Uczniowie I LO uczestnikami projektu „#Młodzi Małopolanie.EU”.

Pod auspicjami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego realizowany był projekt pt. #MłodziMałopolanie.EU, który polegał na konsultacjach dotyczących: postrzegania Funduszy Europejskich w Małopolsce, efektów ich wdrażania, a przede wszystkim oczekiwań młodzieży wobec proponowanych obszarów wsparcia oraz wypracowaniu wniosków, które posłużą, jako impakt do nowego programu. W programie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z 18 szkół średnich naszego regionu zarekomendowani przez poszczególne Starostwa Powiatowe. W tym gronie znalazła się reprezentacja I LO im. T. Kościuszki w składzie: Szymon Jania i Kacper Zmarzlik uczniowie klasy 3E oraz Sylwia Faracik koordynator powiatowy projektu. W ramach spotkań online i zjazdu w Krakowie uczniowie poznawali  zagadnienia dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej, Funduszy Europejskich oraz ich wykorzystania na inwestycje w Małopolsce. Zagadnienia te omawiali przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ostatnim etapem projektu był czterodniowy wyjazd studyjny do Brukseli, który odbył się w dniach 19 – 22 czerwca 2022 r. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy Gandawę, Antwerpię oraz Brukselę. Gościliśmy w instytucjach unijnych: w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Komitecie Regionów. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej oraz jej funkcjonowania a także nawiązali liczne znajomości z uczniami z naszego regionu. Uczestnicy projektu będą pełnić rolę ambasadorów Funduszy Europejskich w Małopolsce, zachęcając innych do aktywnego korzystania z możliwości, jakie dają nam środki unijne oraz uświadamiać mieszkańcom efekty ich wdrażania w najbliższym otoczeniu i regionie.