Nasi uczniowie po raz II w etapie ogólnopolskim Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności!

7 grudnia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Politologii odbyła się III edycja Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności – etap okręgowy (wojewódzki), w której nasi uczniowie Patrycja Mruk (III miejsce)  i  Małgorzata Mizera (V miejsce) z klasy III G pod opieką pani mgr Zuzanny Zawadzińskiej znalazły się w najlepszej dziesiątce i tym samym zakwalifikowały się do etapu centralnego.

 Etap ogólnopolski odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w marcu, gdzie uczennice będą walczyły o indeksy na studia związane z politologią i bezpieczeństwem państwa w renomowanych wyższych uczelniach. W tegorocznej olimpiadzie tematem zmiennym jest „Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ”

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie centralnym!

Sukces cheerleaderek

 

Dwa dni zmagań tanecznych zakończone podwójnym sukcesem cheerleaderek z ZSO w Myślenicach!!!!
      W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu  odbył się VII Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych  solistów, grupy muzycznch, tanecznch  i teatralnych oraz kabaretów działających w Szkołach Ponadgimnazjalnych z powiatu myślenickiego. Przesłuchanie konkursowe odbyło się 12 grudnia 2018 r. Na przeglądzie obradowało jury w składzie: Natalia Hodurek, Adrian Bochacki, Zbigniew  Morawski. Cheerleaderki z zespołu ,,HIGHHEELS” z naszej szkoły, w 16-osobowym składzie pod opieką Pani Agnieszki Łotockiej zajęły I MIEJSCE.
       W dniu 13 grudnia 2018 r. odbyła się Powiatowa Licealiada Grup Tanecznych Cheerleaders. Dziewczęta z zespołu ,,HIGHHEELS” wystąpiły w Zespole Szkół im A. Średniawskiego w Myślenicach.Cheerleaderki  z ZSO zaprezentowały układ z wieloma elementami gimnastyki   i akrobatyki. Puchar za zajęcie I MIEJSCA wręczył  dla zespołu  ,,HIGH HEELS” wicestarosta  Andrzej Pułka.  Gratulujemy  i  życzymy dalszych sukcesów tanecznych!!!
Skład zespołu:

Czytaj dalej „Sukces cheerleaderek”

Nasi uczniowie w etapie okręgowym XLV Olimpiady Geograficznej

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Okręgowego Komitetu XLV Olimpiady Geograficznej  do kolejnego etapu olimpiady zostali zakwalifikowani:  Ewa Kuropatwińska, Elżbieta Mąka, Michał Dziadkowiec i Konrad Pilch. W poniższej tabeli Komitetu Okręgowego w Krakowie kolejność jest przypadkowa i nie odzwierciedla uzyskanej ilości punktów. Zawody Okręgowe odbędą się 8–10 lutego 2019 r. – część pisemna (9 lutego) i ustna (10 lutego). Zainteresowanych olimpijczyków zapraszamy na krótkie konsultacje przedświąteczne 19 grudnia 2018 r. (w środę) na pierwszej długiej przerwie (o godz. 10:35) do pracowni nr 17.

Gratulujemy i nadal trzymamy za Was kciuki 🙂

I LO IM. T. KOŚCIUSZKI LAUREATEM NAGRODY JAKOŚCI NAUCZANIA SAPERE AUSO

28 listopada 2018 r. podczas uroczystej gali w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie zostały wręczone nagrody Małopolskiej Fundacji Sapere Auso dla placówek oświatowych, instytucji oraz uczelni wyższych, które wyróżniają się szczególnym dorobkiem wychowawczym i naukowym.
Z satysfakcją informujemy, że nasze liceum zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Jakości Nauczania Sapere Auso 2018 w kategorii szkoły ponadgimnazjalne
za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i sportowe. Honorową statuetkę „Sapere Auso” tzn. „temu, który odważył się być mądrym”, z rąk pana Aleksandra Palczewskiego (Prezesa Fundacji Sapere Auso, Małopolskiego Kuratora Oświaty 2010-2015) odebrali Dyrektor I LO Jacek Ślósarz, Pani Dominika Jania–Michalak oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej Karol Kiszka.
Nagroda została ustanowiona przez Marszałka Województwa Małopolskiego,
a laureatów wyłania kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele: Polskiej Akademii Umiejętności, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz Prezes Zarządu Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej. Czytaj dalej „I LO IM. T. KOŚCIUSZKI LAUREATEM NAGRODY JAKOŚCI NAUCZANIA SAPERE AUSO”

SZKOLNY TURNIEJ – I POWIATOWA LICEALIADA W TENISIE STOŁOWYM

W   ramach Ligi Szkolnej zakończył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego  dziewcząt i chłopców.  Brało w nim udział 16 zawodników. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie uczniów oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play.

