Powrót z Betzdorf’u

DSC_0638W nocy 02.10.2014 r. młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących wróciła do Myślenic z     10-dniowej wyprawy do Betzdorf/RFN.
W ramach trwającej od 1987 r. wymiany szkolnej pomiędzy ZSO w Myślenicach oraz Freiherr-vom-Stein-Gymnasium naszą szkołę partnerską odwiedziła grupa 22 uczennic i uczniów pod opieką nauczycieli: Agaty Kowalskiej-Zahel i Ryszarda Palińskiego.
Jest to kolejny program wspierany finansowo przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, podczas którego uczniowie obu szkół regularnie składają sobie wizyty, poznając swoich rówieśników i ich kraj.

Program pobytu przygotowany przez naszych gospodarzy pod kierunkiem pana Andreasa Krämera był wyjątkowo atrakcyjny.
Po powitaniu przez Dyrektora Schnare, młodzież polska miała możliwość poznać szkołę partnerską i uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Podczas zajęć sportowych (rozgrywki siatkówki, wspinaczka na „sztucznej ściance”), wycieczek oraz wieczornych spotkań, a także wspólnym spływie kajakowym rzeką Lahn mogliśmy się przekonać, że tworzymy jedną zgraną grupę, która potrafi się porozumieć.
W ramach pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Kolonię, przepiękne pałace w Brȕhl, zamek Marksburg, a po rejsie rzeką Ren również Koblencję.
Najwięcej emocji wzbudziła jednak wspinaczka w Parku Linowym Bad Marienberg. Po krótkim szkoleniu każdy mógł wybrać trasę, która odpowiadała jego możliwościom i fantazji. Uczyliśmy się, jak pokonywać strach, zaufać innym i pomagać sobie nawzajem.
Podczas całego pobytu towarzyszyła nam piękna pogoda i dopisywały humory. Czas minął nam bardzo szybko, a rozstając się wiedzieliśmy, że żegnamy się z przyjaciółmi.


mgr Agata Kowalska – Zahel