Wymiana z Freiherr–vom–Stein-Gymnasium w Betzdorf

Print26.02.2014r. w  Zespole Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach zakończyła się wizyta grupy uczniów i uczennic  z  Freiherr–vom–Stein-Gymnasium  w Betzdorf / RFN, pod opieką nauczycieli Andreasa Krämer oraz Johannesa Scheele.

Grupa gościła  u nas od 17.02.2014  w ramach wymiany młodzieży trwającej  pomiędzy szkołami od roku 1987 i wspieranej przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Opiekę nad grupą polską i niemiecką sprawowali v-ce dyr. Agnieszka Proszek, Agata Kowalska-Zahel, Ryszard Paliński oraz zespół nauczycielek języka niemieckiego.

Zgodnie z tradycją również tegoroczny pobyt rozpoczął się wspólnym wyjazdem  do  Niedzicy i Białki Tatrzańskiej, podczas którego młodzież miała możliwość lepiej się poznać, a także nauczyć jazdy na nartach, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

 IMG_0037_2Podczas zajęć grupy wspólnie pracowały nad projektem „Młodzież i środowisko”. W wyniku ich pracy młodzież polska mogła dowiedzieć się o akcjach organizowanych w szkołach niemieckich na rzecz środowiska i docenić rolę młodych pokoleń w działaniach chroniących naszą planetę.

Do  stałych punktów programu pobytu należy zwiedzanie Krakowa, muzeum w Oświęcimiu i kopalni soli w Wieliczce, a także udział w zajęciach lekcyjnych. Dzięki pobytowi w polskich rodzinach niemieccy uczniowie mogli lepiej poznać swoich polskich kolegów i ich codzienne życie.

Dobre humory dopisywały wszystkim przez cały okres pobytu, a po pożegnaniu naszych gości przygotowujemy się  do wrześniowego wyjazdu do Betzdorf.

A.Kowalska-Zahel