VI Powiatowe Dyktando

11 kwietnia 2017 r. w auli naszego liceum odbyło się VI Powiatowe Dyktando.
W ortograficznych zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu: Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, Zespołu Szkół im. Ks J. Tischnera w Dobczycach oraz I LO. Organizatorami konkursu byli poloniści p. Agnieszka Panuś  i p. Robert Kuś.

W tym roku uczestnicy dyktanda  musieli zmierzyć się z tekstem pt. „Niecodzienna przechadzka”. Konkursowe dyktando autorstwa prof. Roberta Kusia z pewnością nie należało do najłatwiejszych. Oto jego fragment: „Dwuipółtygodniowy urlop podstarzałego żurnalisty


w środkowoeuropejskim kurorcie  z wolna dobiegał końca. Planował niezadługo opuścić tę turystyczną mekkę i, kupiwszy na pamiątkę minireplikę  rzeźby legendarnego rzezimieszka, odjechać swym zaparkowanym vis-à-vis hotelu przerdzewiałym volkswagenem…”

W oczekiwaniu na wyniki zebrani w auli uczniowie klas 1C i 1A oraz goście wysłuchali prezentacji  pt. „Zasady pisowni – Kiedy razem, a kiedy oddzielnie?”, po której odbył się quiz z udziałem ochotników. Najlepsza w quizie dotyczącym zasad pisowni była Karolina Kania
z kl. 1C.   W tym czasie intensywnie pracowało jury w składzie: mgr R. Kuś (przewodniczący), dr K. Sztangret (I LO), mgr M.Malinowska (ZST-E) i mgr A. Sala (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych MSG).

Gdy wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, okazało się, że tytuł Mistrzyni Ortografii przypadł Karolinie Kani z I LO. To właśnie ona najlepiej poradziła sobie z tekstem dyktanda. Drugie miejsce oraz tytuł Wicemistrzyni zdobyła Kinga Stankowicz – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolskiej Szkoły Gościnności. Laureatki otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a wszyscy uczestnicy konkursu – pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy i zapraszamy za rok na VII Powiatowe Dyktando!

Agnieszka Panuś