English Language Competition 3rd Edition


GRAMMAR IN CONTEXT

W czerwcu 2025 roku już po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs GRAMMAR IN CONTEXT skierowany do uczniów klas 1-3, a zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego mgr Barbarę Machnik i mgr Katarzynę Manjura-Krawczyk.

Głównym celem dydaktycznym niniejszego projektu było promowanie wiedzy dotyczącej gramatyki i jej funkcjonalnej formy. Konkurs pomógł uczniom dostrzec, że gramatyka nie może być aspektem wyizolowanym. Kontekst ilustruje i dowodzi, że gramatyka to integralny podsystemem języka i nie sprowadza się jedynie do paradygmatów odmian. Gramatyka funkcjonalna to nie jedynie same struktury, ale znaczenia, formy i kategorie gramatyczne w świetle ich komunikacyjnej realizacji w kontekście sytuacyjnym w mowie i piśmie.

Konkurs był przedsięwzięciem dwuetapowym i wymagał znajomości materiału gramatycznego na poziomie C1. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 23 uczniów, z których najlepsi okazali się:

Miejsce 1.  Wiktoria Stożek, 3D

Miejsce 2. Martyna Łazarczyk, 2G

Miejsce 3. Adrian Paszkowski, 3D

Nagrody dla uczestników ufundowały wydawnictwa:

Zwycięzcom gratulujemy!

Barbara Machnik
Nauczycielka języka angielskiego.

Podsumowanie turniejów i zawodów strzeleckich w roku szkolnym 2021/22

Przez cały rok szkolny nawet pomimo szalejącej pandemii COVID -19 miały miejsce treningi oraz turnieje i zawody strzeleckie na strzelnicy sportowej na Zarabiu.

Młodzież chętnie uczestniczyła w tego typu zajęciach szczególnie z klas pierwszych   i drugich.  Ostatecznym celem zajęć  był udział w turniejach i sprawdzenie się w rywalizacji międzyszkolnej  zespołowo i indywidualnie.

Zawodnicy naszego liceum popisywali się „sokolim okiem” i w każdym z turniejów zajmowali miejsca na podium zarówno w rywalizacji zespołowej i indywidualnej.

Czytaj dalej „Podsumowanie turniejów i zawodów strzeleckich w roku szkolnym 2021/22”

Matematyczne Łamigłówki

Drugiego grudnia 2021r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Tarnowskiego Turnieju Matematycznego. Konkurs składał się z 5 zadań, do rozwiązania których przystąpiło trzech uczniów z naszej szkoły. Najwyższy wynik uzyskał Radosław Kulpa z klasy 2A. Zapewniło mu to udział w finale tego turnieju. Finał odbył się 8 lutego 2022r. i Radek uzyskał tytuł finalisty Tarnowskiego Turnieju Matematycznego.

Radosław Kulpa wziął w Ogólnopolskim Konkursie INTERNETOWA LIGA ŁAMIGŁÓWKOWA w kategorii:  szkoła ponadpodstawowa organizowanym prze Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM. Przez kolejnych 25 sobót, na przełomie 2021/2022 Radek rozwiązywał na platformie Moodle zadania- łamigłówki. Umożliwiło mu to uzyskanie progu punktowego kwalifikującego go do etapu finałowego. Etap ten odbył się 13 czerwca w Białymstoku. Radek został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Internetowa Liga Łamigłówkowa.

Gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Grażyna Kucharczyk

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

„Poczuj radość Ewangelii! ” to wezwanie, które przyświeca organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym Słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili zeń życiowy drogowskaz.

Urszuli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej z Elementami Języka Angielskiego

W dniu 01 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej z Elementami Języka Angielskiego. Tegoroczny temat to:” Wpływ działalności człowieka na atmosferę. Przyrodnicze i poza przyrodnicze przyczyny globalnych zmian klimatu oraz ich konsekwencje”. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali test ekologiczny w języku angielskim i polskim, w drugiej części przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje na podany wyżej temat. Julia Hanusia i Emilia Podoba zajęły II miejsce, a Kinga Proszkowiec i Wit Czernecki otrzymali wyróżnienie. Wymienione osoby są uczniami klasy 3B. Gratulujemy uzyskanych wyników. Szczególnie cieszy, że problemy antropogenicznych zmian klimatu na Ziemi nadal są w centrum zainteresowania młodzieży.

