AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU

7 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt realizowany od 2012 roku przez Klub Ja­gielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. Od 2015 roku Akademii patronuje także Minister Edukacji Narodowej.

Zajęcia poprowadzili studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego Szymon Kazanecki oraz Patryk Ścibak.

W pierwszych warsztatach zatytułowanych Parlament 2.0. wzięli udział zainteresowani uczniowie z klas IA, IB, IE, IIF oraz IIG. Uczniowie mieli okazję wcielić się w role parlamentarzystów i członków rządu w specjalnie przygotowanej grze-symulacji. Podzieleni na pięć partii politycznych: Konserwatywną, Socjaldemokratyczną, Liberalną, Ludową i Narodową zabiegali o poparcie mediów i wyborców. Warto zaznaczyć, że każdy z nich został losowo przydzielony do partii mającej konkretne poglądy i program wyborczy. W wielu przypadkach musieli odrzucić swoje prywatne przekonania i walczyć o zwycięstwo swojej partii. Każda grupa wybrała lidera, który przewodniczył    fikcyjnej partii. Przedmiotem negocjacji między ugrupowaniami było powołanie rządu, uchwalenie budżetu i rządzenie wobec zmieniających się okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych. W grze uczestniczyły także media, w rolę dziennikarzy wcielili się uczniowie, którzy bacznie obserwowali poczynania fikcyjnych władz i na bieżąco je komentowali. Niejednokrotnie obnażali oni nieczyste zagrywki parlamentarzystów, mając tym samym bezpośredni wpływ na notowania każdej partii.

Kolejne warsztaty „Moje Miasto” odbędą się w marcu i będą dotyczyły działalności władz samorządowych.

Nauczyciele historii i WOS-u