III Powiatowe Dyktando dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

  Szanowni Państwo,
W związku z obchodzonym niedawno Dniem Języka Polskiego pragniemy zachęcić młodzież szkół naszego powiatu do większej dbałości o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.

Zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie szkolnych eliminacji konkursu ortograficznego i wyłonienie trzech najlepszych osób, które będą reprezentować Państwa szkołę w Powiatowym Dyktandzie. Mamy nadzieję, że udział w konkursie ortograficznym  skłoni młodych ludzi do powtórzenia  zasad pisowni  i interpunkcji, dzięki czemu staną się oni bardziej świadomymi użytkownikami języka.

III Powiatowe Dyktando odbędzie się dnia 15 kwietnia br. o godzinie 1000 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T Kościuszki w Myślenicach.  

 Serdecznie zachęcamy do udziału:

Organizatorzy:

mgr Agnieszka Panuś

mgr Robert Kuś

 REGULAMIN POWIATOWEGO DYKTANDA

  1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu myślenickiego. Warunek dotyczy lokalizacji szkoły, a nie miejsca zamieszkania ucznia.
  2. Każdą szkołę może reprezentować nie więcej niż 3 uczestników, wyłonionych w ramach wewnątrzszkolnych eliminacji.
  3. Nazwiska uczestników III Powiatowego Dyktanda należy zgłosić do dnia 11.04. br.  w sekretariacie I LO im. T. Kościuszki pod numerem telefonu (12) 274 00 70 lub przesłać na adres mailowy: apanus@op.pl
  4. III Powiatowe Dyktando odbędzie się dnia 15.04. br. o godz. 1000  w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach.
  5. Zadaniem uczestników konkursu powiatowego będzie poprawne zapisanie tekstu dyktowanego, liczącego ok. 120 słów.
  6. Sprawdzenie prac wszystkich uczestników Dyktanda nastąpi w dniu konkursu, wtedy również zostaną ogłoszone wyniki.
  7. Dla osób, które uzyskają tytuły Mistrza i Wicemistrza Ortografii przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Tekst przykładowego dyktanda

 O chełpliwym puchaczu

 Pewien hardy puchacz chwacko pohukiwał, że jest najmądrzejszy w lesie. Czyniąc zamęt i ferment, na całego bajdurzył. Mówił jakoby świat przemierzył wszerz i wzdłuż dzięki kursom pilotażu.

 Rzekomo w hydroplanie mknął przez Bałtyk, mimo ostrzeżeń hydrologów , kąpał się w Morzu Żółtym i grzał się w żarze słonecznym na Półwyspie Apenińskim.

 ,,Baju baju baj” – tak plótł bez sensu. Wśród  zwierząt zawrzało, gdy wyszło na jaw, że hochsztapler nigdy spoza lasu dzióbka nie wyściubił.