XVIII TURNIEJ WIEDZY O GÓRACH BESKID ŚLĄSKI

sk-pttW imieniu Szkolnego Koła PTT przy ZSO w Myślenicach serdecznie zapraszamy na naszą szkolną aulę na
XVIII TURNIEJ WIEDZY O GÓRACH BESKID ŚLĄSKI
pod patronatem Starosty Myślenickiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorem turnieju jest Szkolne Koło PTT im. prof. Henryka Leśniaka przy ZSO w Myślenicach, ul. Jagiellońska 8, 32-400 Myślenice, http://sk-myslenice.ptt.org.pl.
Warunki uczestnictwa: wiek 14-19 lat, wypełnienie karty zgłoszenia (załącznik nr 1) i nadesłanie na adres e-mailowy lub zwykły SK PTT przy ZSO w Myślenicach, zgłoszenia przyjmowane są tylko do 2 grudnia – decyduje data wpływu.
Zakres tematyczny: wiedza dotycząca Beskidu Śląskiego.
Przebieg turnieju: turniej odbędzie się 6 grudnia 2017 r. (środa) o godz. 12:00 w auli szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach, ul. Jagiellońska 8, 32-400 Myślenice, do eliminacji zgłaszane są trzyosobowe drużyny z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i Szkolnych Kół PTT powiatu myślenickiego oraz szeroko rozumianego regionu wg karty zgłoszenia z aktualną pieczątką szkoły lub właściwego Oddziału PTT, poszczególne szkoły (Zespół Szkół również rozumiany jest jako jedna szkoła) oraz Szkolne Koła PTT mogą zgłosić maksymalnie dwie drużyny, jury przyznaje trzy pierwsze nagrody oraz trzy wyróżnienia po indywidualnym turnieju wszystkich osób za najwyższą ilość zdobytych punktów, zwycięstwo drużyny stanowi największa ilość punktów zebranych przez poszczególnych jej członków, wszystkie kwestie sporne rozstrzyga jury, w którego skład wchodzą m.in. wszyscy opiekunowie poszczególnych drużyn.
Literatura: Barański Mirosław, Beskid Śląski. Przewodnik, Wydanie I. Pruszków 2008. Beskid Ślaski to góry graniczne. Przewodnik obejmuje całość tej grupy górskiej w jej najszerszym, turystycznym pojęciu, a więc od dolin Soły i Białej na wschodzie po dolinę Olzy na zachodzie i od granicy Pogórza Śląskiego na północy po dolinę Czernianki na południu. Łatwo zatem zauważyć, iż część opisanych tras przebiega po terytorium należącym do Czech i Słowacji.
Przewodnik opracowany został z myślą o turystach pieszych, którzy z plecakiem zechcą odwiedzić gronie Beskidu Śląskiego. Wybór tras jest duży. Opisano zarówno łatwe, kilkugodzinne wycieczki zdatne dla wczasowiczów z Wisły czy Szczyrku, jak i długie, czasem parodniowe marszruty przecinające całe pasmo. Opisy tras pokrywają cały Beskid Śląski, w tym także dość egzotyczne tereny pogranicza polsko-czesko-słowackiego w okolicy Girowej. Opisywany obszar podzielono na siedem części omówionych w osobnych rozdziałach:
1. Grupa Klimczoka i Szyndzielni
2. Pasmo Błotnego (Błatnia)
3. Dolina Brennej
4. Pasmo Równicy
5. Pasmo Baraniej Góry (Szczyrk, Skrzyczne, Barania Góra, źródła Wisły)
6. Obrzeża południowe (Mosty, Girowa, Jabłonków, Herczawa, Jaworzynka, Trzycatek, Istebna, Koniaków)
7. Pasmo Stożka i Czantorii (Ustroń, Wisła, Nydek, Trzyniec)
Bardzo solidnie opracowana część ogólna (120 stron), stanowiąca nieocenione kompendium wiedzy o Beskidzie Śląskim – jego geografii, przyrodzie i jej ochronie, dziejach i pradziejach oraz kulturze ludowej.

Proszę nie zapomnieć przysłać w terminie wypełnionej karty zgłoszenia, którą można pobrać tutaj.

sk-ptt-3