Dzień bez Papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja, dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia. Z tej okazji uczniowie klas 2E, 2F, 3A pod czujnym okiem nauczycieli przygotowali krótkie przedstawienie teatralne pt. „Sąd nad papierosem”. Widownie stanowili uczniowie klas drugich. Aktorzy wykazali wielkie zaangażowanie i przedstawili publiczności w zabawny sposób negatywne skutki palenia.

Wycieczka klasy 1B – Tajemnic Gór Świętokrzyskich

W dniach 15-16 maja klasa 1B miała przyjemność wybrać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyprawa rozpoczęła się pobytem w znajdującym się na trasie Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Tam mogliśmy wykonywać różne eksperymenty fizyczne i biologiczne, np. przejechać wirtualnie po ulicach miasta pod wpływem alkoholu lub wybranego narkotyku. Wszystkie jazdy zakończyły się tragicznie- przestroga dla wszystkich kierowców. Niektórzy z nas próbowali pokonać trasę z przeszkodami/ progami, drzwiami, na wózku inwalidzkim. Teraz już wiemy, jak trudno jest poruszać się takim pojazdem w nieprzystosowanym dla niepełnosprawnych świecie.

Następnym punktem wycieczki było zdobycie dwóch najwyższych szczytów gór świętokrzyskich – Łysicy i Agaty. Sprzyjała nam piękna pogoda i widoki były niezapomniane.

Wieczorem , w miejscu noclegowym mieliśmy czas na integrację zespołu klasowego, noc minęła bardzo spokojnie. A właściciel hotelu podziękował nam za wzorowy porządek jaki pozostawiliśmy w pokojach. Nasza wychowawczyni była z nas bardzo dumna

Drugi dzień rozpoczął się od odwiedzenia samotni (gdzie na ścianie swój podpis złożył Stefan Żeromski), oraz największego gołoborza w Polsce.

Następnie klasa odwiedziła bazylikę Krzyża Świętego na Łysej Górze, gdzie niesamowite wrażenie zrobiły szczątki ( być może) Jeremiego Wiśniowieckiego. Na szczycie znajdowało się również muzeum przyrody Gór Świętokrzyskich- czyli geologia, fauna i flora tego rejonu w pigułce. Wycieczka zakończyła się wizytą w pięknym zamku „Krzyżtopór” o niezwykle smutnej historii. Jego właściciel tylko rok cieszył się piękną rezydencją

Bardzo dziękujemy firmie Sport Bajer za przygotowanie nasz wycieczki, paniom pro. G. Kucharczyk i M. Twardowskiej za opiekę.

Łucja Bujas, Oliwia Szymańska, Grażyna Kucharczyk