Wymiana szkolna z Gimnazjum w Betzdorf

30.05.2018r. pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Betzdorf, którzy  przebywali w Myślenicach od 23.05.2018r. W ramach wieloletniej wymiany młodzieży pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Myślenicach i szkołą Freiherr-vom-Stein-Gymnasium z Betzdorf odwiedziła nas 20-osobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycieli Andreasa Krӓmer i Rainera  Kebschull. Opiekę nad grupą polską i niemiecką podczas programu sprawowali z polskiej strony: v-ce dyr. Agnieszka Proszek, Agata Kowalska-Zahel, Ryszard Paliński oraz Alicja Wojtycza.

Zgodnie z założeniami wymiany szkolnej cały program realizowany był wspólnie. W tym roku nasi goście zjawili się upalną wiosną, dlatego do  stałych punktów programu, jak zwiedzanie Krakowa, muzeum w Oświęcimiu i kopalni soli w Wieliczce, dołączyła atrakcyjna wycieczka do Zakopanego, a następnie w Pieniny i spływ przełomem Dunajca. Wspaniała pogoda  i świetne humory towarzyszyły nam przez cały pobyt naszych gości, a długie i ciepłe wieczory sprzyjały życiu towarzyskiemu i udanej imprezie pożegnalnej.

Nie brakowało też chwil refleksji i zadumy. Po pobycie w Muzeum w Oświęcimiu, grupy wspólnie pracowały nad projektem „Współczesne zagrożenia nacjonalizmu”. Mottem naszej pracy było zdanie George’a Santayany : „ Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

Niemieccy uczniowie gościli również na zajęciach w szkole, gdzie mogli poznać szkolną rzeczywistość, a dzięki pobytowi w polskich rodzinach poznali lepiej swoje  polskie koleżanki i kolegów i ich codzienne życie.

Nasz program od lat wspiera merytorycznie i finansowo fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Mogliśmy też liczyć na pomoc Starostwa Powiatowego w Myślenicach, które odwiedziły obie grupy, a nasi goście mogli dowiedzieć się wiele o całym powiecie.

Po pożegnaniu naszych gości przygotowujemy się  do wrześniowego wyjazdu do Betzdorf.

A.Kowalska-Zahel