EKOLOGICZNE AKCJE MŁODZIEŻY NASZEJ SZKOŁY

W dniu 13 września klasa 2c oraz 2d wraz w wychowawczyniami: panią profesor Grażyną Kucharczyk oraz panią profesor Grażyną Łętochą i nauczycielami opiekunami: mgr A. Ruman i mgr M. Rusek wybrały się na do pobliskiego lasu w celu oczyszczenia środowiska ze śmieci pozostawionych przez „turystów”. Zebraliśmy się pod budynkiem szkoły o godzinie 8. 00 i stamtąd wyruszyliśmy w stronę Zarabia.

W pobliżu naszego celu spotkaliśmy pana Wiktora Siłuszyka-  leśniczego Nadleśnictwa Myślenice. Naszym pierwszym  punktem był rezerwat przyrody „Zamczysko nad Rabą”. Tam pan leśniczy przedstawił nam historię ruin zamku, a tak naprawdę baszty warownej. Następnie otrzymaliśmy rękawiczki,  worki na śmieci i mogliśmy zabrać się do pracy. Młodzież rozeszła się po najbliższej okolicy i po pewnym czasie worki zaczęły się napełniać różnorodnymi śmieciami. Wśród nich znalazła się również stara opona samochodowa , oczywiście mnóstwo butelek zarówno plastikowych jak i szklanych, opakowań po chipsach i batonach. Szkoda, że osoby, które wybierają się do lasu nie potrafią lub nie chcą zabrać ze sobą śmieci po spożytym pokarmie. Okolice baszty są pięknym i ważnym miejscem zarówno w aspekcie przyrodniczym jak i historycznym, więc warto o nie zadbać. Mamy nadzieję, że oczyszczony ze śmieci teren skłoni innych do zachowania porządku w tym miejscu. Pan leśniczy zaprowadził nas również do starej skoczni narciarskiej i w tam opowiedział o funkcjonowaniu ekosystemów leśnych będących pod opieką Nadleśnictwa Myślenice . Po  wykonaniu naszego zadania zorganizowaliśmy ognisko pod nadzorem pana Siłuszyka, który zapewnił kiełbasę, chleb i sok. Po zregenerowaniu sił wróciliśmy do szkoły.

Po zakończeniu akcji wszyscy czuliśmy dumę, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne w dzisiejszych czasach jest dbanie o środowisko. Wydarzenie to miało na celu uświadomienie nam, jak istotne jest szanowanie i dbanie o dobro naszej planety. Niestety o coraz gorszej kondycji naszej Matki Ziemi mogliśmy się dowiedzieć na Festiwalu Filmów Ekologicznych, który odbył się dwa tygodnie później w MOKiS.

26 września w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się warsztaty ekologiczne organizowane przez Kraków International Green Film Festival, w których wzięła udział  klasa 2c wraz z wychowawczynią panią profesor Grażyną Kucharczyk. Organizacja, która objęła patronat nad tym wydarzeniem zajmuje się coroczną organizacją  pokazów filmowych o tematyce ekologicznej. Festiwal ten odbywa się  w każde wakacje w Krakowie. Spotkanie poprowadził Pan Piotr Biedroń- dyrektor festiwalu, a jednocześnie reżyser filmowy. W pierwszej części spotkania pokazano nam parę kilkunastominutowych filmików- laureatów międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych KIGFF, które miały na celu ukazanie głównych problemów, z którymi obecnie boryka się cały świat.  Jako pierwszy przedstawiono nam film pt. „PM2.5”, który przedstawiał tragiczną sytuację poziomu  smogu w Polsce. Producentem ekranizacji  był Piotr Biedroń, muzykę do niego napisała „Sarsa”. Wedle raportu z 2016 Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii. W jednym z filmów przybliżono nam również pojęcie śladu węglowego, czyli  ilość wytwarzanego przez jedną osobę dwutlenku węgla w ciągu roku. Składa się na niego to, czym podróżujemy, co jemy i jak funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe.  Po pokazie filmowym odbyła się krótka dyskusja, w której wzięli udział: Pan  Piotr Biedroń, jedna z naszych koleżanek Agnieszka Lemaniak,  pani profesor Grażyna Kucharczyk oraz pani Jolanta Krzysztofik. Przeprowadzili oni rozmowę  o tym co zrobić, gdy ktoś pali rzeczami niedozwolonymi. Okazało się, że poza anonimowym zgłoszeniem na policję, lub straż miejską można to zrobić również przez stronę internetową.  Ponadto dowiedzieliśmy się , że powstaje aplikacja na telefony, dzięki której możemy to zgłosić o wiele szybciej. Po przerwie, na której zostaliśmy poczęstowani jabłkami, przedstawiono nam 50minutowy film pt. „UseLess”. Opowiadał on  o kobiecie, która postanowiła zredukować ilość kupowanego jedzenia, gdyż zauważyła, że większość nabywanego przez nią pożywienia marnuje się. Poruszono również problem nadmiernego kupowania ubrań, które nie wiemy skąd pochodzą. Ponadto wspomniano o wspieraniu lokalnych przedsiębiorstw, które może mieć pozytywny wpływ na środowisko. 

