Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK – Sukces naszych uczennic!!! – I MIEJSCE

W sobotę 12 maja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie odbył się etap strefowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasza drużyna w składzie Zuzanna Majkowska z kl. II H – kapitan, Wiktoria Kudłacz, Julia Sobala z kl. II C oraz Patrycja Kowal i Emilia Nykiel z kl. I J pod merytorycznym okiem p. prof. Zuzanny Zawadzińskiej zdobyły I miejsce i dzięki temu wywalczyły awans do etapu okręgowego (wojewódzkiego), który odbędzie się 25 maja w Krakowie na Kopcu Kościuszki.

Celem Zawodów Pierwszej Pomocy wśród uczniów jest nie tylko sprawdzenie wiedzy uczestników. Głównie chodzi o to, aby sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce. Zadaniem drużyn było udzielenie pierwszej pomocy w pozorowanych scenkach.

Dziewczyny musiały poradzić sobie w różnych sytuacjach- między innymi z kobietą w ciąży, pomóc osobie z urazem głowy i kręgosłupa czy też z poszkodowanym u którego doszło do rozległego oparzenia klatki piersiowej- to tylko niektóre sytuacje. Ważnym elementem była resuscytacja. Każdy w zespole przez 2 minuty musiał uciskać klatkę piersiową, a potwierdzeniem była aplikacja która pokazywała z jaką skutecznością te czynności zostały wykonane. I tu również miłe zaskoczenie, bo wśród wszystkich uczestników najlepsza była Wiktoria Kudłacz uzyskując 100%. Całej drużynie serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.