Informacja o bezpiecznym wypoczynku

Pod linkami znajdują się informacje dotyczące przebiegu i organizacji wypoczynku oraz numery telefonów pod którymi można uzyskać niezbędne informacje dotyczące  podmiotów gospodarczych działających w branży obsługi ruchu turystycznego, bezpieczeństwa na terenach górskich bezpieczeństwa przewozów dzieci, służb sanitarnych itp.

https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/wypoczynek-letni-2024

https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK – etap okręgowy

Po raz kolejny na podium
III miejsce w województwie!

Po wygranej w etapie strefowym nasza drużyna specjalizująca się w udzielaniu pierwszej pomocy kolejny raz stanęła na podium.

Tym razem to III drużyna w województwie w składzie –
Zuzanna Majkowska z kl. II H – kapitan, Wiktoria Kudłacz z kl. II C,
Julia Sobala z kl. II C oraz Patrycja Kowal i Emilia Nykiel  z kl. I J. Tak się składa ze rywalizacja miała miejsce w Krakowie na Kopcu Kościuszki. Patron szkoły zapewne wspierał nasz zespół a opiekun merytoryczny mocno trzymał kciuki.
Dziewczyny  musiały się zmierzyć z różnymi sytuacjami, między innymi z ciężkim urazem kręgosłupa, nagłym zatrzymaniem krążenia, rozległymi poparzeniami, także udzielić pomocy poszkodowanym ze  złamaniem otwartym kończyny dolnej czy intensywnie krwawiącymi ranami i nie tylko.

We wszystkich przypadkach. wykazały się niesamowitą wiedzą
i zorganizowanym działaniem.
Różnice punktowe miedzy zespołami w pierwszej trójce były nieduże.

Całemu zespołowi gratulujemy a w przyszłym roku życzymy powodzenia być może w etapie ogólnopolskim!

Konkurs 'Wakacyjna GeoFotka”

Katedra Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej zaprasza do udziału w IV edycji konkursu „Wakacyjna GeoFotka”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt turystyczny) zostaną rozdzielone w 2 kategoriach: „Najlepsze zdjęcie obiektu geologicznego” oraz „Najciekawszy opis do zdjęcia”, zaś WSZYSCY uczestnicy otrzymają dyplomy i pamiątkowe koszulki.

Celem Konkursu jest popularyzowanie nauk przyrodniczych, zwłaszcza nauk o Ziemi wśród młodzieży szkół średnich. Nasz konkurs z każdą edycją cieszy się coraz większą popularnością – zdajemy sobie sprawę, że sukces ten zawdzięczamy w dużej mierze szkołom, a zwłaszcza nauczycielom geografii, którzy przekazują informacje i zachęcają uczniów do udziału.

Tak jak w latach ubiegłych prosimy o poinformowanie uczniów o kolejnej edycji naszego Konkursu. Polega on na wykonaniu zdjęcia obiektu geologicznego i krótkiego opisu do tego obiektu. Prace konkursowe wysyła się drogą elektroniczną (uczestnicy nie ponoszą kosztów wywoływania zdjęć itp.)

Szczegóły konkursu w Regulaminie dostępnym pod linkiem  https://www.polsl.pl/rg5/wakacyjna-geofotka/ Dodatkowych informacji można zasięgnąć mailowo pod adresem: jacek.nowak@polsl.pl

Sukces uczniów I LO im. T. Kościuszki w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach!

Z radością informujemy o sukcesie uczniów naszego liceum w tegorocznej, już 10. edycji, Olimpiady Wiedzy o Mediach organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Marcin Kafel (uczeń klasy 2E) wywalczył  3. miejsce  w Polsce i zdobył tytuł Laureata, a Julia Sobala (uczennica klasy 2G) uzyskała tytuł Finalisty. Zarówno Laureaci, jak i Finaliści  konkursu zdobywają indeksy na wybrany kierunek dziennikarski w całej Polsce.  Marcin oprócz tytułu, indeksu i nagród rzeczowych, będzie mógł odbyć trzydniowe szkolenie  z Fact –  checkingu.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Dzień bez Papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja, dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia. Z tej okazji uczniowie klas 2E, 2F, 3A pod czujnym okiem nauczycieli przygotowali krótkie przedstawienie teatralne pt. „Sąd nad papierosem”. Widownie stanowili uczniowie klas drugich. Aktorzy wykazali wielkie zaangażowanie i przedstawili publiczności w zabawny sposób negatywne skutki palenia.

Wycieczka klasy 1B – Tajemnic Gór Świętokrzyskich

W dniach 15-16 maja klasa 1B miała przyjemność wybrać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyprawa rozpoczęła się pobytem w znajdującym się na trasie Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Tam mogliśmy wykonywać różne eksperymenty fizyczne i biologiczne, np. przejechać wirtualnie po ulicach miasta pod wpływem alkoholu lub wybranego narkotyku. Wszystkie jazdy zakończyły się tragicznie- przestroga dla wszystkich kierowców. Niektórzy z nas próbowali pokonać trasę z przeszkodami/ progami, drzwiami, na wózku inwalidzkim. Teraz już wiemy, jak trudno jest poruszać się takim pojazdem w nieprzystosowanym dla niepełnosprawnych świecie.

Następnym punktem wycieczki było zdobycie dwóch najwyższych szczytów gór świętokrzyskich – Łysicy i Agaty. Sprzyjała nam piękna pogoda i widoki były niezapomniane.

Wieczorem , w miejscu noclegowym mieliśmy czas na integrację zespołu klasowego, noc minęła bardzo spokojnie. A właściciel hotelu podziękował nam za wzorowy porządek jaki pozostawiliśmy w pokojach. Nasza wychowawczyni była z nas bardzo dumna

Drugi dzień rozpoczął się od odwiedzenia samotni (gdzie na ścianie swój podpis złożył Stefan Żeromski), oraz największego gołoborza w Polsce.

Następnie klasa odwiedziła bazylikę Krzyża Świętego na Łysej Górze, gdzie niesamowite wrażenie zrobiły szczątki ( być może) Jeremiego Wiśniowieckiego. Na szczycie znajdowało się również muzeum przyrody Gór Świętokrzyskich- czyli geologia, fauna i flora tego rejonu w pigułce. Wycieczka zakończyła się wizytą w pięknym zamku „Krzyżtopór” o niezwykle smutnej historii. Jego właściciel tylko rok cieszył się piękną rezydencją

Bardzo dziękujemy firmie Sport Bajer za przygotowanie nasz wycieczki, paniom pro. G. Kucharczyk i M. Twardowskiej za opiekę.

Łucja Bujas, Oliwia Szymańska, Grażyna Kucharczyk