Tydzień z koszykówką

Tak, początek grudnia był pracowitym okresem dla uczniów, którzy w naszej szkole lubują się w grze w koszykówkę. Nadszedł czas najważniejszego w tym roku sprawdzianu, którym okazała się Powiatowa Licealiada zorganizowana w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach. Pierwsze do gry wkroczyły koszykarki, które 1 grudnia broniły tytułu mistrzyń powiatu myślenickiego w piłce koszykowej, zdobytego sprzed roku. I po raz drugi pokazały, że są najlepsze – wyniki 21-1 z ZSTE w Myślenicach, 16-9 z ZS w Dobczycach i minimalna porażka 12-15 z ZSP MSG w Myślenicach dały „Kościuszce” pierwsze miejsce i awans do finałów rejonowych, które w lutym odbędą się w Nowym Targu. I LO reprezentowały: Ewa Leśniak (III A), Katarzyna Żądło (III A), Dominika Łabędź (III A), Sylwia Druzgała (II D), Paulina Gędźba (II D), Ilona Dominik (II C), Anna Grzywacz (IID), Weronika Leńczowska (I F), Katarzyna Dominik (I C), Ewelina Sawicka ( I C), Anna Jania (III C), Sylwia Serafin (III C) pod trenerską opieką p. Ryszarda Palińskiego.

Dwa dni później, 3 grudnia, do rywalizacji przystąpiła męska część naszej szkolnej koszykówki w składzie: Konrad Grandys (III G), Adrian Burtan (III G), Michał Skała (I D), Maciej Jeneralczyk (I D), Jakub Hodurek (II A), Wojciech Szczygieł (II C), Wiktor Luberda (II B), Piotr Derewecki (II D), Mateusz Bojanowski (I D), Antoni Szarek (II A) również z p. Ryszardem Palińskim na ławce trenerskiej. Mimo słabego początku (porażki 9-10 z ZS im. Andrzeja Średniawskiego i 7-16 z ZS w Dobczycach) „Kościuszka” podniosła się i odniosła dwa efektowne zwycięstwa 19-10 z ZSTE w Myślenicach i 17-12 z ZSP MSG w Myślenicach, co w ostatecznym rozrachunku dało naszej drużynie wysokie 2 miejsce, tuż za zespołem z Dobczyc. Poziom w tym roku był naprawdę wyrównany, bo należy zaznaczyć, że żadnej szkole nie udało się wygrać wszystkich czterech spotkań i o kolejności drużyn decydowały tzw. małe punkty.

5 grudnia miało miejsce jeszcze jedno ciekawe wydarzenie – w hali przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach została zorganizowana konferencja szkoleniowa pt. „Najnowsze metody nauczania elementów techniki, taktyki koszykówki oraz przepisów gry”. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkole, którzy wraz z p. Jarosławem Pasiecznym z AWF Kraków z Zakładu Gier Zespołowych – Koszykówki pokazywali zgromadzonej grupie ok. 30 nauczycieli wychowania fizycznego rozmaite ćwiczenia, zagrania i techniki. Bez wątpienia było to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu można było się sporo nauczyć i przy okazji pokazać swoje umiejętności.

Adrian Burtan