Wizyta w Zakopanem w ramach projektu „Poznaj Region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”

We wtorek (dnia 19.03) mieliśmy przyjemność wziąć udział w projekcie edukacyjnym ,,Poznaj Region – wyprawy turystyczne po Małopolsce” organizowanym przez Małopolską Organizację Turystyczną i z tego tytułu udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Zakopanego. Rozpoczęliśmy ją przechadzką po Zakopanem z przewodnikiem, który pokrótce przedstawił nam historię tego miasta. Bogatsi o te informacje skierowaliśmy się w stronę willi ,,Atma” – dzisiejszego muzeum, które w latach 1930-1935 stanowiło dom wybitnego polskiego kompozytora – Karola Szymanowskiego. Zwiedzanie tego pięknego miejsca, będącego typowym wzorem tradycyjnej architektury zakopiańskiej pozwoliło nam znacznie zgłębić swoją wiedzę na temat tego wielkiego muzyka. Następnie kontynuowaliśmy swój spacer po mieście gór, eksplorując je i poznając kolejne znaczące budowle – a wśród nich między innymi najstarszy zakopiański budynek, obecnie pełniący funkcję karczmy, a dawniej pensjonat, goszczący samego Tytusa Chałubińskiego. Po krótkiej wędrówce czekała na nas chwila odpoczynku na Krupówkach. Właśnie stamtąd ruszyliśmy do naszego ostatniego punktu wycieczki – Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – na spektakl pt. ,,Wiśniowy sad”. Było to z pewnością cenne i nowe doświadczenie. Niestandardowe ułożenie sali i (jak na patrona teatru – Witkacego – przystało) nieszablonowość, abstrakcja uczyniły ten w istocie trudny melodramat o znaczeniu zmian, upadku elit oraz przyszłości Rosji niełatwym w odbiorze. Mimo to niewątpliwie był on świetnie i profesjonalnie zrealizowany, a samo przedstawienie intrygowało widza, który z ciekawością i koniecznym do pełnego zrozumienia skupieniem obserwował znakomitą grę aktorską. Opuściliśmy salę pełni pytań, ale też refleksji, rzuceni na głębokie wody tego nie najłatwiejszego utworu Antona Czechowa. Dzień ten z pewnością można zaliczyć do udanych – poznaliśmy różne oblicza sztuki (począwszy od muzyki Szymanowskiego do rosyjskiego melodramatu na deskach teatru), co na pewno pomogło nam poszerzyć horyzonty i perspektywy, które mamy nadzieję uda nam się wykorzystać podczas lekcji języka polskiego.:) Zuzanna Pilch 

A oto kilka wypowiedzi uczniów po powrocie z Zakopanego:

Tomasz: Mimo tego że niektóre aspekty przedstawienia były niezrozumiałe dla mnie, spektakl był interesujący. Aktorzy zagrali dobrze, a scenariusz był dobrze zrobiony. Samo Zakopane wciąż budzi zmysły turystów, którzy oglądają budynki w zakopiańskim stylu. Willa Szymanowskiego, choć niewielka, jest ładna i przytulna. Można dowiedzieć się czegoś ciekawego o jej właścicielu. 

Franciszek: Wycieczka była ciekawa. Podczas spaceru po Krupówkach były ładne widoki na góry. Willa Atma została ładnie oprowadzona i opisana przez prowadzącą. Przedstawienie w teatrze Witkacego trochę się wydłużyło ale było nie nudne. Adam: Moim zdaniem wycieczka była bardzo interesująca, zawierała wiele elementów edukacyjnych jak podziwianie starej architektury Zakopanego oraz zwiedzanie domu muzyka Karola Szymanowskiego. Najciekawszym elementem wycieczki był spektakl „Wisniowy sad” w teatrze im. Witkacego. 

Arkadiusz: Uważam że wyjazd do Zakopanego był bardzo ciekawy i edukujący. Moją ulubioną częścią był spektakl pt. ,,Wiśniowy sad” który został świetnie odtworzony przez grających aktorów . Nie brakowało ekspresjonizmu połączonego z kulturą tamtego regionu który sprawiał że całość oglądało się z dużym zaciekawieniem . Miłym zaskoczeniem był poczęstunek przed i w trakcie trwania przerwy między pierwszą a drugą częścią spektaklu . Dużym plusem był zerowy koszt wycieczki który w obecnych czasach mógłby być bardzo wysoki. 

Amelia: Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Mogliśmy zobaczyć piękne widoki gór i interesujące muzeum, które zostało zachowane w stylu zakopiańskim. Również byliśmy na przedstawieniu ,,Wiśniowy sad”, który w niekonwencjonalny sposób pokazał zbłądzenie ludzi. 

Bartosz: Moim skromnym zdaniem wycieczka do Zakopanego była bardzo udana. Zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc m.in. wille Karola Szymanowskiego. Po spacerze przez Krupówki mogliśmy zobaczyć znakomity spektakl pt. „Wiśniowy Sad”. W przerwach podczas spektaklu dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy skosztować tradycyjnych zakopiańskich oscypków. Na końcu należy wspomnieć również o fantastycznej atmosferze w autokarze podczas powrotu. Chór szkolny złożony z mężczyzn po raz kolejny pokazał wysokie umiejętności wokalne. 

Wiktoria: Moje wrażenia co do wycieczki są bardzo pozytywne. Przez dobra pogodę zwiedzanie Zakopanego z przewodnikiem było jeszcze przyjemniejsze. Muzeum mimo, że małe było ciekawe do zwiedzania i sama opowieść o życiu kompozytora również była interesująca. Co do samego spektaklu, głównego celu wycieczki mam mieszane uczucia. Bardzo podobało mi się aktorstwo i to jak dobra była sceneria, ale nie do końca rozumiałam sam spektakl. Planuje jednak poczytać o „Wiśniowym lesie”, aby lepiej go zrozumieć. 

Tomasz: Wycieczka do Zakopanego była niesamowitą przygodą. Wizyta w willi Karola Szymanowskiego była poszerzeniem wiedzy o tym znakomitym kompozytorze. Spacer po Krupówkach i posiłek w znanej restauracji poprawiły mi znacznie humor. Spektakl pt.: „Wiśniowy Sad”, był bardzo interesujący i sam układ widowni był dla mnie nowością. Świetna atmosfera i czyste powietrze to było to, czego potrzebowałem w ten wtorek. 

Maurycy: Wycieczka bardzo mi się podobała i będę ją wspominał dobrze, ponieważ urozmaiciła mi tydzień. Szczególnie przypadło mi do gustu zwiedzanie willi Alma, Karola Szymanowskego, w której w zwięzły i ciekawy sposób została przykazana nam wiedza o biografii autora i realiach ówczesnego życia. Drugą główną atrakcją był spektakl pt. „Wiśniowy Sad” w teatrze Witkacego. Trzy godzinny spektakl z 20 minutową przerwą w trakcie, wywołał u mnie ambiwalentne uczucia. Z jednej strony bardzo podobała mi się warstwa wizualna i akustyczna spektaklu, a z drugiej fabuła była w mojej opinii za bardzo rozciągnięta i w niektórych momentach przejawiająca sceny niepotrzebna dla ogółu fabuły. Ogromnym i w dużej mierze przeważającym plusem była atmosfera panująca na wycieczce, która urozmaiciła cały wyjazd.