Sesja biologiczno-chemiczna

Sesja biologiczno- chemiczna to duży projekt organizowany w naszej szkole od 2000 roku. Pierwsza impreza została przygotowana przez uczniów jednej klasy w ramach lekcji biologii jako sesja ekologiczna. Zaprezentowano ją pozostałym uczniom naszego LO i została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Za rok postanowiono pomysł powtórzyć na większą skalę. Zaproszono do współpracy inne szkoły naszego powiatu i pomysł się bardzo spodobał. Wszedł na stałe do szkolnego kalendarium i jest kontynuowany do dziś. Zatem tegoroczna sesja naukowa o zasięgu powiatowym osiągnęła już pełnoletniość!

Co roku klasy realizujące biologię na poziomie rozszerzonym przygotowują prezentacje związane z przewodnim tematem i przedstawiają je przed dużą publicznością na auli szkolnej. W tym roku był to temat: „ Zwierzęta w życiu człowieka”. Słuchaczami są pozostali uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz biologiczno-polonistycznych, a także przedstawiciele gimnazjów  i starszych klas szkół podstawowych oraz zaproszeni goście. Zawsze możemy liczyć na obecność przedstawicieli Nadleśnictwa i Ligi Ochrony Przyrody. W tym roku gościliśmy także emerytowanych nauczycieli biologii i chemii.

W trakcie sesji po trzech reprezentantów szkół średnich naszego powiatu zmaga się z testem obejmującym zadania typu maturalnego z tematyki sesji.   Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, gdy jury udaje się na obrady, uważnie słuchający gimnazjaliści mogą sprawdzić swoją pamięć w teście zawierającym pytania dotyczące przedstawianych w prezentacjach treści. Zwycięzcy dostają nagrody. W tym roku wprowadzono jeszcze jedną dodatkową atrakcję-  każdy obecny na auli  posiadacz smartfona, mógł swoją zoologiczną wiedzę sprawdzić w tematycznym quizie Kahoot. Emocji co niemiara!

Ponieważ impreza trwa kilka godzin (9.00- 13.00)- w czasie przerwy nasi goście  mogą liczyć na niewielki poczęstunek i opiekę starszych kolegów i koleżanek    z klas zaangażowanych w organizowanie sesji.

Taki projekt to spore przedsięwzięcie. Jego przygotowanie trwa parę miesięcy    i wymaga zaangażowania wielu osób. Są to też koszty, na które trzeba zdobyć fundusze. Zaplecze imprezy zapewnia Dyrekcja szkoły i Rada Rodziców, natomiast nagrody dla uczestników i zwycięzców funduje- Starostwo Powiatowe oraz Nadleśnictwo Myślenice.

Sesja ma charakter naukowy i obowiązują ścisłe reguły. Prezentację multimedialną przygotowują zespoły dwuosobowe. Czas projekcji nie może przekroczyć 10 minut. Komisja bierze pod uwagę kilka czynników, między innymi samodzielność przekazu, wartość merytoryczną oraz estetyczną. Aby ocena była obiektywna- wśród jurorów są nauczyciele zaproszonych szkół oraz przedstawiciel nadleśnictwa.

Organizacją i nadzorem zajmują się nauczyciele biologii i chemii oraz społeczność uczniowska klas drugich z rozszerzoną biologią. Jest to cenna inicjatywa, dająca wiele pozytywnych emocji i kształcąca różne umiejętności. Poświadczają to odwiedzający nas po latach studenci, którzy wspominają swoje sesje biologiczno- chemiczne jako naprawdę wartościowe doświadczenie.

Zwycięzcy tegorocznej sesji to:

  • W teście maturzysty:

I miejsce- Weronika Dudzik-  ZSP Małopolska Szkoła Gościnności

          II miejsce- Patryk Obajtek z kl. 3 D-  I LO im T. Kościuszki

          III miejsce- Kinga Oskwarek z kl. 3 H – I LO im T. Kościuszki

  • W teście gimnazjalisty:

I miejsce- Katarzyna Kasińska – Gimnazjum nr 1 w Myślenicach

II miejsce- Izabela Talaga- Szkoła Podstawowa w Trzebuni

III miejsce- Jakub Kowalcze- Gimnazjum nr 2 w Myślenicach

  • W prezentacjach naukowych:

I miejsce- Karolina Kurek i Zuzanna Lichoń z kl. B -„Zwierzęta w służbie człowieka”

II miejsce- Oliwia Irzyk i Julia Koźlak z kl. 2 H – „ Zwierzęta- hobby”

III miejsce- Karolina Kania i Natalia Mak z kl. 2 F- „ Zwierzęta jako symbole”

  • Kahoot- Gabriela Makuch z kl. 2 F  z I LO

Nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestniczącym w sesji, gratulujemy         i życzymy wiele satysfakcji z pogłębiania wiedzy przyrodniczej oraz sukcesów w kolejnych doświadczeniach naukowych.

Dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali oraz wręczyli nagrody i gadżety,       a także wszystkim zaproszonym gościom, którzy stanowili życzliwą publiczność.

                                                                  Nauczyciele biologii i chemii I LO   

                                                                  im T. Kościuszki w Myślenicach

                                                                             Małgorzata Twardowska,

                                                         Grażyna Kucharczyk, Grażyna Łętocha                                                             oraz Cecylia Warchał i Alicja Święch