„Niech najlepszy zwycięży”

antykMitologia to zbiór opowiadań o bogach i herosach, których losy na przestrzeni wieków były inspiracją dla wielu twórców, zarówno w malarstwie, literaturze, jak i muzyce. Po dziś dzień, ludzie nieustannie wspominają losy takich bohaterów jak niepokonany Achilles, czy wytrwały w swej tułaczce Odyseusz. Pochodzące z mitologii powiedzenia towarzyszą nam do dziś, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to właśnie mity są źródłem ich powstania.

Warto jednak pamiętać, że czytając mitologię możemy przeżyć wiele wspaniałych przygód razem z jej bohaterami. W piątek 19 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbył się, organizowany przez Panią Katarzynę Ryś, konkurs wiedzy o antyku i mitologii. Zainteresowani tematem mieli za zadanie rozwiązać test, na który składały się nie tylko pytania zamknięte, ale też otwarte, sprawdzające wiedzę dotyczącą mitów oraz ciekawostki z życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian. Uczniowie musieli między innymi znać ród Labdakidów, czy perypetie tułaczki Odyseusza. Konkurs okazał się być dla wielu uczestników wymagający, co mogło być doskonałym treningiem wiedzy z mitologii, ale też przygotowaniem do matury z języka polskiego. Każdy, kto zdecydował się wziąć udział w konkursie, przyznałby zapewne, że mitologia to coś, co naprawdę powinno się przeczytać, aby móc zrozumieć, poznać i pokochać świat antycznych bogów, bogiń i herosów. Warto na koniec dodać, że choć tematyka ta wydaje się być odległa i dla niektórych nieaktualna, to antyk ma reminiscencje do dziś.

Lidia Brzyska 2G