Finisaż uczniowskiej wystawy pn. „Rzeczpospolita Rafajłowska”

12 listopada 2014 r. odbył się w naszej Szkole finisaż uczniowskiej wystawy pn. „Rzeczpospolita Rafajłowska”. Gościliśmy m.in. emerytowanego Profesora Jana Brzezińskiego (syna dowódcy 3 szwadronu kawalerii Legionów Polskich, rtm. Jana Dunin-Brzezińskiego, który 100 lat temu walczył o Rzeczypospolitą Rafajłowską), Dr Annę Żarow-Nitoń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dr Antoninę Sebestową z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Panią Bożenę Kobiałkówną (Dyrektor Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” w Myślenicach), Panią Barbarę Morawską-Nowak (z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego), Panią Dorotę Kamińską (z Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach), Pana Marka Stoszka (Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Myślenicach), Pana Leszka Kapłona (Wiceprezesa Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego z Krakowa), Dra Piotra Sadowskiego z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Pana Andrzeja Boryczkę (Wiceprezesa PTH O/Myślenice), Pana Marcina Szybowskiego (PTH O/Myślenice). Honory domu pełnił Pan Wicedyrektor Roman Pitak, a krótkie powitanie wygłosiła Milena Macko, Przewodnicząca Szkolnego Koła PTT.

Odbyła się również krótka prelekcja na szkolnej auli, prezentująca archiwalne fotografie uczniów i profesorów naszej Szkoły – legionistów sprzed stu laty. TUTAJ – całość prezentacji, w tym sprawozdanie z obchodów 100-lecia walk o Rzeczypospolitą Rafajłowską, które odbyły się w Rafajłowej (obecnie jest to wieś Bystrycia) na Ukrainie w dn. 1-4 października 2014 r.