V Powiatowe Dyktando rozstrzygnięte!

19 kwdyktando3ietnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach odbyło się V Powiatowe Dyktando. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do powtórzenia zasad pisowni oraz  motywowanie młodzieży do większej dbałości o poprawność językową w codziennej komunikacji. W ortograficznych zmaganiach uczestniczyło dwanaście osób reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach, Zespół Szkół im. Ks J. Tischnera w Dobczycach oraz I LO im. T. Kościuszki. Organizatorami konkursu byli – podobnie jak poprzednio – poloniści  Agnieszka Panuś  i  Robert Kuś.  

dyktando1Zadaniem uczestników konkursu było poprawne zapisanie tekstu pt. „Grafficiarze na szlaku”, przygotowanego przez nauczyciela języka polskiego p. Roberta Kusia.  Dyktando dotyczyło atrakcji turystycznych Szlaku Orlich Gniazd. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego trudno tam spotkać duchy. O stopniu trudności tegorocznego dyktanda może świadczyć fakt, że nikomu z  uczestników nie udało się zapisać go bezbłędnie. A oto fragment tekstu: „Malowniczą scenerię dostrzegają więc tylko nieliczni – miłośnicy piękna w wersji retro. Gdybyż przynajmniej, od czasu do czasu, jakaś zjawa o kształtach cud-dziewczyny zza zamkowych murów wychynęła. Ale duchów próżno wypatrywać, wszystkie bowiem chyłkiem oddaliły się do leżącej nieopodal oberży, by występować na pół etatu w sztuczkach magika z Wybrzeża.”

 W oczekiwaniu na dyktando2wyniki widownia wysłuchała prezentacji na temat zasad pisowni i pułapek ortograficznych. W tym czasie intensywnie pracowała komisja konkursowa w składzie: mgr Robert Kuś (przewodniczący), mgr Joanna Rychlicka (I LO), mgr Marzena Malinowska (ZST-E) i mgr Małgorzata Pankalla (ZSP). Gdy wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, okazało się, że tytuł Mistrzyni Ortografii przypadł Kindze Stankowicz, reprezentantce Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach. To właśnie ona najlepiej poradziła sobie z tekstem dyktanda. Drugie miejsce oraz tytuł Wicemistrzyni zdobyła Magdalena Stoch (uczennica I LO). Laureatki otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a wszyscy uczestnicy konkursu – pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy i zapraszamy już za rok na VI Pow iatowe Dyktando!

Agnieszka Panuś