„Szlachetna Paczka” – 2013

„W imieniu całej rodziny pięknie dziękuję. Brak mi słów jaka jestem szczęśliwa, a także moje dzieci, które otrzymały wymarzone prezenty. Z całego serca bardzo dziękuję. Prezenty dla dzieci są wymarzone. Wszystkie otrzymane rzeczy sprawiły nam wielką radość. Łza się w oku kręci ze szczęścia jakie Nam sprawiliście w ten przedświąteczny czas. Prezenty były bardzo ładnie zapakowane, dzieci o takich zawsze marzyły. Życzenia serdeczne składam, szczęścia, miłości, radości i takiej pięknej szczodrości” – W ten sposób wyrażają swoją wdzięczność rodziny za szczodrość i otwartość waszych serc.

Jak co roku w okresie przedświątecznym społeczność naszego liceum stała się darczyńcami rodzin w trudnej sytuacji. Obdarowaliśmy cztery rodziny z okolic Myślenic, które wybraliśmy ze strony internetowej Fundacji „Wiosna”. Akcję na terenie szkoły organizowali wolontariusze Klubu ”Ośmiu”, a wzięły w niej udział prawie wszystkie klasy. Uczniowie wraz z rodzicami wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i ogromnym nakładem pracy. Udało mam się w pełni zrealizować listę potrzeb wybranych rodzin.
Najwięcej wzruszeń przyniósł finał akcji. Widok uśmiechniętych, często zapłakanych z radości twarzy. Właśnie chociażby dla tego warto było zaangażować się w tę akcję.
Jako opiekun Klubu „Ośmiu” wyrażam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, a w szczególności wolontariuszom za wzorowe przeprowadzenie kolejnej naszej akcji.

Jak przebiegała akcja „Prezent pod choinkę” – „Szlachetna Paczka”

Rokrocznie, poprzez organizację tej akcji nasz szkolny Klub „Ośmiu” dociera z pomocą materialną do rodzin z Myślenic i okolic w ciężkiej sytuacji finansowej. Tak jak do tej pory w akcję włączyły się chętne do pomocy klasy z naszego Liceum. Na „Prezent pod choinkę ” tak jak dotychczas został przeznaczony dochód uzyskany ze sprzedaży na Kiermaszu Szkolnym ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez klubowiczów. Tegoroczny „Prezent ” różnił się jednak od pozostałych- wsparcie materialne dla potrzebujących rodzin zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Pomimo małej ilości czasu na przygotowanie prezentów, zaangażowane klasy pod kierownictwem wolontariuszy stanęły na wysokości zadania, dostarczając paczki do rodzin w tygodniu przedświątecznym. Należy dodać, że w tym roku przeprowadzenie tej akcji było sporym wyzwaniem dla klubowiczów, zwłaszcza z powodu obszerności i kosztowności listy potrzeb wybranych rodzin. Wśród produktów najbardziej nietypowych i trudnych do zorganizowania można wymienić: lodówkę, pralkę, około 10 kompletów kołder i pościeli, sztalugi, zestawy garnków, żelazko. Cel, jakim było przygotowanie pełnych paczek dla rodzin, stał się więc niezwykle trudny do zrealizowania, ponieważ fundusze zebrane przez klasy jak i Klub „Ośmiu” nie wystarczały na pokrycie kosztów zakupu wymienionych produktów. Klubowicze nie stracili jednak nadziei i szczęście się do nich uśmiechnęło- przypadkowo znalazła się osoba, która bez żadnego wcześniejszego kontaktu z wolontariuszami, bezinteresownie przekazała na ten cel kwotę w wysokości 1000 zł. Dzięki temu wsparciu członkowie klubu mogli zakupić wszystkie potrzebne produkty. Po dostarczeniu paczek do domów rodzin potrzebujących wolontariusze jednogłośnie przyznają, że uśmiechy wywołane przez prezenty nie tylko na twarzach dzieci, ale też dorosłych są najlepszą nagrodą za ich pracę.

Bożena Serwińska