„Wszyscy są zwycięzcami”

2354te5,,Niezależnie od wyniku każdy znajdujący się na tej sali już jest zwycięzcą” – mówiła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu p. Maria Szczepaniec, otwierając 10 listopada siódmy już Powiatowy Konkurs Historyczny, który w tym roku odbył się pod hasłem ,,75 rocznica Bitwy o Anglię i udział w niej Polaków”. Także grupa uczniów z naszego liceum spróbowała swoich sił w rywalizacji, mierząc się z pytaniami wymagającymi od uczestników nie tylko wiedzy, ale także logicznego myślenia i umiejętności posługiwania się mapą. Jak nie wiadomo od dziś, I LO ma długie tradycje w tym konkursie i niemal co roku przedstawiciele „Kościuszki” zajmują czołowe lokaty. Tak było i tym razem, bowiem reprezentanci I LO, uczniowie klasy 3G – Adrian Ziębiński i Daniel Pulchny – zajęli ex aequo III miejsce  a Aleksandra Francuziak z 3E otrzymała wyróżnienie.

A tak przedstawiały się ich odczucia: –  Na konkursie historycznym w Lubniu byłem nie pierwszy raz, więc wiedziałem czego się mogę spodziewać, dlatego też na spokojnie podszedłem co całej sprawy. Tematem konkursu była Bitwa o Anglię i udział Polaków w niej, przyjemny temat, niezbyt obfity przez co nie było dużo nauki. Ogólnie rzecz ujmując, gdyby nie to, że kończę naukę w liceum, to w przyszłym roku pojechałbym znowu – powiedział Adrian Ziębiński. – Test był bardzo szczegółowy i opierał się w dużej mierze na wiedzy własnej. Myślę że gdyby odbył się podobny konkurs ponownie wziąłbym udział – dodał Daniel Pulchny.

Jak widać, historia nadal jest mocną stroną I LO. Nawiązując do wcześniej wypowiedzianych słów przez p. Szczepaniec –  nieważne są laury czy lokaty, ale właśnie taki przykład pielęgnacji przeszłości i pamięci o tych, którzy poświęcili się dla ogółu i zbudowali podstawy przyszłego świata.

Adrian Burtan