Uczniowie niezłomni – pamiętamy!

Tuż przed Bożym Narodzeniem 1949 r. aresztowano faktycznych lub jedynie domniemanych członków trzech tajnych organizacji młodzieżowych. Wszystkie działały w naszym myślenickim Liceum. Część z zatrzymanych – przede wszystkim nieletnich i najmniej winnych – zwolniono po miesiącu i zmuszono do złożenia tzw. samokrytyki na naszej szkolnej auli. To smutne wydarzenie szczegółowo zaplanowali funkcjonariusze myślenickiego Urzędu Bezpieczeństwa oraz aktywiści komunistyczni: I sekretarz PZPR Edward Turko i dyrektor LO Józef Łukacz. Ich starsi koledzy zostali oskarżeni o „usiłowanie zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego” i skazani na więzienie. Poniżej przedstawiamy fragment inscenizacji grupy rekonstrukcyjnej, dotyczącej partyzantki antykomunistycznej, natomiast opis wydarzeń i reprodukcje fotografii naszych uczniów można znaleźć w książce pt. „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956”, autorstwa Ziemowita Kalinowskiego, ss. 216-240.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 r. w podziemiach więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie od strzału w tył głowy zginął skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia Łukasz Ciepliński ps. Pług, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, największej niepodległościowej struktury poakowskiej.
„Wera”

ucz-wykleci

001

002