Nasz Uczeń w filmie „Orlęta”

Ruszyły zdjęcia do nowego filmu WFDiF pt. „ORLĘTA” – pierwszego filmu o agresji sowieckiej 17 września 1939 r. na Polskę. Wśród głównych aktorów młodego pokolenia znajdziemy również Ucznia naszej Szkoły z klasy 2b, Wita Czerneckiego. Film ukazuje wojnę z sowietami z punktu widzenia głównego bohatera, dwunastoletniego chłopca. 1 września szkoła w Grodnie zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny, jak i dla tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna staje się z przymusu szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych. 17 września do Polski wchodzą wojska sowieckie. Grodno staje do obrony. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną.

Fot. M. Górfińska / WFDiF

Opis filmu:

Grodno, 1939. Dwunastoletni Leoś Rojst z rodziny żydowskiej, zafascynowany jest wszechobecnym w międzywojennej rzeczywistości etosem niepodległościowym, urokiem munduru i powieściami Sienkiewicza. Jego codzienne życie pełne jest napięć związanych z niepokojami Polaków i Żydów w obliczu zbliżającej się wojny. Leoś afirmuje wzorce rycerskie: odwagę, poświęcenie i waleczność, chcąc zyskać szacunek i poważanie wśród rówieśników. Nie mniej ważne będzie dla Leosia zdobycie serca wybranki z klasy.
Gdy 17 września Polskę najeżdżają sowieci, Grodno staje do obrony. Wśród ochotników nie zabraknie też Leosia.

Obejrzyj making of z powstającego filmu „ORLĘTA”

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Autor zdjęć: Tomasz Wójcik
Scenografia: Ewa Skoczkowska
Kierownik Produkcji: Anna Wojdat
Producent: Maciej Stanecki

Obsada m.in.: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Filip Gurłacz, Andrzej Mastalerz, Wit Czernecki, Antoni Pawlicki

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: Telewizja Polska
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

[za: wfdif.pl]