OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Znów zapłonęły znicze wspomnień…

Jesień to czas wspomnień i nostalgii, szczególnej troski o miejsca spoczynku naszych bliskich. Na początku listopada w całym kraju odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii. Nasza myślenicka kwesta, zainicjowana w 2003 roku, ma już dwunastoletnią tradycję.
I w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w dniu Wszystkich Świętych oraz
2. listopada na cmentarzu miejskim na Stradomiu trwała zbiórka pieniędzy z udziałem nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Myślenicach oraz zaproszonych gości. W gronie kwestujących znalazło się wielu zasłużonych mieszkańców gminy i powiatu myślenickiego. Wśród nich należy wymienić: Posła na Sejm RP Marka Łatasa, Posłankę Joannę Bobowską, Senatora VII kadencji Stanisława Bisztygę, Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Jarosława Szlachetkę, Starostę Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego, byłego Burmistrza MiG Myślenice Stanisława Nowackiego, Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach Artura Święcha, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach Sławomira Kaganka, Prezesa Miejsko-Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemara Pachonia, Wiceprezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Ludwika Starzaka.
W kweście wzięli również udział byli dyrektorzy I LO w Myślenicach: Henryk Bidziński, Stanisława Żelazna oraz Józef Bałuk. Przy cmentarzu na Stradomiu kwestowali w tym roku także przedstawiciele środowiska sportowców: Jerzy Bicz (były siatkarz, trener „Dalinu” Myślenice), Anna Kucharczyk-Kosek (była siatkarka i reprezentantka Polski), Agnieszka Lehman-Dybała (była siatkarka, reprezentantka kadry narodowej juniorek, „Dalinu” i „Wisły” Kraków), dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach Beata Chrapek-Paciorek i Elżbieta Jakubiak-Święch, kierownik Myślenickiego Towarzystwa Historycznego Marek Stoszek, przedstawiciele Andrzej Boryczko, Jarosław Pietrzak, właściciele Księgarni „Pod Arkadami” Lucyna i Leszek Gowin, kierownik Reprezentacyjno -Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Piotr Szewczyk oraz Karolina Druzgała-Pawlak, Urszula Szpakiewicz, Natalia Bochnia. W gronie kwestujących nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnej prasy : Stanisława Cichonia („Gazeta Myślenicka”) i Macieja Hołuja („Dziennik Polski”), a także przedstawiciela PTTK Jana Batko. Bibliotekę Pedagogiczną reprezentowała Dorota Kamińska. W zbiórce pieniędzy uczestniczyli również Jacek Hołuj (myślenicki kolekcjoner), Jerzy Fedirko, (artysta, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”) i Natalia Nowacka (założycielka galerii „30 kilometr”).
Tradycyjnie całą akcję prowadziła Joanna Kazanecka z ramienia I LO nad całością czuwał prezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Franciszek Piwowarczyk. W kwestę włączyli się nauczyciele I LO w Myślenicach: Joanna Klemp, Grażyna Kucharczyk, Czesława Szczęsna, Beata Strzelec, Anita Szymoniak, Katarzyna Bandoła, siostra Lucyna Semik oraz Szymon Nowacki.
Wolontariuszami zaangażowanymi w zbiórkę pieniędzy było 63 uczniów z następujących klas:
1B Karolina Sroka, Natalia Mirek,,Weronika Brózda, Mariola Szlachetka,,Przemysław Szlachetka, Filip Kozak,
1C Zuzanna Stanek, Krystyna Czepel,
1D Katarzyna Lehman,
1E Karina Miętka, Paulina Biela, Michał Wątor, Szymon Wróbel,
1F Sylwia Sroka, Weronika Polak, Gabriela Góralik,
1G Zuzanna Gac,Julia Wójtowicz,
2A Daniel Drabik,
2B Beata Kasprzyk, Justyna Hodurek, Ewa Hechsman, Magdalena Mizera, Anita Kaczmarczyk, Joanna Podsiadło
2E Maciej Łapa, Justyna Urbanik, Katarzyna Żądło, Agata Moryc, Agnieszka Solińska, Joanna Bujas, Maciej Gruszowski, Maksymilian Tomczyk, Łukasz Ogrodny, Sebastian Fąfara, Wojciech Krawczyk, Justyna Maciejczyk, Natalia Bochnia
2F Bartłomiej Mirek, Jan Wątor, Monika Baran, Gabriela Siatka, Klaudia Seta
2G Joanna Makselan, Kamila Majda, Agnieszka Bafia, Sebastian Piwowarczyk, Daniel Pulchny, Konrad Grandys, Jakub Talaga
3C Dominika Sanowska, Julia Malina
3E Jakub Mleczek, Jakub Wnęk, Przemysław Rozum, Przemysław Obajtek
3G Dominika Bała, Tomasz Krawczyk
3H Oliwia Ewe, Michał Krygier
3J Zofia Piwowarczyk, Aleksandra Biel,

W czasie tegorocznej XII kwesty, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz na Stradomiu, udało się zebrać kwotę 13041zł 22gr w tym7 euro i 10 centów.

Wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli renowację obiektów upamiętniających bohaterów lokalnej historii oraz przyczynili się do konserwacji zabytków myślenickiego cmentarza organizatorzy kwesty pragną serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanej każdego roku akcji ocalimy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.

Agnieszka Panuś Joanna Kazanecka

Zdjęcia wykonała Joanna Kazanecka