Mistrzowie Pierwszej Pomocy – po raz kolejny najlepsi

zawody_pierwsza_pomoc8Trzeci rok z rzędu z inicjatywy Pani Zuzanny Zawadzińskiej – nauczyciela przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” a także instruktora pierwszej pomocy PCK, społeczności uczniowskiej oraz przychylności dyrekcji w dniu 14 maja 2016r. na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach odbyły się XXIV Ogólnopolskie Strefowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział wzięła młodzież ze szkół  ponadgimnazjalnych z terenu powiatu myślenickiego i oświęcimskiego.  Mistrzostwa zostały zorganizowane we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK), Grupą Ratowniczą PCK (GR PCK) .Patronat  objął  Starosta Powiatu Myślenickiego  oraz Wydział Promocji i Ochrony Zdrowia w Myślenicach. Otwarcia mistrzostw w imieniu pana dyrektora Jacka Ślósarza dokonała inicjatorka pani mgr Zuzanna Zawadzińska

Zadaniem uczestników Mistrzostw było udzielenie pierwszej pomocy w pozorowanych scenkach przygotowanych przez GR PCK oraz prawidłowe rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i BLS z AED (resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora).

W Mistrzostwach wzięło udział pięć 5-osobowych drużyn, które reprezentowały szkoły: I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach, ZSTE im. M. Reja w Myślenicach, Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach, ZS im. ks. J. Tischnera w Dobczycach, oraz Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego z Oświęcimia. Liczna grupa młodzieży z „ Ogólniaka” zaangażowana była w mistrzostwa, która wcieliła się w rolę pozorantów czy też przewodników poszczególnych drużyn. Mogli obserwować zmagania swoich kolegów i koleżanek.

Każda drużyna mogła uzyskać aż 163 punkty. W rywalizacji drużyn I miejsce wywalczyła drużyna naszej szkoły w składzie: Mateusz Mazur  (kapitan) Iwona Sitarz, Klaudia Dobosz, Wojciech Krawczyk, Dominik Fijał uzyskując 150,8 punktów. Na podium znalazły się również drużyny: II miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach z liczbą punktów 131,5;  III miejsce ZS im. ks. J. Tischnera w Dobczycach- 130 punktów

Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat myślenicki w okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które zostaną zorganizowane w dniach 21-22 maja br. w Mszanie Dolnej. Nagrody rzeczowe dla wszystkich drużyn oraz puchary i medale dla laureatów zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w  Myślenicach. Dzięki uprzejmości cukierni „Sawiccy” oraz FUH „ZIZA” A Owczarkiewicz  młodzi ratownicy mogli posilić się słodkościami i owocami, a także zostały ufundowane puchary dla drużyn, które zajęły IV i V miejsce.