Wśród dziewcząt najlepsza okazała się zawodniczka: Kinga Kiszka z kl.I B,

a w następnej kolejności  Aleksandra Kotarba kl.3 E i Milena Szlachetka kl.IG

W kategorii chłopców zwyciężył : Grzegorz Mirek z klasy 3A,

drugie miejsce zajął Maciej Jamrozik kl.IB a trzecie Przemysław Białoń kl.ID   Czytaj dalej „SZKOLNY TURNIEJ – I POWIATOWA LICEALIADA W TENISIE STOŁOWYM”

Uczniowie I LO po raz V w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach!

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Okręgowego Komitetu Olimpiady Wiedzy o Mediach  do II etapu olimpiady zostali zakwalifikowani:  Julia Latosiewicz, Natalia Mak, Alicja Marszalik, Zuzanna Mirochna, Sara Oskwarek i Konrad Pilch. Zawody okręgowe odbędą się 14 grudnia 2018 r. w siedzibie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy delegacji z „Kościuszki”, aby znalazła się w szczęśliwej dziesiątce, która powalczy o indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach!

Katarzyna Bandoła

W XIX Turnieju wiedzy o górach – Beskid Sądecki – zwyciężyła Alicja Marszalik

sk-pttW czwartek, 6 grudnia 2018 r., odbył się w naszej Szkole XIX Turniej wiedzy o górach – Beskid Sądecki pod patronatem Starosty Myślenickiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizatorem turnieju było Szkolne Koło PTT im. prof. Henryka Leśniaka przy ZSO w Myślenicach. Po przeprowadzeniu eliminacji turniejowych, jury pod przewodnictwem Pani Doroty Kamińskiej z Punktu Konsultacji Krajoznawczej działającego przy Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach, przyznało następujące miejsca oraz cenne nagrody: Czytaj dalej „W XIX Turnieju wiedzy o górach – Beskid Sądecki – zwyciężyła Alicja Marszalik”

Pogawędki o Geografii

Uprzejmie informujemy, że Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w bieżącym roku akademickim organizuje kolejne Pogawędki o Geografii, które są dobrą okazją do powtórki materiału i nauki przed maturą.
Spotkania będą odbywały się w czwartki o 18:00 w sali 1.23.

Oto program:
13 grudnia 2018 – Mapa. Astronomiczne podstawy geografii.
3 stycznia 2019 – Geologia. Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki rzeźbotwórcze.
10 stycznia 2019 – Rzeki na Ziemi. Jeziora na Ziemi. Oceany i morza.
28 lutego 2019 – Temperatura powietrza. Ciśnienie atmosferyczne. Wiatry na Ziemi. Klimaty na kuli ziemskiej.
14 marca 2019 – Rozmieszczenie ludności na Ziemi. Struktury demograficzne. Ludność Polski i świata. Miasta na Ziemi.
28 marca 2019 – Rolnictwo na świecie. Rolnictwo w Polsce.
4 kwietnia 2019 – Przemysł na świecie. Przemysł w Polsce. Okręgi przemysłowe.

Prosimy chętnych o zgłaszanie udziału do dziesięciu dni przed terminem danego wykładu u swoich nauczycieli geografii.
Planujemy również zorganizowanie nocy powtórkowej z geografii, na tydzień przed maturą (szczegóły w późniejszym terminie).

Niepodległość rodziła się także w Karpatach

Na myślenickim Rynku otwarto we wtorek, 4 grudnia 2018 r., wystawę plenerową pn. Niepodległość rodziła się także w Karpatach. Wystawa obejmuje szereg plansz obrazujących dokonania polskich legionistów w Karpatach Zachodnich (pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego) oraz w Karpatach Wschodnich (pod dowództwem brygadiera Józefa Hallera). Jak wiadomo w II Żelaznej Karpackiej Brygadzie Legionów Polskich walczyło i ginęło wielu uczniów ówczesnego myślenickiego Gimnazjum, czyli naszej obecnej Szkoły, obchodzącej w bieżącym roku 110-lecie swojego istnienia (m.in. Franciszek Kula – 2. pp. LP, zginął; Józef Adamczyk – 2. pp. LP, 14. komp., zaginął pod Bohorodczanami; Tadeusz Bidziński – 2. pp. LP, 14. komp., w niewoli; Stanisław Baran – 2. pp. LP, 14. komp., w niewoli; Stanisław Łukasik – 2. pp. LP, 14. komp., odznaczony brązowym medalem za waleczność; Franciszek Czamara – 2. pp. LP, 14. komp., w niewoli; plut. Jan Bednarz – 2. pp. LP, 14. komp.; Jan Drabik – 2. pp. LP, 14. komp., w niewoli; Roman Kruziel – 2. pp. LP, 14. komp., ranny; sierż. Tadeusz Strojny – 2. pp. LP, 14. komp., ranny pod Zielenicą) oraz późniejszych Profesorów (m.in. kpt. Rajmund Bergel – 2. pp. LP, IV bat., 16. komp.). Organizatorem wystawy jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddział PTTK w Myślenicach.