Muzeum Anatomii

Klasy biologiczno- chemiczne oraz biologiczno- matematyczne naszego LO mają zapewnioną możliwość poszerzania horyzontów także poza szkołą. Był już Ogród botaniczny, ZOO, ekologia w plenerze, czyli „Sprzątanie świata”, teraz kolej na … Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie.

To miejsce szczególne. Ponad 2 tysiące preparatów… ludzkiego ciała. Robi wrażenie. Tu zabiera się uczniów klas, które ukończyły kurs anatomii i fizjologii na poziomie rozszerzonym. Wielu z nich myśli o zawodzie związanym z medycyną. W salach muzealnych mają możliwość skonfrontować swoją wiedzę i wyobraźnię z rzeczywistością.

We wrześniu 2022 r. to jedyne w swoim rodzaju muzeum zwiedziły klasy: 4 B oraz 4 C. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji, które przekazywał nieoceniony dr Jacenty Urbaniak. Był też czas na samodzielny ogląd doczesnych ludzkich szczątków. Jednych bardziej interesowały preparaty osteologiczne, innych mokre, zatopione w formalinie. Wszyscy jednak byli zgodni, że taka lekcja jest cenna i potrzebna. Żaden atlas nie jest w stanie jej zastąpić.

Klasa 4 B dzięki uprzejmości Rodzica jednej z uczennic miała także możliwość zobaczenia nowoczesnego sprzętu stosowanego w badaniach biotechnologicznych w Katedrze Biochemii Lekarskiej CMUJ w Ośrodku Genomiki Medycznej Omikron. Informacje z zakresu inżynierii genetycznej i biotechnologii, z którymi uczniowie zetknęli się tu po raz pierwszy będą przez nich zgłębiane w ramach szkolnych lekcji w najbliższej przyszłości.

                                                                                          Małgorzata Twardowska

                                                                                          Grażyna Kucharczyk