Nasze uczennice w Szwajcarii

002W dn. 24-28 marca 2014 r. uczennice naszego liceum – Daria Kaczorowska z  kl. II c i Magdalena Malczewska z kl. I c – uczestniczyły w wyjeździe do szwajcarskiego Kantonu du Valais zorganizowanym w ramach polsko-szwajcarskiego projektu „Edukacja dla bezpieczeństwa w stanie zagrożenia zdrowia i życia w Kantonie du Valais i w Powiecie Myślenickim – wymiana dobrych praktyk instytucjonalnych – samorządowych i szkolnych”. Daria i Magda wraz z innymi wolontariuszami Szkoły Młodych Ratowników poprowadziły dla szwajcarskich kolegów szkolenie z zakresu pierwszej pomocy (pokaz BLS, AED oraz postępowanie w przypadku zadławienia), co miało na celu nie tylko naukę podstawowych czynności ratujących życie, ale także zaprezentowanie systemu nauczania pierwszej pomocy w Polsce.

Podczas wizyty w tym jakże pięknym i interesującym kraju goście z Polski mieli okazję spotkać i porozmawiać z przedstawicielami najważniejszych instytucji Kantonu du Valais. Odwiedzili m.in. lokalny parlament, Stację Pogotowia Ratunkowego, szpital i klinikę SUVA, Centrum Naukowe IDIAP oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Do innych atrakcji wyjazdu należał rejs statkiem po Jeziorze Genewskim oraz przejazd kolejką linową na Lodowiec de la Plaine Morte.

Mamy nadzieję, że wkrótce doczekamy się kolejnych tego typu projektów, dzięki którym nasza młodzież zdobędzie wiedzę i cenne doświadczenia, które z pewnością dobrze wykorzysta  w przyszłości ale także na zajęciach szkolnych w ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa.

                                                                                    Mgr Zuzanna Zawadzińska

006 005 004 003 001 002