Po warsztatach wyszliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę. Każdy z nas będzie teraz zwracał większą uwagę  na to, co kupuje i czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na naszą planetę. Będziemy starali się ograniczyć generowanie dużych ilości śmieci. Ale tym problemem zajmiemy się szerzej na Sesji Biologiczno- Chemicznej, która odbędzie się w lutym i jej głównym celem będzie rozpropagowanie wśród młodzieży naszego liceum idei      ” less waste”.

Z ekologicznym pozdrowieniem Anna Garbień i Olga Stankiewicz z 2C oraz  Grażyna Kucharczyk

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATU EKOLOGICZNEGO

26 września w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się warsztaty ekologiczne organizowane przez Kraków International Green Film Festival, w których wzięła udział  klasa 2c wraz z wychowawczynią Panią Profesor Grażyną Kucharczyk. Organizacja, które objęła patronat nad tym wydarzeniem zajmuje się coroczną organizacją  pokazów filmowych o tematyce ekologicznej. Festiwal ten odbywa się  w każde wakacje w Krakowie. Spotkanie poprowadził Pan Piotr Biedroń- dyrektor festiwalu, a jednocześnie reżyser filmowy. W pierwszej części spotkania pokazano nam parę kilkunastominutowych filmików- laureatów międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych KIGFF, które miały na celu ukazanie głównych problemów, z którymi obecnie boryka się cały świat.  Jako pierwszy przedstawiono nam film pt. „PM2.5”, który przedstawiał tragiczną sytuację poziomu  smogu w Polsce. Producentem ekranizacji  był Piotr Biedroń, muzykę do niego napisała „Sarsa”. Wedle raportu z 2016 Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 35 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii. W jednym z filmów przybliżono nam również pojęcie śladu węglowego, czyli  ilość wytwarzanego przez jedną osobę dwutlenku węgla w ciągu roku. Składa się na niego to, czym podróżujemy, co jemy i jak funkcjonuje nasze gospodarstwo domowe.  Po pokazie filmowym odbyła się krótka dyskusja, w której wzięli udział: Pan  Piotr Biedroń, jedna z naszych koleżanek Agnieszka Lemaniak,  pani profesor Grażyna Kucharczyk oraz pani Jolanta Krzysztofik. Przeprowadzili oni rozmowę  o tym co zrobić, gdy ktoś pali rzeczami niedozwolonymi. Okazało się, że poza anonimowym zgłoszeniem na policję, lub straż miejską można to zrobić również przez stronę internetową.  Ponadto dowiedzieliśmy się , że powstaje aplikacja na telefony, dzięki której możemy to zgłosić o wiele szybciej. Po przerwie, na której zostaliśmy poczęstowani jabłkami, przedstawiono nam 50minutowy film pt. „UseLess”. Opowiadał on  o kobiecie, która postanowiła zredukować ilość kupowanego jedzenia, gdyż zauważyła, że większość nabywanego przez nią pożywienia marnuje się. Poruszono również problem nadmiernego kupowania ubrań, które nie wiemy skąd pochodzą. Ponadto wspomniano o wspieraniu lokalnych przedsiębiorstw, które może mieć pozytywny wpływ na środowisko.  

Po warsztatach wyszliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę. Każdy z nas będzie teraz zwracał większą uwagę  na to, co kupuje i czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na naszą planetę.