Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy

„Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu człowiekowi”
Sukces naszych uczennic!!!

Po raz kolejny I miejsce
Skład drużyny :Magdalena Gruchacz- kapitan, Małgorzata Wątor, Urszula Orzechowska

6 czerwca nasza szkoła po raz pierwszy była gospodarzem 6. finału Powiatowych Zawodów Pierwszej Pomocy.

Wzięło w nim udział 18 drużyn 3-osobowych w trzech kategoriach wiekowych: klas 4-6 szkół podstawowych, klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Organizatorem zawodów jest co roku Starostwo Powiatowe – Wydział ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia.

Celem Zawodów Pierwszej Pomocy wśród uczniów jest nie tylko sprawdzenie wiedzy uczestników. Głównie chodzi o to, aby sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce którą, młodzież nabyła w trakcie szkoleń z pierwszej pomocy jak również w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa i zajęć dodatkowych.

Codzienna praktyka chirurgów potwierdza, że bardzo często osoby poszkodowane do szpitala przywożone są bez odpowiednio udzielonej pomocy a czasami nikt tego nie zrobił co w konsekwencji może zakończyć się tragicznie.  

Powiatowe zawody pierwszej pomocy są bardzo ważnym ogniwem w szerzeniu idei niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia jak wskazuje motto, że „Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu człowiekowi”

Zadaniem uczestników  było udzielenie pierwszej pomocy w pozorowanych scenkach. W zależności od kategorii wiekowej zawodnicy mieli różne sytuacje: tonięcie, przegrzanie, oparzenia, zachłyśniecie się lub zakrztuszenie. upadek  z wysokości , urazy kończyn, głowy i wreszcie wypadek komunikacyjny, z którymi musieli sobie poradzić.

Po zmaganiach mogli się zrelaksować uczestnicząc w pokazach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę zdrowia Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Drużynie „Kościucha” pod opieką pani Zuzanny Zawadzińskiej gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.

Być może w przyszły roku ktoś z Was będzie reprezentował naszą szkołę.

Całej klasie III F, uczennicom z kl. I C (Wiktoria Kudłacz i Julia Sobala ), I D ( Wiktoria Lampa, Kinga Kubies ) dziękujemy za pomoc w działaniach logistycznych.