Akademia Z Okazji 11 Listopada

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie naszego liceum wraz z przedstawicielami Gimnazjum nr I im. J. Słowackiego zorganizowali akademię, którą zaprezentowano 8 listopada w MOKiSie. W pierwszej i drugiej części spektaklu pt. Wyzwolenie uczniowie zaprezentowali sceny dotyczące rozbicia dzielnicowego i zjednoczenia kraju przez Łokietka oraz potopu szwedzkiego i zwycięskich walk Czarnieckiego. Trzecią część stanowiła Polonia restituta, obejmująca odzyskanie niepodległości w 1918 r. i kształtowanie się państwowości w pierwszych latach II RP. Aktorskim występom towarzyszyli przedstawiciele „Ziemi Myślenickiej”, którzy w brawurowy sposób odtańczyli dwa utwory oraz zespół „Anafora” z Gimnazjum nr 1. Po spektaklu zebrani uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które prowadziła grupa muzyczna „Anafora” oraz chór z naszego liceum.

Akademia powyższa stanowiła jeden z elementów kolejnej edycji programu „Młodzież Pamięta”, realizowanego w Małopolsce od 2002 roku, a od maja 2013 także na terenie Województwa Świętokrzyskiego podczas obchodów świąt narodowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości. Projekt ten ma zwrócić uwagę na ważną rolę pamięci i patriotycznej tradycji, a zarazem pokazać społeczeństwu, że młodzież nie zapomina o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski.

W listopadowej akademii uczestniczyli następujący uczniowie naszej szkoły:

Chór: Dominika Nalepa, Wiktor Zięba, Beniamin, Wilkołek, Gabriela Wojtycza, Artur Szarek (2D) Joanna Majczyk (3J) Szczepan Łapa, Patryk Kudas, Wojciech Kęsek (3b) Wiktor Jodłowski, Robert Nosal (3C), Szymon Kasperek (2B)

Tancerze: Joanna Majczyk, Anna Suder (3J), Mateusz Kipek (2C)

Aktorzy: Mikołaj Wielgus (3J), Krzysztof Mirek, Szczepan Łapa, Patryk Kudas, Wojciech Kęsek (3b), Katarzyna Hodana (3G), Paulina Rusek, Bartosz Wilki, Jakub Kurek (2E)

Nad kształtem całości czuwali nauczyciele Joanna Kazanecka i Katarzyna Dziadek z naszego liceum oraz Zbigniew Wiącek i Jarosław Pietrzak z gimnazjum.