SZESNASTA MYŚLENICKA KWESTA

Jesień to czas wspomnień i nostalgii, szczególnej troski o miejsca spoczynku naszych bliskich. Na początku listopada w całym kraju odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii. Nasza myślenicka kwesta, zainicjowana w 2003 roku, ma już szesnastoletnią tradycję.

W tym roku, w dniu Wszystkich Świętych  na Cmentarzu Miejskim  na Stradomiu trwała zbiórka pieniędzy z udziałem nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach oraz zaproszonych gości.   Po raz pierwszy akcję wsparli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół – im. Andrzeja Średniawskiego.  W gronie kwestujących znalazło się wielu zasłużonych mieszkańców gminy i powiatu myślenickiego. Wśród nich należy wymienić:  posła V, VI, VII kadencji Marka Łatasa, senatora VII kadencji Stanisława Bisztygę, starostę Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala, burmistrza Miasta i Gminy  Myślenice Macieja Ostrowskiego, burmistrza elekta Miasta i Gminy Myślenic Jarosława Szlachetkę, byłego burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Stanisława Nowackiego, kierownik Urzędu Miasta i Gminy Myślenic Mieczysława Kęska, komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach Sławomira Kaganka, przewodniczącego Rady Gminy Tomasza Wójtowicza, radnych gminnych: Jerzego Cachel, Mirosława Fitę, Mateusza  Sudra, Wacława Szczotkowskiego, Roberta Pitalę, Józefa Błachuta, radnego powiatu Władysława Kurowskiego oraz członka Zarządu Powiatu Myślenickiego Krzysztofa Halka.

W kweście wzięli udział byli dyrektorzy I LO w Myślenicach: Henryk Bidziński, Józef Bałuk. Przy cmentarzu na Stradomiu kwestowali, jak co roku, przedstawiciele środowiska sportowców: Jerzy Bicz (były siatkarz, trener „Dalinu” Myślenice), Anna Kucharczyk-Kosek (była siatkarka i reprezentantka Polski), Agnieszka Lehman-Dybała (była siatkarka, reprezentantka kadry narodowej juniorek, „Dalinu” i „Wisły” Kraków). W zbiórkę pieniędzy włączyli się również: Marek Stoszek – kierownik Myślenickiego Towarzystwa Historycznego oraz współpracujący z towarzystwem Andrzej Boryczko, kierownik Reprezentacyjno-Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” Piotr Szewczyk. Bibliotekę Publiczną reprezentowała dyrektor Agnieszka Kazanecka – Bylica, Bibliotekę Pedagogiczną Dorota Kamińska. W gronie kwestujących nie mogło zabraknąć  przedstawiciela lokalnej prasy  Macieja Hołuja („Dziennik Polski”). W zbiórce pieniędzy uczestniczyli również Jacek Hołuj (myślenicki kolekcjoner), Teresa Święch (emerytowana nauczycielka historii w ZST-E w Myślenicach), Dorota Ruśkowaka (Założycielka Teatru „W Stodole”), Natalia Nowacka (założycielka galerii „30 kilometr”), Jerzy Fedirko (artysta, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”) oraz przedstawiciele społeczności myślenickiej: Krystyna Bogdanowicz-Wygona, Ludwik Starzak, Anita Wygona–Wątor, Szymon Kazanecki, Dawid Chorabik i Adrian Burtan.

Tradycyjnie całą akcję prowadziła Joanna Kazanecka z ramienia I LO, a nad całością czuwał prezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego Franciszek Piwowarczyk.              W kwestę włączyli się dyrektor Jacek Ślósarz, wicedyrektor  Roman Pitak, nauczyciele I LO      w Myślenicach: Beata Strzelec, Joanna Klemp, Grażyna Kucharczyk, Domonika Jania – Michalak, Alicja Święch. Nauczyciele  ZST-E: dyr Marek Łatas, Agnieszka Lehman-Dybała,  Małgorzata Czop,. Zespół Szkół im. A. Średniawskiego: dyr. Jerzy Cachel, Joanna Ryś

W kweście uczestniczyło  45 uczniów –wolontariuszy.

Uczniowie ZSTE :

Magdalena Kunecka, Pilch Natalia, Wołek Karol, Eichler Hubert, Nenko Zuzanna, Zegiel Sebastian, Melnyk Daria, Jurkiewicz Natalia

Uczniowie  ZS

Tobiasz Tomal , Mateusz Kurowski , Jakub Obajtek , Patryk Fus , Patryk Babraj , Jakub Szlachetka , Adrian Szczepkowski , Mateusz Jamróż

Uczniowie I LO:

Karolina Walas, Piotr Sułowski,

Joanna Brytan, Aleksandra Panuś, Wiktoria Michalak

Sławomir Chmiel, Mikołaj Słonka Anita  , Julia Senderska

Katarzyna Poradzisz , Gabriela Kęsek , Kinga Sikora , Barbara Jodłowska

Gabriela Sanowska , Mikołaj Mentel, Anita Loch

Karol Loch, Patryk Firek , Natalia Bekas , Weronika Szymańska

Julia Górecka , Anna Strzelec , Miłosz Maniecki , Błażej Malina

Monika Ostafin, Kinga Oskwarek , Magdalena Mizera , Wioletta Żyła

Natalia Malinowsk,a Julia Kutepova, Aleksandra Skałka, Sylwia Suder,

Karolina Kurek, Aleksandra Kruczek.

W czasie tegorocznej XV kwesty, dzięki ofiarności odwiedzających cmentarz na Stradomiu, udało się zebrać kwotę  13 937,51 zł.

Wszystkim, którzy swoim działaniem wsparli renowację obiektów upamiętniających bohaterów lokalnej historii oraz przyczynili się do konserwacji zabytków myślenickiego cmentarza, organizatorzy kwesty pragną serdecznie podziękować. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanej każdego roku akcji ocalimy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.