Sprawozdanie z pracy wolontariatu 2021/2022

i zaproszenie do współpracy w bieżącym roku szkolnym

Ubiegły rok szkolny obfitował w liczne akcje Szkolnego Wolontariatu skierowanie zarówno do potrzebujących osób z Polski i Ukrainy jak i do bezdomnych zwierząt.

    We wrześniu, jak co roku wzięliśmy udział w akcji BohaterON upamiętniając  Powstanie Warszawskie i przesyłając pozdrowienia żyjącym jeszcze powstańcom.

    Współpracowaliśmy z  OREW-em, a nasi wolontariusze przygotowali  liczne atrakcje dla osób niepełnosprawnych mi.in. prezentację  pt. „Wspomnienia z wakacji”. Uczeń z klasy 2D nagrał płytkę z autorskimi utworami „Jesienne melodie” . W okresie przedświątecznym wolontariuszki z klasy 3B przygotowały „Opowieść wigilijną” jako prezent mikołajkowy dla podopiecznych i nauczycieli ośrodka.

     Z myślą o potrzebujących i ekologii zarazem,  postanowiliśmy zrealizować akcję z fundacją „Ubrania do oddania”, w której niepotrzebnych „ciuszków”  udało nam się uzbierać aż 12 dużych kartonów po przynajmniej 10 kg,  łącznie było to ponad 130kg! Uzyskane z akcji środki przekazaliśmy fundacji „Daj Herbatę”.

     Kolejnym przedsięwzięciem była zbiórka dla zwierząt „Przynieś  fanta dla zwierzaka, on na pewno da buziaka”. Podczas akcji zbieraliśmy m.in. sadzonki roślinek, domowe przetwory, kubki, książki, ozdoby świąteczne, rękodzieło i rzeczy, które sami chcielibyśmy nabyć. Fanty te przekazaliśmy na świąteczną licytacje, która odbyła się na Facebooku „Myślenickie bezdomniaki  bazarkują” oraz na kiermaszu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.  Pozostałe rzeczy, których nie udało się sprzedać podczas kiermaszu bożonarodzeniowego postanowiliśmy wystawić  przy bibliotece szkolnej. Uczniowie mogli sobie coś kupić i jednocześnie wesprzeć „bezdomniaki” . Łączna kwota zebrana podczas tej akcji – 789 zł- została przekazana na subkonto myślenickich bezdomniaków w fundacji Dog Rescue.

    Współpracowaliśmy również z myślenickim Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym (ZOL) przekazując z okazji Świąt Bożego Narodzenia drobne upominki  oraz pomagając w transporcie pomocy rzeczowej od innych darczyńców.

        Nasza szkoła wzięła także udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – charytatywnej „Tusz do paki”.  Akcja polegała na oddaniu zużytych tuszów zapakowanych w woreczkach foliowych. Celem tej kampanii było wyedukowanie dzieci, jak i dorosłych w sprawach ekologicznych.

      Wolontariat Szkolny zorganizował także wycieczkę dla klasy ukraińskiej na polanę Mikołaja w Myślenicach. Wycieczka pozwoliła na większą integrację, wszyscy bawili się świetnie, poprawiliśmy kondycję bawiąc się z psami uczestników, a także grając w gry zespołowe. Na zakończenie dostaliśmy kiełbaski prosto z ogniska. Opiekunami tej wycieczki był p. Ryszard Paliński oraz p. Katarzyna Sosin

       Szkoła uczestniczyła w zbiórce dla dzieci ukraińskich przebywających w hotelu w Dobczycach. Zebrano : ok. 244 zeszytów (z czego 67 dostarczono ze szkoły podstawowej w Bysinie), kilkadziesiąt paczek kredek, flamastrów, długopisów i ołówków, kilka opakowań farb, strugaczki, nożyczki, ryzę papieru do ksero, plastelinę oraz słodycze. Dodatkowo dzieci otrzymały od nas całe pudło pluszaków.

       Pomoc uzyskały również zwierzaki z Ukrainy, zbieraliśmy karmę mokrą i suchą, koce, miski, smycze, obroże, transportery. Rzeczy przekazaliśmy stowarzyszeniu  „Przytul sierściucha” w Myślenicach.

      Zorganizowaliśmy kiermasz biżuterii dla „bezdomniaków” i Ukrainy- niepotrzebne  naszyjniki, kolczyki, bransoletki zyskały drugie życie u innego właściciela, a równocześnie pomogły potrzebującym.

         Nasi uczniowie z Ukrainy zyskali wsparcie  poprzez akcję „A resztę zostaw…”. W sklepiku szkolnym postawiliśmy słoik, do którego uczniowie mogli wrzucać resztę ze swoich zakupów. Z tych środków oraz ze zbiórki wśród nauczycieli i pracowników szkoły mogliśmy dofinansować  pomoc dla naszych gości. Akcja cieszyła się popularnością wśród uczniów i nauczycieli.

        Ukraina z naszej strony  otrzymała także  pomoc rzeczową. Zbieraliśmy artykuły higieniczne, takie jak: podpaski, żele pod prysznic, mydła, szampony, pampersy dla dzieci, bieliznę, grzebienie, szczotki, pasty do zębów, ubrania oraz baterie i powerbanki, które zostały przekazane do centrum powiatowego oraz naszym ukraińskim uczniom.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą działalność w ubiegłym roku i wszystkim, którzy wspierali nas swoją życzliwością.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do współpracy w bieżącym roku szkolnym. Wystarczy pobrać deklarację wolontariusza, wypełnić i oddać w bibliotece szkolnej. Zachęcamy również do podzielenia się swoimi pomysłami na akcje Szkolnego Wolontariatu.

Emilia Chartuniewicz

Karolina Włodarczyk

Katarzyna Sosin

Deklaracja wolontariusza: