Znów zapłonęły znicze wspomnień…

2Jesień to czas wspomnień i nostalgii, szczególnej troski o miejsca spoczynku naszych bliskich. Na początku listopada w całym kraju odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii. Nasza myślenicka kwesta, zainicjowana w 2003 roku, ma już trzynastoletnią tradycję. I w tym roku, podobnie  jak w poprzednich latach, w dniu Wszystkich Świętych oraz 31 października na cmentarzu miejskim na Stradomiu trwała zbiórka pieniędzy z udziałem nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach oraz zaproszonych gości. W gronie kwestujących znalazło się wielu zasłużonych mieszkańców gminy i powiatu myślenickiego. Wśród nich należy wymienić: posła na Sejm RP Marka Łatasa, Senatora VII kadencji Stanisława Bisztygę, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego i nowowybranego posła na Sejm RP Jarosława Szlachetkę, burmistrza Miasta i Gminy  Myślenice Macieja Ostrowskiego, kierownika Urzędu Miasta i Gminy Myślenic Mieczysława Kęska, byłego burmistrza MiG Myślenice Stanisława Nowackiego, komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach Sławomira Kaganka, zastępcę przewodniczącego Rady Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Ludwika Starzaka, radnych gminnych: Mirosława Fitę, Mateusza  Sudera, Wacława Szczotkowskiego i radnych powiatowych: Piotra Dziadkowca oraz Władysława Kurowskiego. W kweście wzięli również udział byli dyrektorzy I LO w Myślenicach: Henryk Bidziński, Stanisława Żelazna oraz Józef Bałuk. Przy cmentarzu na Stradomiu kwestowali w tym roku także przedstawiciele środowiska sportowców: Jerzy Bicz (były siatkarz, trener „Dalinu” Myślenice), Anna Kucharczyk-Kosek (była siatkarka i reprezentantka Polski), Agnieszka Lehman-Dybała (była siatkarka, reprezentantka kadry narodowej juniorek, „Dalinu” i „Wisły” Kraków), dyrektor MOKiS Anita Werner, dyrektor Muzeum „Dom Grecki” Bożena Kobiałka oraz pracownik Agnieszka Turska, dyrektorki Szkoły Podstawowej  nr 2 w Myślenicach Beata Chrapek-Paciorek i Elżbieta Jakubiak-Święch, kierownik Myślenickiego Towarzystwa Historycznego Marek Stoszek, przedstawiciele Andrzej Boryczko, Jarosław Pietrzak, członek zarządu  Reprezentacyjno -Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Karolina Druzgała-Pawlak, członek zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Zbigniew Filiczak. W gronie kwestujących nie mogło zabraknąć  przedstawicieli lokalnej prasy : Adriana Burtana („Gazeta Myślenicka”) i Macieja Hołuja („Dziennik Polski”), a także przedstawiciela PTTK Jana Batko. Bibliotekę Pedagogiczną reprezentowała Dorota Kamińska. W zbiórce pieniędzy uczestniczyli również Jacek Hołuj (myślenicki kolekcjoner), Jerzy Fedirko, (artysta, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”), Tadeusz Wygona, Anita Wygona –Wątor, Natalia Nowacka (założycielka galerii „30 kilometr”). Teresa Święch (emerytowana nauczycielka historii w ZST-E w Myślenicach), Ewa Hyjek (myślenicki przedsiębiorca). Tradycyjnie całą akcję prowadziła Joanna Kazanecka z ramienia I LO nad całością czuwał prezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Franciszek Piwowarczyk. W kwestę włączyli się dyrektor Jacek Ślósarz, wicedyrektor Roman Pitak, nauczyciele I LO w Myślenicach: Joanna Klemp, Grażyna Kucharczyk, Agnieszka Panuś, Beata Strzelec, Anita Szymoniak, Ryszard Paliński, siostra Lucyna Semik oraz Szymon Nowacki. W kweście uczestniczyło 54 uczniów –wolontariuszy I LO z następujących klas:

IA Szymon Rakoczy, Konrad Walas

IB Angelika Serafin, Karolina Figuła, Aleksandra Wójtowicz, Karina Wiechniak

IC Karolina Koper, Natalia Wawr, Małgorzata Bochnia, Klaudia Bylica, Ewelina Sawicka Gabriela Jończyk

IE Filip Kudas

IF Gabriela Sopiak, Małgorzata Zając

IG Anna Łętocha, Aleksandra Jończyk, Weronika Brytańczyk, Joanna Gaudyn

IIC Gabriela Góralik

IIE Karina Miętka, Paulina Biela,  Konrad Święch, Aneta Fijał, Barbara Mistarz

IIG Edyta Sowa, Szymon Wiklik, Katarzyna Lis, Piotr Leśniak

IIIA Sebastian Stefańczyk, Katarzyna  Żądło,  Dominika Szafraniec

IIIB Justyna Hodurek, Anita Kaczmarczyk, Magdalena Mizera, Ewa Hechsman, Radosław Zawiski

IIIF Dawid Skałka, Monika Radoń, Monika Baran, Gabriela Siatka, Bartłomiej Mirek,

Jan Wątor

IIIG Agnieszka Bafia, Adrian Burtan, Joanna Mistarz, Kamila Majda, Joanna Makselan, Daniel Pulchny, Jakub Talaga, Sebastian Piwowarczyk, Katarzyna Hosaja, Karolina Święch
Magdalena Hosaja SP nr3

W czasie tegorocznej XIII kwesty, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz na Stradomiu, udało się zebrać kwotę 12 044,33zł oraz 3 euro 10 pensów.

Wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli renowację obiektów upamiętniających bohaterów lokalnej historii oraz przyczynili się do konserwacji zabytków myślenickiego cmentarza, organizatorzy kwesty pragną serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanej każdego roku akcji ocalimy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.                                                                                    Agnieszka Panuś, Joanna Kazanecka