Opiekun grupy: mgr Grażyna Kucharczyk

Olimpiada Wiedzy O Mediach

Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Natalia Olesek z klasy 3F zdobyła tytuł finalisty VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach

         Olimpiada jest organizowana przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 innymi uczelniami na terenie całego kraju, a jej celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej. Już po raz ósmy uczestnicy walczyli o indeksy na studia dziennikarskie oraz nagrody rzeczowe. W tym roku etap centralny odbył się  18 marca 2022r. , wzięło w nim udział 150 z 500 uczestników tegorocznej edycji. Ostatecznie 72 najlepszych uczestników otrzymało odpowiednio tytuł laureata olimpiady (miejsca 1-36) i tytuł finalisty olimpiady (miejsca 37-72).

    Natalii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nasze złotko – Justyna Madej I miejsce styl dowolny

W dniu 25.04.2022r. młodzież z naszej szkoły pod opieką mgr Agnieszki Łotockiej brała udział w Małopolskiej Licealiadzie Pływackiej Finał Wojewódzki. Dziewczęta  w sztafecie zajęły 6 miejsce – czas 3:40:41.

Skład:

  • Cichy Julia
  • Iwanicka Natalia
  • Dobrek Maja
  • Pachoń Marcelina
  • Kasprzyk Urszula
  • Madej Justyna

W starciu indywidualnym niepokonana Justyna Madej zajęła I miejsce w stylu dowolnym,  czas 28:79. Ponadto swoje umiejętności pływackie zaprezentowali również:

  • Szumiec Adam 50m dowolny 28:68
  • Cichy Julia 50m dowolny 35:46
  • Pachoń Marcelina 50m dowolny 38:47
  • Kasprzyk Urszula  50m klasyk 45:47
  • Funek Zbigniew 50m klasyk 43:06
  • Ryś Aleksander 50m grzbiet 36:85

Gratulujemy!

Małopolska Licealiada w Drużynowych Biegach Przełajowych

W dniu 12.05. 2022r. na lotnisku w Nowym Targu, drużyna chłopców pod opieką mgr Agnieszki Łotockiej  reprezentowała naszą szkołę w zawodach biegowych na dystansie 1500m. W klasyfikacji liczyła się łączna liczba punktów zdobyta przez każdego zawodnika. Najlepszy czas oraz 10 miejsce z pośród 72 zawodników zajął Kania Jakub – brawo! Łącznie rywalizowało 13 drużyn, nasza szkoła zajęła  ostatecznie 8 miejsce.

Skład drużyny:

  • Magiera Patryk 3A
  • Kania Jakub 2G
  • Nowak Hubert 2D
  • Piwowarczyk Jan 2A
  • Rokosz Oskar 3A
  • Szczurek Kacper 3A
  • Skóra Kacper 3A

English Language Competition

GRAMMAR IN CONTEXT

Stawiając czoła wymaganiom Nowej Matury 2023+ nauczyciele języka angielskiego, mgr Barbara Machnik, mgr Lucyna Xięska oraz mgr Leszek Sumiński zorganizowali konkurs dla wszystkich Uczniów naszej Szkoły. Głównym celem dydaktycznym niniejszego projektu było promowanie wiedzy dotyczącej aspektu językowego, jakim jest gramatyka i jej funkcjonalna forma. Nie ulega wątpliwości bowiem, że Nowa Matura 2023+ stanie się wyzwaniem dla Ucznia szczególnie w tej kategorii. Konkurs miał być również odpowiedzią na obserwowany przez wiele lat trend nauczania języka obcego zgodnie z metodą komunikatywną, który odsunął rolę strukturalności i poprawności języka (accuracy) w całym procesie komunikacyjnym na dalszy plan, traktując ten aspekt języka jako odrębny, a wręcz nieznaczący. Celem dodatkowym niniejszego konkursu było zatem uświadomienie uczniom, że rozwój umiejętności językowych nie polega jedynie na podstawowym zestawianiu leksymów, ale na dążeniu do doskonałych złożonych konstrukcji wyrazowych bądź zdaniowych, w których zawarta jest zarówno intencja rozmówcy, jak również zapewniona poprawność i komunikacja w szerokim rozumieniu tego słowa.

Konkurs był przedsięwzięciem dwuetapowym i wymagał znajomości materiału gramatycznego na poziomie C1. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 30 uczniów, z których najlepsi okazali się: Bartosz Koprowski – 3eg, Martyna Marszalik – 3fg oraz Natalia Hajderek – 3g. Nagrody dla uczestników ufundowało Wydawnictwo Pearson. Zwycięzcom gratulujemy!

Barbara Machnik

Nauczycielka języka angielskiego