamek Praski, dawna siedziba królów czeskich. Jak podaje Księga rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie, całość obejmuje ponad 7 ha. Weszliśmy do Katedry św. Wita, która jest przykładem połączenia stylu gotyckiego i neogotyckiego.

Katedra św. Wita, a właściwie Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, powstawała przez prawie 600 lat i jest jednym z najciekawszych elementów Zamku na Hradczanach. Nie bez powodu nazywa się ją klejnotem architektonicznym Europy.

Później udaliśmy  się w kierunku zabytkowej dzielnicy Mala Strana, a dalej spacerem przez Most Karola, będący spoiwem dwóch brzegów Wełtawy, to jest Malej Strany i Starego Miasta. Powstał w XV w., jego długość to ponad pół kilometra i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Pradze. Następnie przeszliśmy na Rynek Staromiejski, by zobaczyć powstały na przełomie XIV i XV w. ratusz z zegarem astronomiczny Orloj, wykonany na początku XV-tego stulecia. Ostatnim etapem tej części zwiedzania był Plac Wacława. Jest to przestrzeń znajdująca się w dzielnicy Nove Mesto, będąca centrum kulturalno-towarzyskim Pragi. Urokliwe miasto z pewnością długo zostanie w naszej pamięci, a piękną architekturą Pragi zachwycamy się do dzisiaj.

Ostatnim punktem wycieczki był wspólny spacer w Koronach drzew w miejscowości uzdrowiskowej Janské Lázně.

Na początku trasy, w przyziemiu, zwiedziliśmy interaktywną wystawę opowiadająca     o wszystkich podziemnych domownikach lasów. Dalej, meandrując w okolicach konarów            i koron drzew, przechadzaliśmy się spiralną konstrukcją wśród piękna karkonoskiej przyrody i dotarliśmy na wysokość 45 m na taras widokowy, z wyjątkową panoramą polskiej i czeskiej części Karkonoszy. Po drodze czekało wiele niespodzianek. Należały do nich m.in. “Kącik Adrenaliny, gdzie każdy mógł  sprawdzić czy ma lęk wysokości (oczywiście był to test w bezpiecznych warunkach) czy „Przystanki Edukacyjne”, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach. Komu jeszcze było mało emocji, ten mógł spróbować zjazdu zjeżdżalnią o długości 80 m, która dodatkowo skróciła czas powrotu na dół 🙂

Wspólna wycieczka pozostawiła nam wiele wspaniałych wspomnień, bo przecież Praga jest miastem, do którego zawsze chce się wracać, a docenienie jej piękna na arenie międzynarodowej jest wyraźnie potwierdzone w każdym zakamarku zabytkowych dzielnic.

Nasza Mistrzyni Speed-Balla!

Pod koniec października we Francji w Puttelange aux Lacs odbyły się XXXIII Mistrzostwa Świata w Speed-ballu. Nasz kraj reprezentowało dziesięcioro zawodników, w tym troje z klubu Sportownia z Myślenic. 

Nasi reprezentanci walczyli w różnych kategoriach: grze singlowej, super-solo, solo-relay i grze deblowej. W prawie każdej z nich zdobyli medale, co zapewniło im pierwsze miejsce w rankingu narodów.

Speed-Ball to sport stosunkowo młody. Powstał w latach 70-tych XX wieku w Egipcie. Był treningiem refleksu dla tenisistów. Jednak szybko ewoluował do odrębnej dyscypliny sportowej. W Polsce jest on obecny od 2014 i zrzesza wielu zawodników w różnym przedziale wiekowym.

Co roku w międzynarodowych rozgrywkach przeważali Tunezyjczycy i Egipcjanie. Jednak w tym roku to Polska reprezentacja zdominowała przeciwników. Najwięcej medali z grupy kobiecej z Mistrzostw Świata przywiozła uczennica naszego liceum – Marcelina Ryś z klasy IV D.

Zdobyła ona :

W kategorii juniorskiej:

 – złoto w grze singlowej kobiet,

 – złoto w super-solo kobiet,

W kategorii seniorskiej:

– srebro w super-solo kobiet

– złoto w grze singlowej kobiet

– wraz z  Vanessą Półtorak, Dawidem Orawinem i Karolem Nowakowskim – brąz w sztafecie mix-relay.

Ten niebywały sukces zapewnił Marcelinie rozpoznawalność na całym świecie. Została najbardziej utytułowaną zawodniczką z Kadry Polskiej 2022. Stoi za tym jej ciężka praca, treningi z grupą kilka razy w tygodniu i surowa samodyscyplina. Każdą wolną chwilę wykorzystuje, by doskonalić swoje zdolności.

Następne sportowe zmagania Marceliny można będzie zobaczyć podczas III Klubowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w weekend 10-11 grudnia w Krakowie na hali sportowej UEK. Serdecznie zapraszamy do kibicowania naszej Mistrzyni.

Amelia Pachoń

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego

W skład Rady Samorządu Uczniowskiego wchodzą:


PRZEWODNICZĄCY: Paweł Miętus 3G
Wiceprzewodniczący:   Jakub Kania 3G
Skarbnik:    Grzegorz Filipek  3A
Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego:
Aleksandra Kochan 3G
Wiktoria Ostafin 3G
Patrycja Blak  3G

Karol Kowalcze 3C


Opiekunem Samorządu Uczniowskiego mgr Ryszard Paliński .