O wystawie TWOJE LICEUM

twoje-liceum821 maja br. w Galerii ,,Bakałarz” w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach odbył się wernisaż wystawy dotyczącej naszego Liceum. Wystawa składa się z dwóch części – pierwsza obejmuje okres od powstania szkoły (1908 r.) do 1918 r.; druga to prezentacja sukcesów i osiągnięć uczniów naszego Liceum w roku szkolnym 2014/2015. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja ekspozycji podzielona na następujące części: lata 1919-1939 (działalność harcerstwa i Kół Krajoznawczych Młodzieży Szkolnej PTKraj), okres II wojny światowej (tajne nauczanie oraz uczniowie i  profesorzy w Armii Krajowej), czasy PRL (m.in. tajne organizacje młodzieżowe oraz absurdy PRL-u). Wystawa została przygotowana przez uczniów, o uczniach i dla uczniów (także dla gimnazjalistów oraz naszych absolwentów). Współwykonawcami są uczniowie klas 1g, 1c, 1e, 1f oraz 1d, jak również 2a i 2b. To oni przygotowali materiały, oprawiali zdjęcia w antyramy oraz zadbali o poczęstunek podczas wernisażu. Przygotowania rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej, a kilka dni przed uroczystością zamontowano wystawę w galerii.

21 maja 2015 r., godz. 14. w Bibliotece Pedagogicznej było bardzo tłoczno. Uczniowie klas pierwszych oczekiwali na uroczyste rozpoczęcie wystawy. Podobnie jak większość zaproszonych gości, pozostali właśnie przekraczali próg biblioteki. Redaktorzy Ryszard Sobkowicz i Maciej Hołuj przygotowywali aparaty fotograficzne. Zaczął grać kwartet kameralny, składający się oczywiście z uczniów naszej Szkoły, byli to: Zuzanna Sari, Anita Kaczmarczyk, Dominik Dziadek, Ewa Hechsman.

Po krótkim koncercie głos zabrała dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, pani Krystyna Łętocha (tegoroczna laureatka medalu Małopolski Bibliotekarz Roku 2014), witając wszystkich przybyłych gości, a byli nimi m.in.: Stanisława Żelazna i Beata Janicka-Senecka (byłe dyrektorki LO), dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej Teresa Nalepa, sędzia Sądu Rejonowego w Myślenicach Elżbieta Dymek, kierowniczka Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Myślenicach Halina Kustosz-Miśko, emerytowany dyrektor MOK Jan Koczwara, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” Sławomir Rylewicz, jak również Jan Brzeziński (emerytowany nauczyciel muzyki), syn burmistrza, dzięki któremu zbudowano budynek naszej Szkoły, Zofia Jaros (nauczycielka matematyki), Adam Spytkowski (nauczał historii), Józef Bałuk (były wicedyrektor).

Następnie pan dyrektor Jacek Ślósarz wspomniał o sukcesach uczniów, a także o wyjątkowym wyróżnieniu, czyli o przyznaniu naszemu Liceum certyfikatu ,,WIARYGODNA SZKOŁA” oraz o zmianach, jakie zaszły w niej na przestrzeni lat. – Doskonale pamiętam czasy, kiedy ja uczęszczałem do tego liceum. Od tego momentu upłynęło wiele lat, ale to, że przetrwała próbę czasu świadczy o jej sile, a ten certyfikat jest znakiem jakości szkoły. Możemy się bowiem pochwalić dodatnim wskaźnikiem EWD, co sytuuje nas na wyższej lokacie niż większość krakowskich szkół średnich – powiedział pan dyrektor. Po nim nadszedł czas na krótkie przemówienie ks. Sławomira Kowalskiego pt. ,,Słowo o wartościach” oraz Adama Spytkowskiego, który odniósł się do największych sukcesów uczniów w historii LO. Następnie głos zabrał Józef Tomal, starosta myślenicki, również obecny na wernisażu. Podkreślił on, że nie mogło go zabraknąć, ponieważ to Liceum jest mu szczególnie bliskie, gdyż sam je ukończył, podobnie jak większa część jego rodziny. Następnie Joanna Wicher, uczennica klasy 1g, zaprezentowała całą wystawę, po czym wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć zdjęcia oraz film prezentujący szkołę, przygotowany przez Darię Zarębską, uczennicę tejże klasy. Uczniowie zadbali również o poczęstunek oraz o kawę dla gości.

Wystawa potrwa jeszcze tydzień, dlatego warto wybrać się do Biblioteki Pedagogicznej, aby zapoznać się z efektami pracy uczniów. Tak ocenia pomysł dyrektor biblioteki, pani Krystyna Łętocha: – Pomysł, aby szkoły mogły się prezentować swoimi osiągnięciami jest świetny. Cieszymy, że my, jako instytucja możemy w ten sposób wspomagać system oświaty. Bardzo się cieszę, że to właśnie I LO im. Tadeusza Kościuszki miało wystawę, ponieważ jest to po prostu moja szkoła. Ja do niej uczęszczałam, mój mąż również oraz synowie, którzy już są jej absolwentami. Stąd taki sentyment do tych murów. Miło nam, że mogliśmy uczestniczyć w tej inicjatywie i liczymy na ciąg dalszy. Pani Łętocha stwierdza, że wystawa cieszy się powodzeniem zwłaszcza wśród absolwentów Liceum, którzy przychodzą powspominać czasy szkoły średniej oraz przybliżyć jej historię.

Wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze wystawy, zachęcamy do odwiedzenia Galerii ,,Bakałarz” w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach (http://www.pedagogiczna.myslenice.pl/).

Joanna Wicher, 1g

Zobacz fotoreportaż z wernisażu wystawy TWOJE LICEUM