MASZ TO W GENACH!

Dnia 18 kwietnia w naszej szkole już po raz drugi odbył się finał akcji Komórkomania, której patronem jest fundacja DKMS.
Wolontariuszki szkolnego Klubu Ośmiu Karolina Kurek, Gabriela Gielata, Julia Bochenek (1B), Anna Mleczek, Joanna Prusak, Aleksandra Zięba, Kamila Światłoń (1F) oraz Natalia Piszczek (2C) rejestrowały dawców szpiku kostnego poprzez pobranie wymazu z błony śluzowej policzka. Następnie potencjalni dawcy zostaną wpisani do bazy danych, a gdy znajdzie się ktoś, komu będzie można pomóc fundacja wszystkim się zajmie. Jeśli nasz genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy, szpik jest pobierany z krwi lub kości biodrowej. Proces ten nie trwa długo, a może uratować czyjeś życie!
Potencjalny dawca musi mieć ukończone 18 lat, lecz nie więcej niż 55. Niestety niekróte choroby lub przebyte zabiegi chirurgiczne nie pozwalają na zostanie dawcą, podobnie jak w przypadku honorowych dawców krwi. Kolejnym warunkiem wzięcia udziału w rejestracji jest waga ciała przekraczająca 50 kg, co dla niektórych naszych uczennic okazało się barierą nie do przejścia.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i wzięli udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu! W tym roku zarejestrowaliśmy 21 potencjalnych dawców, co jest wprawdzie liczbą mniejszą niż w ubiegłym roku, ale z naszych informacji wynika, że akcja informacyjna przeprowadzona w ubiegłym roku spowodowała, że wielu naszych uczniów i pracowników zarejestrowało się już wcześniej metodą koresponencyjną.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej fundacji DKMS.

Katarzyna Sosin