Praga – miasto o wielu twarzach.

Dnia 27 września uczniowie klas maturalnych I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach wraz z nauczycielami udali się na trzydniową wycieczkę do Czech, aby odbyć niezapomnianą podróż, a także przeżyć ostatnią wspólną przygodę.

Naszym pierwszym przystankiem było magiczne Skalne Miasto w Adrspach – rezerwat przyrody bogaty w różne formacje skalne. Niektóre z nich otrzymały nieprzeciętne nazwy: Kochankowie, Fotel Babci, Gotycka Brama, Wieża Elżbiety, Głowa Cukru, Żółw czy Starosta i Starościna. Spacer międzynimi to przejście przez labirynt, a więc przygoda, która na długo zostanie w pamięci. Trzy charakterystyczne punkty to Skalna Brama (umieszczono tu tablicę upamiętniającą pobyt w 1790 roku Johanna Wolfganga Goethego), skrzyżowanie pod Siekierą oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał.

W połowie drogi czekał na nas rejs łodzią turystyczną po urokliwym jeziorku, okraszony zabawnymi opowieściami “sternika” łodzi, który przez całą drogę namawiał nas do bezpiecznej ewakuacji, nazywając nasz rejs “drugim Titanikiem”.

Drugiego dnia  zwiedzaliśmy stolicę Czech – Pragę. Pogoda choć deszczowa nie zepsuła naszych planów, a czerwona parasolka naszego towarzysza Pana Łukasza, pozwoliła nam bezpiecznie przejść ulicami miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Hradczan, dzielnicy Pragi zlokalizowanej na zachodnim brzegu Wełtawy. Powszechnie nazywa się ją królewską, ponieważ na jej terenie zlokalizowany jest Zamek Praski, dawna siedziba królów czeskich. Jak podaje Księga rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie, całość obejmuje ponad 7 ha. Weszliśmy do Katedry św. Wita, która jest przykładem połączenia stylu gotyckiego i neogotyckiego.

Katedra św. Wita, a właściwie Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, powstawała przez prawie 600 lat i jest jednym z najciekawszych elementów Zamku na Hradczanach. Nie bez powodu nazywa się ją klejnotem architektonicznym Europy.

Później udaliśmy  się w kierunku zabytkowej dzielnicy Mala Strana, a dalej spacerem przez Most Karola, będący spoiwem dwóch brzegów Wełtawy, to jest Malej Strany i Starego Miasta. Powstał w XV w., jego długość to ponad pół kilometra i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Pradze. Następnie przeszliśmy na Rynek Staromiejski, by zobaczyć powstały na przełomie XIV i XV w. ratusz z zegarem astronomiczny Orloj, wykonany na początku XV-tego stulecia. Ostatnim etapem tej części zwiedzania był Plac Wacława. Jest to przestrzeń znajdująca się w dzielnicy Nove Mesto, będąca centrum kulturalno-towarzyskim Pragi. Urokliwe miasto z pewnością długo zostanie w naszej pamięci, a piękną architekturą Pragi zachwycamy się do dzisiaj.

Ostatnim punktem wycieczki był wspólny spacer w Koronach drzew w miejscowości uzdrowiskowej Janské Lázně.

Na początku trasy, w przyziemiu, zwiedziliśmy interaktywną wystawę opowiadająca     o wszystkich podziemnych domownikach lasów. Dalej, meandrując w okolicach konarów            i koron drzew, przechadzaliśmy się spiralną konstrukcją wśród piękna karkonoskiej przyrody i dotarliśmy na wysokość 45 m na taras widokowy, z wyjątkową panoramą polskiej i czeskiej części Karkonoszy. Po drodze czekało wiele niespodzianek. Należały do nich m.in. “Kącik Adrenaliny, gdzie każdy mógł  sprawdzić czy ma lęk wysokości (oczywiście był to test w bezpiecznych warunkach) czy „Przystanki Edukacyjne”, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach. Komu jeszcze było mało emocji, ten mógł spróbować zjazdu zjeżdżalnią o długości 80 m, która dodatkowo skróciła czas powrotu na dół 🙂

Wspólna wycieczka pozostawiła nam wiele wspaniałych wspomnień, bo przecież Praga jest miastem, do którego zawsze chce się wracać, a docenienie jej piękna na arenie międzynarodowej jest wyraźnie potwierdzone w każdym zakamarku zabytkowych dzielnic.